Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

Народні традиції – оберіг духовності

СУМСЬКА ОУНБ ВІДДІЛ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ
СУМСЬКА ОУНБ ВІДДІЛ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ 17 декабря 2020 в 13:27
     Український народ має унікальну культуру, яка складається з цінностей, надбаних століттями та охоплює всі ділянки громадського, родинного і суспільного життя.

     Від прадавніх часів до сьогодення до нас дійшли безцінний досвід, життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, обрядах, фольклорі, адже в них – мислення, світогляд, щоденний побут у кожен період життя як конкретної людини, так і всього народу загалом.

     Звичаї, мова, а також ідентифікатори української самобутності – це ті найміцніші елементи, що об’єднують окремих людей в один народ, в одну націю і своєю історією сягають корінням у глибину віків.

     Обряди охоплювали все життя людини від народження до смерті (пологи, відвідини новонародженого та породіллі, хрестини, вечорниці, заручини, весілля, поховання); всі сфери людської діяльності та сільського господарства (заклик весни, веснянки, перша борозна, зажинки, жнива, обжинки, Спас) і, які сьогодні знову цікавлять українців та набувають все більше популярності.

     Дохристиянські звичаї гармонійно переплелися з релігійними, утворивши обряди, які ми маємо на сьогодні: колись Різдво припадало на свято зимового повороту сонця, вісника врожаю та щастя, про що й співається у колядках. У них переплелися мотиви хліборобські, військові, казково-фантастичні, весільні та біблійно-релігійні.

     Страсний тиждень. Біла, чиста, страсна – найсуворіша й унікальна богослужіннями з усього християнського року седмиця. Покутую і наверненням у цей час наші предки звільнялися від влади гріхів та пізнавали шлях вічності.

     На Миколая Чудотворця наші предки обов’язково влаштовували заздоровні обіди, варили пиво та скликали гостей.

     Весна у наших предків не обмежувалася датами. Закликати її починали ще у лютому на Стрітення, а кульмінацією був червень – пік буяння рослинності та обряди зелених свят.

     Один із оберегів нашого народу – лялька: з колиски – на все життя. Від зроблених нашвидкуруч для тимчасової дитячої забави до унікальних авторських зразків – еволюціонувавши, народна лялька стала не лише оберегом роду, а й феноменом в історії мистецтва.

     Щедрі скарби звичаїв ми отримали в спадок і мусимо зберегти їх та, нічого не втративши, передати нашим дітям, щоб не розсіялись у просторі і часі, а жили світлою генетичною пам’яттю у наших серцях – любов’ю до рідного народу і його традицій.

     За більш детальною інформацією про вікові традиції українського народу ви можете звернутися до відділу періодичних видань Сумської ОУНБ, де розгорнута тематична виставка «Народні традиції – оберіг духовності» за матеріалами часопису «Жінка».


Близнякова Катерина,
бібліотекарка Сумської ОУНБ


 
6
Комментариев
0
Просмотров
1045
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.