Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

23 жовтня багато років тому (Фото+відео)

ВС 23 октября 2017 в 10:00
Нобелівська премія Пастернаку і теракт на мюзіклі "Норд-ост"
296-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 69 днів.
Іменинники - Амбросій, Андрій, Антон, Василь, Євлампій, Євлампія, Северин, Федір.
В Угорщині святкують День республіки, в Лівії - День перемоги і звільнення.
Головні події 23 жовтня
• Карл V - імператор Священної Римської імперії, 1520
• Антикомуністичне повстання в Угорщині, 1956
• Теракт «Норд-Ост», 2002

42 до н. е. - Після поразки у битві при Філіппах покінчив життя самогубством 43-річний Марк Юній Брут, головний змовник у справі замаху і вбивства диктатора Гая Юлія Цезаря, котру Брут організував два роки перед тим разом із Гаєм Кассієм Лонгіном сподіваючись відновити у Римі республіку.

Середні віки
787 - У присутності візантійської імператриці Ірини і її сина (і співправителя з 780 року) Костянтина VI закінчився скликаний імператрицею VII Вселенський (II Нікейський) собор, в котрому брали участь два легати папи Адріана I, який підтримав прихильників іконопочитання. Собор відновив поклоніня іконам в тій формі, в котрій вона збереглась і понині.
1086 - Відбулась битва біля Заллака, в якій війська Марокко та іспанських мусульман розбили армію короля Леону і Кастілії Альфонсо VI.
1520 - В Аахені відбулась офіційна коронація Карла V Габсбурга, обраного німецькими курфюстами, королем Німеччини і самопроголошеного «обраним» імператором Священної Римської імперії. Офіційної коронації Святим Престолом лише через десять років, здобувши перемогу в Італійських війнах над союзом Папської держави, Франції, Венеційської, Генуезької і Флорентійської республік та Міланського герцогства.

Нова історія
1641 - Повсталі ірландці під керівництвом Феліма О'Ніла убили декілька тисяч англійських і шотландських переселенців, які незадовго до цього осіли в Ольстері. Ірландському повстанню передувала страта в Лондоні у травні 1641 року англійського намісника в Ірландії Томаса Уентворта, котрий, спираючись на протестантів, проводив в Ірландії жостку політику проти католиків. Після смерті намісника ірландська кланова знать і католицьке духовенство почали добиватись вигнання англійців і проголошення незалежності країни, але повстання було жорстоко придушене.
1917 - На засіданні ЦК більшовицької партії за ініціатвою Леніна прийнято рішення про підготовку збройного повстання в Петрограді. Проти виступили Камєнєв і Зінов'єв. 29 жовтня на розширеному засіданні ЦК це рішення було підтримане і створено Партійний воєнно-революційний центр, котрий увійшов до складу Воєнно-революційного комітету, утвореного 25 жовтня при Петрораді - підготовка більшовицького повстання почала реалізовуватись практично.
1923 - У Гамбурзі почалось повстання робітників, організоване комуністами під керівництвом Ернста Тельмана з метою захоплення влади в Німеччині. Повстання не знайшло підтримки сред робітників інших міст і було придушене за два дні.

