Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

26 жовтня багато років тому (Фото+відео)

ВС 26 октября 2017 в 10:00
Страта «Синьої Бороди» і смерть Ігоря Сікорського
299-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 66 днів.
Іменинники - Валеріан, Веніамін, Злата, Карп, Микита.
Міжнародний день Червоного хреста, в Австрії відзначають Національний день, а в Беніні та Руаніді - День армії.
Головні події 26 жовтня
• Страта Жиля де Ре, «Синьої Бороди», 1440
• «Мандри Гуллівера» Джонатана Свіфта, 1726
• Перша футбольна асоціація, 1863
• Помер Ігор Сікорський, 1972

1440 - За звинуваченням у масових дітовбивствах, чаклунстві і содомії у Нанті страчений 35-літній французький маршал Жиль де Ре, соратник Жанни д'Арк. Незважаючи на сумнівність доказів, отриманих під тортурами, його образ як серійного убивці закріпився у легендах і він став прототипом головного героя казки Шарля Перро про Синю Бороду.
   У 1427 році 22-річний Жиль де Монморансі-Лаваль, барон де Ре, нащадок давніх французький родів і родич дофіна Франції Карла по лінії дружини, взяв участь у Столітній війні, а згодом став військовим керівником оплочення Жанни д'Арк. Через два роки, коли її загони захопили Реймс, Жиль де Ре отримав звання маршала Франції і був серед почесних гостей на коронації Карла VII у Реймсі. Він безуспішно намагався врятувати Орлеанську діву з бургундського полону, після страти д'Арк поступово відійшов від справ і в 1431 році подав у відставку та оселився у родовому замку Тифож у Вандеї на заході Франції.
   Добре освічений і заможний, Жиль де Ре, який ще з юнацтва захоплювався наукою і колекціонував старовинні рукописи, захопився пошуком філософського каменю та еліксиру молодості, для чого запросив до свого замку велику кількість алхіміків, магів та чудотворців, для яких влаштував добре обладнану лабораторію. У 1439 році в його оточенні з'явився італійський монах Франческо Прелаті, який запевняв, що спілкується з душами померлих і може викликати демонів. Відомості про влаштовувані ним спіритичні сеанси поширились за межі замку, обросли чутками про використання в них жертвоприношень дітей, і в 1440 році єпископ Нантський Жан де Малеструа публічно звинуватив де Ре у їх вбивствах.
   Хоча звинувачення базувалось лише на одному сумнівному випадку зникнення дитини в околицях замку Тифож піврічної давності, до Малеструа стали надходити численні скарги про подібні випадки, які він ретельно документував і передав до інквізиційного трибуналу Бретані. Разом із головним інквізитором Жаном Блуенон від імені церкви він звинуватив Жиля де Ре за 47 пунктами, включаючи чаклунство, поклоніння дияволу, людські жертвоприношення, сексуальні збочення і неповагу до християнської церкви. 13 вересня 1440 року єпископ Нантський викликав Жиля де Ре в суд, а герцог Бретонський Жан V розпочав паралельне власне розслідування - за його розпорядженням були заарештовані маршал де Ре, його слуги та найближче оточення, а у його маєтку було проведено обшук, в ході якого не було знайдено жодного трупа чи слідів убивств.
   Жиль де Ре відкинув усі звинувачення, визнавши лише заняття алхімією, і назвав судей богохульниками та грабіжниками, за що був відлучений від церкви. Але 22 жовтня під страхом тортур розпеченим залізом він підтвердив усі пункти звинувачень, повідомивши, що за його розпорядженням з 1433 року було закатовано і вбито 800 дітей. Основні свідчення суд отримав від тілоохоронців Анрі Гріара та Етьєна Корілло, які під тортурами повідомили, що були співучасниками усіх оргій де Ре, коли той знущався, гвалтував дітей від 6 до 18 років обох статей, після чого особисто розпорював їм живіт або обезголовлював; тіла жертв і їх одяг за наказом маршала спалювались у каміні, після чого попіл викидався у вигрібну яму, щоб знищити докази злочину. За словами Корілло останнє вбивство сталось у серпні 1440 року.
   На підставі опитування свідків, більшість з яких були селянами з навколишніх сіл, суд інквізиції постановив вважати доведеним загибель 150 дітей і передати Жиля де Ре цивільному суду, який 25 жовтня 1440 року визнав його винним і засудив до спалення на вогнищі. Щоб уникнути страти живцем, де Ре погодився примиритись з церквою і 26 жовтня в кафедральному соборі Нанта здійснив публічне каяття за вчинені злочини, після чого близько 10 години ранку був доставлений на острів Бессі в одному з рукавів Луари, де був задушений палачем на очах величезної юрби місцевих дворян та городян, а потім спалений на багатті разом із двома своїми тілоохоронцями Гріаром та Корілло. Після страти рештки тіла 35-літнього маршала де Ре, яке за попередньою домовленістю було невдовзі після розведення багаття вийняте з нього, були передані родичам, котрі поховали їх в монастирі кармеліток Нотр-Дам на околиці Нанта.
   Незважаючи на численні свідчення проти Жиля де Ре, деякі історики ставлять під сумнів вирок суду, аргументуючи це матеральною зацікавленістю Нантського єпископату, який був великим боржником маршала, та герцога Жана V, який відписав маєток Тифож своєму синові, а всі володіння де Ре розподілив між своїми дворянами. Тим не менш, з часом в людській уяві образ Жиля де Ре як убивці закріпився у легендах, одну з яких літературно опрацював Шарль Перро і у 1697 році опублікував як казку про «Синю Бороду», багатія, що вбиває своїх дружин, хоча у самого маршала була лише одна жінка, яка пережила його смерть і померла через 17 років після чоловіка.
   У 1992 році літератор і масон Жильбер Пруто організував у французькому Сенаті трибунал із залученням французьких політиків, юристів та істориків, який на підставі археологічних розкопок у замку Тифож і вивчення середньовічних судових документів виніс вердикт про невинуватість Жиля де Ре, який був змушений обмовити себе під страхом тортур.

Нова історія
1726 - У Лондоні вийшов друком перший том сатиричного роману ірландського письменника Джонатана Свіфта «Мандри до різних далеких країн світу Лемюеля Гуллівера, спочатку лікаря, а потім капітана кількох кораблів».
1825 - Після восьми років будівництва у США офіційно відкрито канал Ері, котрий зв'язав одне з Великих Озер, озеро Ері, через ріку Гудзон з Атлантичним океаном. Канал був близько 590 кілометрів у довжину, 13 метрів у ширину і до 1.2 метри глибини. На ньому розміщувалось 18 акведуків, 83 шлюзи, а перепад висоти між озером Ері і океанським узбережжям становив 190 метрів.
1863 - У Лондоні в таверні «Вільні каменярі» представники 11 футбольних клубів Англії створили першу у світі Футбольну асоціацію. Сьогодні ФА - керівний орган професійного футболу в Англії та на територіях Джерсі, Гернслі й острові Мен і єдина у світі, яка не містить у своїй назві назви країни.
1863 - В Женеві (Швейцарія) відбулася міжнародна конференція, на якій утворено Міжнародний комітет Червоного Хреста. В роботі конференції взяли участь делегати від 14 країн: Австро-Угорська імперія, Баден, Королівство Баварія, Франція, Королівство Ганновер, Гессе-Кассель, Італійське королівство, Нідерланди, Пруссія, Російська імперія, Королівство Саксонія, Іспанія, Шведсько-Норвезький союз та Сполучене королівство Великої Британії та Ірландії. Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), що складається з 25 членів отримав унікальні повноваження, які були наданні міжнародною спільнотою, щоб захищати життя та гідність жертв міжнародних та внутрішніх збройних конфліктів. В 1919 році в Парижі було заснована Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, яка займається координацією всіх національних організації в межах руху.
1896 - Після поразки італійців, в Адіс-Абебі між Італією та Ефіопією підписано мирний договір, котрий завершував італо-ефіопську війну 1895-96 років, - Італія визнавала незалежність Ефіопії і кордон між нею та італійською колонією Еритрея по ріках Мареб, Белеса та Муна.
1912 - Спеціальним указом президента США Вільяма Тафта проведено "специфікацію" зірок і смуг на державному прапорі - 13 зірок (зліва направо) і 13 смуг (зверху вниз) асоціюються з 13-а колоніями-засновницями США у тому порядку, як хронологічно ними була ратифікована конституція США. Таким чином, крайня ліва верхня зірка і верхня смуга репрезентує штат Делавер, як перший, де 7 грудня 1787 року було ратифіковано конституцію; інші зірки асоційовано із новими штатами в порядку їх входження до США.