Новітня історія
1940 - На іспано-французькому кордоні відбулась зустріч генерала Франко і Адольфа Гітлера, на якій обговорювалась можливість використання німцями іспанської території для захопленя Гібралтару, - Гітлер отримав відмову.
1942 - В районі Ель-Аламейна (Єгипет) британська армія під командуванням генерала Бернгарда Монгомері почала наступ на італо-німецькі війська фельдмаршала Ервіна Роммеля. Дванадцятидена битва стала трагікомічним набором помилок німецького командування.
1944 - У філіппінській затоці Лейте почалась найбільша морська битва в історії людства - три хвилі японської авіації по 50-60 літаків у кожній, включаючи і екіпажі камікадзе, почали атаку на американський флот, відбивши які, США та їх союзники завдали флоту Японії нищівної поразки і зуміли захопити плацдарм на Філіппінах та відрізати Японію від нафтових родовищ в Індонезії.
1952 - Нобелівська премія в галузі медицини присуджена вихідцю з України американському мікробіологу Селмарту Ваксмау за відкриття ефективних методів лікування туберкульозу.
1952 - У Нью-Йорку відбулась прем'єра фільму Чарлі Чапліна «Вогні рампи», перший показ якого відбувся 16 жовтня в Британії. Наступного року фільм був номінований на «Оскар», але отримав нагороду лише через 20 років.
1954 - Представники Великої Британії, СРСР, США та Франції підписали у Парижі угоду по урегулюванню міжнародного статусу Федеративної Республіки Німеччини - вона стала членом Західноєвропейського союзу і була прийнята в НАТО. До Основного закону ФРН було внесено поправку, яка зкладала правові основи для створення бундесверу (армії).

1956 - В Угорщині спалахнуло повстання проти комуністичного режиму. Учасники масових демонстрацій, котрі почались із виступів студентів у Будапешті, вимагали проведення в країні демократичних перетворень, виводу радянських військ, зміщення сталіністів з державних постів. До 11 листопада повстання було придушене радянськими військами.
   Після XX з'їзду КПРС 1956 року, на якому Микита Хрущов виступив із доповіддю «Про подолання культу особи і його наслідків» Йосифа Сталіна, східноєвропейські держави все більш відкрито проявляли незгоду з комуністичними порядками і обмеженнями прав особистості. З червня у Будапешті систематично проходили студентські мітинги, на яких все частіше звучали вимоги виведення з Угорщини радянських військ, проведенння вільних виборів, відміни цензури, звільнення політв'язнів, введення багатопартійної системи, зміщення сталіністів із державних посад. 
   23 жовтня 1956 року, під час чергової студентської акції, до котрої приєднались озброєні робітники, було розбито і повалено пам'ятник Сталіну, здійснено ряд спроб по захопленню приміщення республіканської радіостанції. Для припинення безпорядків угорський лідер Ерно Геро звернувся по допомогу до СРСР, але це привело до збільшення активності протестуючих і поширення демонстрацій і забастовок на провінційні міста Угорщини. Для припинення актів насилля поліція і радянські війська, введені в Будапешт, застосували зброю.
Повалений пам'ятник Йосифу Сталіну
у Будапешті,
жовтень 1956 року
   24 жовтня прем'єр-міністром був призначений Імре Надь, якого рік перед тим було знято з посади глави уряду і виключено з Комуністичної партії за розпочату ним ліберальну програму реформ. Через чотири дні він сформував новий уряд, звернувся до СРСР з вимогою вивести з Будапешту війська, а до повстаннців - із закликом припинити насилля. Однак акції протесту і забастовки робітників тривали, а повсталі сформували 15-тисячний загон озброєної гвардії.
   З 26 жовтня Радянський Союз почав вводити до Угорщини додаткові війська і Будапешт був знову взятий під контроль Радянською Армією. У відповідь 1 листопада Надь оголосив, що Угорщина виходить із Варшавського договору, і звернувся до ООН з проханням визнати Угорщину нейтральною державою.
Лінчування повсталим натовпом
співробітника угорської держбезпеки.
Будапешт, жовтень 1956 року
   Після цього кроку під тиском радянської присутності Надя було усунуто з поста, сформовано Тимчасовий робітничо-селянський уряд Угорщини на чолі з одним із раніше репресованих лідерів - Яношем Кадаром, котрий 3 листопада офіційно звернувся до СРСР з проханням про надання військової допомоги - в Угорщину було додатково введено більше 30 тисяч військ і понад 1100 танків, які діяли під керівництвом командувача об'єднаними збройними силами країн Варшавського Договору маршал Іван Конєв. Протягом 4 листопада в Будапешті радянськими військами були захоплені основні стратегічні об'єкти, в гарнізонах заблоковані угорські частини і Імре Надь та члени його уряду були змушені шукати притулок в посольстві Югославії.
   Збройний опір тривав до 10 листопада 1956 року і в ході його придушення загинуло 2652 угорця, близько 20 тисяч було поранено і понад 200 тисяч були змушені рятуватись втечею до Австрії. Втрати радянської армії за офіційними даними склали 669 убитих, 51 зниклих без вісті і 1540 поранених. 21 листопада Імре Надь і 12 членів його уряду булив заарештовані і вивезені в Румунію, звідки іх повернули в Угорщину в кінці грудня, коли завершились арешти лідерів повстання. Рішенням суду Імре Надя і колишнього міністра оборони Паля Малетера «за державну зраду» було засуджено до страти і повішено 16 червня 1958 року в Будапешті. Всього за рішеннями суду було страчено близько 350 чоловік і ще близько 13 тисяч було засуджено до різних термінів ув'язнення.
   Після падіння комуністичного режиму в Угорщині Імре Надя було повністю реабілітовано і урочисто перепоховано в липні 1989 року.