Новітня історія
1944 - Після чотирьох днів жорстоких боїв перемогою американців над японцями завершилась битва в затоці Лейте (Філіпіни), найбільша із авіа-морських битв у історії людства, в котрій з обох сторін брало участь сотні військових кораблів і тисячі літаків. Зазнавши поразки, Японія фактично втратила контроль над акваторією Тихого океану, а союзники отримали можливість вести бомбардування власне японських островів.
1951 - Після перемоги Консервативної партії на парламентських виборах Уінстон Черчіль зформував свій другий кабінет (перший в 1940-45 рр.), змінивши на посту прем'єр-міністра Великобританії лейбориста Клемента Еттлі.
1951 - На ринзі Медісон Сквеа-Гарден у Нью-Йорку свій останній бій провів легендарний 37-річний американський суперважковаговик Джо Луїс - у восьмому раунді він нокаутом програв майбутньому чемпіону світу і не менш легендарному Рокі Марчіано. З 1934 по 1951 роки Луїс провів 71 бій, в котрих 68 разів перемагав, причому 54 рази - нокаутом.
1955 - Прем'єр-міністр Південного В'єтнаму Нго Дін Дієм, базуючись на результатах проведеного референдуму, на котрому він отримав 98.2% голосів, проголосив себе президентом країни. Адміністрація США, незважаючи на виявлені махінації під час референдуму (лише в Сайгоні на 400 тисяч виборців було виявлено більше 600 тисяч бюлетнів), поспішила визнати Південний В'єтнам як самостійну державу, а Нго Дін Дієма - законним президентом, чим унеможливила проведення запланованих на 1956 рік всев'єтнамських президентських виборів і об'єднання прокомуністичного Північного і "демократичного" Південного В'єтнаму в єдину державу.
1956 - На міжнародній конференції, проведеній у штаб-квартирі ООН, затверджено статут Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ). Свою практичну роботу Агентство почало виконувати з 29 липня 1957 року. Його метою проголошено контроль за мирним використанням атомної енергії, встановлення стандартів ядерної безпеки і захисту довкілля, а також запобігання використанню ядерних матеріалів і обладнання для атомних станцій для військових цілей.
1965 - У Букінгемському палаці в Лондоні учасникам групи The Beatles вручено вищі нагороди Великобританії - орден Британської імперії. Як згадував згодом Пол Маккартні, всі вони нервували і для заспокоєння перед церемонією курнули маріхуани в туалеті королівського палацу.

1972 - У місті Істон (штат Коннектикут, США) у віці 83-х років помер Ігор Іванович Сікорський, американський авіаконструктор і авіабудівник українського походження.
   Ігор Сікорський народився у Києві в 1889 році у сім'ї відомого українського психіатра і педагога Івана Олексійовича Сікорського; військову та інженерну освіту отримав у Санкт-Петербурзі (військове училище), Парижі (Технічна школа) та Києві (Політехнічний інститут). У 1908 році, натхнений зустріччю у Франції з піонером повітроплавання Вілбуром Райтом, зацікавився конструюванням літальних апаратів, котрі почав створювати в 1909 році.
   За браком спеціальних матеріалів і потужних двигунів Сікорський відмовився від робіт над гелікоптером (два з них, представлені на київській виставці 1909 року, не могли злетіти з пілотом), а зайнявся створенням аеропланів із жорстким крилом. В 1910 власноруч підняв у повітря перший літак власної конструкції С-2.
   У 1911 році у Києві Ігор Сікорський власноруч провів випробування літака "С-5", на котрому літав понад годину, досягнувши висоти 450 метрів. Цього ж року на літаку "С-6" він встановив перший світовий рекорд швидкості з екіпажем (три особи) - 111 км/год. У 1913 році Сікорський власноруч зконструював, виготовив і випробував перший багатомоторний літак, котрий мав чотири двигуни і закриту кабіну для екіпажу; він став прототипом чотиримоторного бомбардувальника, що серійно випускався на Російсько-Балтійському заводі у Петрограді і використовувався Росією у 1-й Світовій війні.  
   Після Жовтневого перевороту в Росії, Сікорський емігрував до Франції, а потім - до США, де в 1919 році заснував авіабудівельну компанію "Сікорський", котра зайнялась будівництвом гідропланів. У 1928 році Сікорський став громадянином США. На основі моделі багатомоторного гідроплана Сікорського "S-40 Амерікен Кліппер" у 1931 році компанія "Пан-Амерікен" відкрила регулярне авіасполучення з країнами Карибського регіону і Південної Америки. До 1939 року Сікорський створив близько 15 типів літаків.
   Лише в кінці 1930-х років Сікорський повернувся до давньої мрії юності - створення вертольотів - і у 1939 зкоструював свій перший вдалий гелікоптер Vought-Sikorsky 300, серійне виробництво котрих для армії США почалось у 1943 році. На вертольотах Сікорського були вперше здійснені перельоти через Атлантичний (1967 р.) і Тихий океани (1970 р., з дозаправкою у повітрі) Майже до 65-річного віку Ігор Сікорський продовжував працювати інженером-конструктором і лише у 1957 році відійшов від активних справ.
  Помер Ігор Сікорський 26 жовтня 1972 року і похований на греко-католицькому кладовищі міста Стретфорд (штат Конектикут).


1978 - Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила про повне знищення вірусу віспи в природі. На даний момент вірус віспи знаходиться лише у двох лабораторіях США і Росії. Питання про остаточне знищення вірусу відкладено до 2014 року.
1979 - Під час приватного обіду керівником Центрально-розвідувального управління Кореї Кімом в Сеулі убитий 62-річний генерал, президент Кореї Пак Чон Хі, котрий у 1961 році прийшов до влади в результаті безкровного перевороту і потім тричі перемагав на президентських виборах. Правління Пак Чон Хі характеризувалось авторитарними методами, порушенням демократичних свобод при різкому зростанні економіки країни. У 1980 році Кім і чотири його спільники, котрі пояснювали свої дії бажанням відновити демократію в Кореї, були повішені. Новим президентом країни став прем'єр-міністр Чон Ду Хван.
1984 - В Медичному центрі університету міста Лома-Лінда (штат Каліфорнія) доктор Леонард Бейлі провів першу трансплантацію людині серця бабуїна - дівчинці віком 14 днів із вродженою фатальною вадою серця (відсутня ліва половинка) було пересаджене серце молодої мавпи. До цієї операції лише трьом іншим пацієнтам (останньому - в 1977 році) були пересаджені серця тварин, але всі вони були відторжені організмом і жоден із хворих не прожив більше трьох днів. В даному випадку лікарі сподівались, що у такої маленької дитини з несформованою імунною системою відторгнення не відбудеться, але дівчинка померла на 20-й день після операції.
1984 - Відбулась прем'єра культового фільму Джеймса Камерона «Термінатор». Завдяки вдало зіграній лиходійській ролі Арнольда Шварценеггера, яка складається у фільмі лише з 17 реплік, його персонаж став сприйматися не як другорядний, а головний герой фільму.