1958 - Російському письменнику Борису Пастернаку за роман "Доктор Живаго" присуджено Нобелівську премію з літератури. Однак під тиском радянського керівництва він відмовився прийняти нагороду.

1962 - Дванадцятирічний Стівленд Морріс під псевдонімом Стіві Уандер записав свій перший сингл - "Thank you for Loving Me All the Way".
https://youtu.be/j8WzOOKgGY8


1970 - У Соляній пустелі в штаті Юта американець Гарі Габеліч на машині The Blue Flame з реактивним двигуном встановив рекорд швидкості для автомобілів - 631.367 миль/год (близько 1023 км/год). Розвиваючи на окремих ділянках траси швидкість до 650 миль/год, Габеліч подолав багаторічну домінацію іншого американця Крейга Брідлава, котрий у 1961-63 роках встановив ряд видатних рекордів, першим подолавши рубежі в 400, 500 і 600 миль/год. Рекорд Габеліча протримався до 1983 року, коли британець Річард Нобл на автомобілі Thrust 2 досягнув швидкості 633.468 миль/год.
1983 - У Бейруті терорист-самовбивця направив вантажівку, наповнену вибухівкою, на казарми американської морської піхоти - від вибуху загинули 241 американець і 58 французів, представників міжнародного миротворчого контингенту, введеного у Ливан у серпні 1982 року, для блокування діяльності палестинських терористичних організацій.

Наш час
1998 - Компанія Corel оголосила про можливість безплатного завантаження з її сайту версії текстового редактора WordPerfect для Linux, операційної системи, котра набула протягом року надзвичайної популярності, головним чином завдяки своїй безплатності і альтернативності домінуючій на ринку ОС Windows компанії Microsoft.
1999 - В Палермо порушено кримінальну справу проти 80-річного Джуліо Андреотті, котрий 7 разів був прем'єр-міністром Італії і звинувачувався у покровительстві сицилійській мафії у період його перебуванні при владі.
2001 - Під гаслом «1000 пісень у вашій кишені» Стів Джобс анонсував вихід портативного плеєра iPod з жорстким диском на 5 Гб. Станом на вересень 2007 року їх було продано 110 мільйонів штук.