1985 - Вітні Х'юстон випустила свій перший хітовий сингл - «Saving All My Love For You».
https://youtu.be/2qLYy8oBzc8


Наш час
1994 - Компанія Apple анонсувала завершення розробки нового електронного пристрою, названого Macintosh TV - комп'ютер, телевізор і CD-плеєр в одному корпусі. Але із-за слабкого інтересу публіки і негативної оцінки спеціалістів цей універсальний агрегат так і не почав випускатись серійно.
1994 - Король Йорданії Хусейн I і прем'єр-міністр Ізраїлю Іцхак Рабін підписали мирний договір, завершивши 46-річний військовий і територіальний конфлікт. Іорданія стала другою арабською державою (після Єгипту), яка втановила мирні стосунки з Ізраїлем.
1999 - За пропозицією прем'єр-міністра Великобританії Тоні Блера лорди, що засідали у верхній палаті парламенту по праву народження, проголосували за відміну цього права, припинивши тим самим 800-річну традицію британського парламетаризму.
2011 - Введено в експлуатацію перший серійний Боїнг-787.
2014 - Відбулись позачергові вибори народних депутатів Верховної Ради України, приводом до яких став розпад парламентської коаліції, сформованої у лютому 2014 року. За результатами виборів до Верховної ради пройшли шість партій (Народний фронт, Блок Петра Порошенка, Самопоміч, Опозиційний Блок, Радикальна та Батьківщина).

Народились 26 жовтня
1685 - 23 липня 1757, Джузеппе Доменіко Скарлатті, італійський композитор епохи бароко; син композитора Алессандро Скарлатті.
1759 - 5 квітня 1794,  Жорж Жак Дантон, один з засновників Першої французької республіки, співголова клубу кордельєрів, міністр юстиції за часів Французької революції, перший голова Комітету громадського порятунку.
1787 - 7 лютого 1864, Вук Стефанович Караджич, сербський філолог і фольклорист, основоположник сербської літературної мови на народно-розмовній основі; укладач "Граматики сербської мови", "Сербського словника". 230 років з дня народження.
1800 - 24 квітня 1891, Гельмут (Карл Бернхард) Мольтке, німецький фельдмаршал, начальник пруського і німецького генштабів (1858-88 рр.), ідеолог німецького мілітаризму.
1811 - 23 липня 1875, Ісаак Мерріт Зінгер, американський винахідник і промисловець; суттєво удосконалив конструкцію швейну машину та заснував компанію «Зингер».
1841 - 26 грудня 1886, Теодор Оппольцер, австрійський астроном, автор "Канону затемнень", книги, котра дозволила розшифрувати літочислення давніх цивілізацій Сходу і на основі астрономічних явищ визначити дати найважливіших подій давньої історії.
1911 - 27 січня 1972, Махалія Джексон, видатна негритянська співачка (God’s Gonna Separate the Wheat from the Tares, Move on Up a Little Higher, The Lord’s Prayer).
1914 - 1 березня 1984, Джекі Куган (Джон Леслі Куган), американський кіноактор, перша дитина-актор зірка Голлівуду ("Малюк", "Олівер Твіст", "Маленький Робінзон Крузо", "Том Сойєр", "Гекльберрі Фінн").
1916 - 8 січня 1996,  Франсуа Міттеран, французький політик, президент Франції (1981-95 рр.), займав пости міністрів в 11 урядах у період з 1947 по 1958 роки, один із засновників Французької Соціалістичної партії (1971).
1919 - 27 липня 1980, Мохаммед Реза Пехлеві, останній шах Ірану (1941-79 рр.).
1942 - 29 квітня 2014, Боб (Роберт Вільям) Хоскінс, англійський актор (Бразилія, Хто підставив кролика Роджера?, Мона Ліза, Стан серця). 75 років з дня народження.
1945 - Луїз Інасіу Лула да Сілва, 35-й президент Бразилії (2003-11 рр.).
1947 - Ольга Миколаївна Матешко, українська актриса (Пропала експедиція, Звинувачується весілля, Якщо можеш - пробач, Вавілон XX, В бій ідуть одні "старики"). 70 років з дня народження.
1947 - Хіларі Родхем Клінтон, американський юрист, сенатор, дружина 42-го президента США Білла Клінтона. 70 років з дня народження.
1947 - В'ячеслав Сигизмундович Криштофович, український кінорежисер («Одинока жінка бажає познайомитись», «Ребро Адама»). 70 років з дня народження.
1959 - Ево Моралес, президент Болівії, за етнічним походженням — аймара, перший керівник держави з тубільного, індіанського населення країни.
1962 - Даво Карнішар, словенський альпініст, перша людина, що спустилась з Евересту на лижах. 55 років з дня народження.

Померли 26 жовтня
105 - Еварист, єпископ римський (99-105 рр.); п'ятий Папа Римський (99-105 рр.). 1912 років тому, в 61 рік (нар. 17 квітня 44 р.).
899 - Альфред Великий, король англосаксонського королівства Вессекс (871-899 рр.), перший монарх, що носив титул короля Англії. 1118 років тому, в 50 років (нар. 849 р.).
1440 - Жиль де Ре, французький маршал, соратник Жанни д'Арк; прототип легендарного персонажа під назвою СИня Борода. 577 років тому, в 35 років (нар. 1405 р.).
1605 -  Джелаль-ад-дін Акбар, третій правитель імперії Великих Моголів (з 1556 р.); онук Бабура, прямий нащадок Тамерлана. 412 років тому, в 63 роки (нар. 14 жовтня 1542 р.).
1764 - Вільям Хогарт, англійський художник і графік (Вибори, Кар'єра проститутки, Модний шлюб). 253 роки тому, в 67 років (нар. 10 листопада 1697 р.).
1890 - Карло Коллоді (Карло Лоренцині), італійський журналіст, письменник (Пригоди Піноккіо, Подорож по Італії з Джаннеттино, Очі й носи, Веселі історії). 127 років тому, в 64 роки (нар. 24 листопада 1826 р.).
1952 - Хетті Макденіел, американська актриса, лауреат «Оскара» (Віднесені вітром" [1940]), перша чорношкіра, удостоєна цієї нагороди. 65 років років тому, в 58 років (нар. 10 червня 1894 р.).
1972 - Ігор Іванович Сікорський, американський авіаконструктор українського походження; автор першого світового рекоду швидкості (з екіпажем) - 111 км/год (1911 р., на літаку "Сікорський-2"), збудував близько 15 типів літаків, першим створив турбінні вертольоти і вертольоти-амфібії; конструктор першого вдалого американського гелікоптера. 45 років років тому, в 83 роки (нар. 25 травня 1889 р.).
2003 - Елем Германович Климов, російський кінорежисер (Агонія, Іди й дивись). 14 років тому, в 70 років (нар. 9 липня 1933 р.).

2003 - Леонід Філатов, російський театральний і кінактор (Екіпаж, Ярослав Мудрий, Забута мелодія для флейти, Сповідь його дружини, Місто Зеро, Сучі діти), письменник (Казка про Федота-стрільця), режисер (Сучі діти). 14 років тому, в 57 років (нар. 24 грудня 1946 р.)
https://youtu.be/aRbRroz_ae4


 
5
Комментариев
0
Просмотров
6903
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.