2002 - О 21-05 23 жовтня 2002 року в Москві під час показу мюзикла «Норд-Ост» в будинку Театрального центру на Дубровці 40 чеченських бойовиків на чолі з Мовсаром Бараєвим захопили близько 800 глядачів і працівників театру. В результаті антитерористичної операції були знищені усі терористи, але погано організоване визволення заручників призвело до загибелі близько 130 чоловік.
   Після захоплення міста Грозний взимку 2000 року центр опору російським військам в ході Другої Чеченської війни перемістився в гори, де розгорнулись активні партизанські дії за участю загонів, які зробили основну ставку на диверсійну діяльність. Очолив чеченський збройний опір президент Ічкерії Аслан Масхадов, усунутий від влади в березні 2000 року. У 2002 році йому вдалось об'єднати під єдиним командуванням численні загони польових командирів, включаючи раніше опозиційні організації.
   Влітку 2002 року штаб Аслана Масхадова прийняв рішення про здійснення масштабних терористичних акцій в Москві і з цією метою у жовтні туди було доставлено зброю, вибухівку, а також 21 чоловік і 20 жінок віком від 16 до 42 років, які поселились у Москві за підробними паспортами. 19 жовтня поблизу ресторану «Макдональдс» на вулиці Покришкіна був підірваний автомобіль «Таврія» - із-за того, що вибуховий пристрій, зроблений на основі 152-міліметрового снаряда, вибухнув раніше призначеного терміну, загинув лише водій машини; з невідомих причин не спрацювали пристрої на ще двох авто, залишених біля Державної думи і концертного залу ім. Чайковського.
   Із-за активізації роботи спецслужб в Москві підготовку до наступного теракту було вирішено прискорити і перенести дату його з 7 листопада на два тижні раніше - 23 жовтня 2002 року об 21-05 за місцевим часом до приміщення Театрального центру на Дубровці під'їхало три мікроавтобуси, люди з яких знешкодили охорону і пройшли на сцену, де проходив мюзикл «Норд-Ост», а в залі знаходилось більше 800 глядачів. Пострілами вгору люди в камуфляжі зупинили спектакль і оголосили всіх присутніх у приміщенні заручниками, після чого зігнали в зал всіх присутніх на той момент у театрі і почали мінувати будівлю.

   Не висуваючи ніяких вимог, до вечора наступного дня було терористами було звільнено 45 людей, включаючи 18 дітей, всіх мусульман і іноземців, а ще двом дівчатам вдалось втекти через вікно туалету. Близько 19-ї години вечора катарський телеканал «Аль-Джазіра» показав записане заздалегідь відеозвернення командира Ісламського полку особливого призначення Мовсара Бараєва, в якому він зажадав виведення російських військ з Чечні.
   Перемовини 25 жовтня також не дали бажаних результатів - терористи відмовились звільняти заручників в обмін за безперешкодне залишення приміщення, відпустивши лише 19 чоловік, і о 5-10 26 жовтня почався штурм приміщення театру - через вентиляційні люки був закачаний присипляючий газ на основі опіоїдного аналгетика, після чого спецпідрозділи МВС та ФСБ протягом години вбили більшість знепритомнілих жінок-смертниць і диверсантів. Операція закінчилась о 7-20 і за офіційним повідомленням окрім 36-х терористів загинуло ще 31 людина. Однак із-за того, що всі, хто перебував у приміщенні, знепритомніли і їм своєчасно не була надана належна медична допомога, крім вбитих до штурму п'ятьох чоловік, в результаті спецоперації всього загинуло 125 заручників (більшість з них - у лікарнях), головним чином дітей (десять) і хворих на серцево-судинні захворювання.
   Попри те, що кілька сот заручників були врятовані, операція по їх звільненню була піддана критиці спостерігачами, постраждалими та родичами загиблих, які ставили в провину владі відсутність необхідності штурму приміщення (жоден із десятків вибухових пристроїв не був приведений в дію), неналежна допомога постраждалим та неналежне розслідування обставин трагедії. 22 лютого 2003 року Тверський районний суд Москви відмовив у компенсації жертвам теракту «Норд-Ост», а 20 грудня 2011 року Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі "Фіногенов та інші проти Росії», одноголосно угледівши в неадекватному плануванні рятувальної операції і у відсутності дієвого розслідування російськими властями рятувальної операції порушення статті 2 (про право на життя) ЄКПЛ та присудив 64 потерпілим компенсацію загальною сумою 1,3 мільйона євро.
   Звинувачені російським правосуддям в організації теракту Зелімхан Яндарбієв і Шаміль Басаєв були вбиті 13 лютого 2004 року і 10 липня 2006 року, відповідно, а Геріхан Дудаєв і Хасан Закаєв уникли покарання, як і четверо терористів, що зникли з Театру на Дубровці під час штурму.

2008 - Європарламент визнав Голодомор злочином проти людяності і висловив співчуття українському народу.
2011 - Після кількох місяців кровопролитної громадянської війни у Лівії повалено режим Муаммара Каддафі, який правив країною 42 роки.
2011 - Перші вільні вибори до Національної установчої ради Тунісу - перемогу отримала поміркована ісламістська Партія відродження.
2014 - Китайським національним космічним управлінням запущено автоматичну місячну станцію «Чан'е-5Т», від якої 31 жовтня відокремився спеціальний модуль, котрий досягнув місячної поверхні для дослідження грунту Місяця.
2015 - На південному заході Франції неподалік від Бордо екскурсійний автобус зіштовхнувся з вантажівкою, що перевозила деревину. Миттєво загорівшись, вогонь з вантажівки перекинувся на автобус, в якому згоріли живцем 43 особи і ще 8 зазнали ушкоджень. Загинули також водій вантажівки і дитина, що знаходилась в її кабіні. Ця аварія є найгіршим дорожнім інцидентом у Франції за попередні 33 роки.

Народились 23 жовтня
1503 - 1 травня 1539, Ізабелла Португальська, імператриця Священної Римської імперії, королева Німеччини, Іспанії, Неаполя і Сицилії.
1817 - 3 січня 1875, П'єр Лярусс, французький лексикограф, енциклопедист, укладач знаменитого "Словника Лярусса". 200 років з дня народження.
1906 - 30 листопада 2003, Гертруда Едерле, американська плавчиня, Олімпійська чемпіонка (1924), перша жінка, що перепливла Ла-Манш (1926).
1920 - 15 квітня 1980,  Джанні Родарі, італійський письменник (Пригоди Цибуліно, Чарівний голос Джельсоміно).
1923 - 29 вересня 1997, Рой Ліхтенстайн, американський художник, один із ведучих майстрів поп-арту; завоював популярність картинами, в яких монументалізовано окремі кадри відомих коміксів.
1928 - 22 травня 1993, Артур Йосипович Войтецький, український кінорежисер (Господи, прости нас, грішних, Історія одного кохання).

1940 - Пеле (Едсон Арантес ду Нассіменто), бразильський футболіст, триразовий чемпіон світу [1958, 1962, 1970]; рекордсмен світу з абсолютної кількості забитих голів, голів, забитих у міжнародних матчах (97 за 1957-70 рр.), хет-тріків (92 за 1956-77 рр.).
https://youtu.be/u_Hqeqlan-0


Померли 23 жовтня
1872 - Теофіл Готьє, французький поет (Нове мистецтво, Капітан Фракасс, Комедія смерті). 145 років років тому, в 61 рік (нар. 31 серпня 1811 р.).
1923 - [Джон Данлоп, шотландський винахідник гумових скатів] Джон Бойд Данлоп, шотландський лікар-ветеринар, винахідник перших пневматичних гумових скатів (1888). 94 роки тому, в 83 роки (нар. 5 лютого 1840 р.).
1946 - Ернест Сетон-Томпсон, канадський письменник-натураліст, художник; здобув славу і визнання завдяки власноручно ілюстрованим книгам про тварин. 71 рік тому, в 86 років (нар. 14 серпня 1860 р.).
1986 - Ліно Вентура (Анжоліно Вентура), французький актор (Сто днів у Парижі, Прощай, поліцейський, Ляпас, Зануда). 31 рік тому, в 67 років (нар. 14 липня 1919 р.).
2001 - Георгій Віцин, російський кіноактор ("Самогонники", "Не може бути", "Невиправний брехун"). 16 років тому, в 83 роки (нар. 23 квітня 1918 р.).
https://youtu.be/Chuvi4euXPc


 
0
Комментариев
0
Просмотров
18425
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.