Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

14 грудня багато років тому (Фото+Відео)

ВС 14 декабря 2017 в 11:00
До закінчення року залишилось 17 днів
348-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 17 днів.
Іменинники - Філарет.
Головні події 14 грудня
• Король Польщі Стефан Баторій, 1575
• Підкорення Південного полюсу, 1911
• Зречення гетьмана Павла Скоропадського, 1918

1474 - Після смерті короля Кастілії Генріха IV почалась боротьба за трон між його звідною сестрою Ізабеллою та дочкою Іоанною. Конфлікт переріс у громадянську війну за участю Португалії і Франції, котра тривала до 1479 року і закінчилась перемогою арагонського короля Фердинанда II, чоловіка Ізабелли (з 1469 р.). Королівство Кастілія і Леон стали пов'язаними з Арагоном особистою унією, що заклало основи об'єднаня всієї Іспанії.
1575 - У Варшаві новим королем Польщі проголошений трансільванський князь Стефан Баторій. Його коронація відбулась 1 травня 1576 року, в той же день, коли Баторій одружився з Анною Ягеллонкою, дочкою колишнього польського короля Сигизмунда II.

Нова історія
1822 - У Вероні (Італія) закінчив свою двомісячну роботу останній конгрес Священного союзу, на якому було засуджено національно-визвольний рух у Греції, революцію в Іспанії і прийнято рішення про введення в Іспанію французьких військ для відновлення влади Бурбонів.
1854 - У Відні Франція і Великобританія підписали з Австрією договір, згідно з яким у випадку агресії Росії проти князівств Молдавія і Валахія Австрія повинна була надати їм військову допомогу.
1900 - На засіданні Фізичного товариства в Берліні німецький фізик Макс Планк виклав свою квантову теорію, основу сучасної квантової фізики, з допомогою котрої зумів пояснити ряд явищ, що не з находили тлумачення в класичній фізиці, наприклад, природу поглинання світла на атомному рівні. На основі теорії Планка Альберт Ейнштейн, Нільс Бор, Ервін Шредінгер і Поль Дірак розробили квантову механіку, математичний апарат квантової теорії, що розглядала енергію і як матерію і як хвилю, залежно від ряду поточних параметрів.
1902 - Між США і Гавайськими островами почато прокладання першого транстихоокеанського телеграфного кабелю: корабель, що тягнув кабель, вийшов із Сан-Франциско і прибув до Гонолулу 1 січня 1903 року; 3 січня було надіслано перше повідомлення через Тихий океан, а ще через два дні тихоокеанська телеграфна лінія стала експлуатуватись на регулярній основі.

1911 - 39-річний норвезький полярний дослідник Руальд Амундсен першим досягнув Південного полюсу Землі, на 35 днів випередивши англійця Роберта Скотта.
   У 1905 році 33-річний норвезький моряк Руальд Амундсен здійснив мрію свого дитинства коли на яхті першим у світі обігнув Північну Америку Північно-Західним шляхом, після чого почав готуватись до підкорення Північного полюсу. Заручившись підтримкою Фрітьофа Нансена, який у 1893 - 96 роках здійснив 1041-денний дрейф від Таймиру до Землі Франца-Йосифа, але так і не досяг північної точки Землі, Амундсен позичив у нього легендарний корабель «Фрам», проте невдовзі відмовився від задуманого, коли у 1909 році стало відомо про підкорення Північного полюсу американцем Робертом Пірі.

   У 1909 році Амундсен отримав фінансову підтримку від норвезького уряду та приватних спонсорів, за гроші яких переобладнав «Фрам», придбав їздових собак, 14 комплектів ескімоського хутряного одягу і 7 червня 1910 року відплив з Крістіанії (нині - Осло). 15 січня 1911 року «Фрам» досягнув узбережжя Китової бухти в Антарктиді, де Амундсен влаштував базу для подальшої експедиції, з якої кількома етапами заклав три проміжні склади із запасами провіанту та пального.
  Перша спроба вирушити до Південного полюсу була здійснена 8 вересня 1911 року, проте завершилась невдало - через надзвичайний холод, який досягав -60°С, Амундсену довелось повернутись на базу і очікувати покращення погоди.
   Наступну спробу було здійснено 20 жовтня 1911 року, коли температура зросла до -30°С, - в похід на 4 нартах відправилось п'ять чоловік, які 9 листопада досягли 83° південної широти й заклали ще один склад для зворотнього шляху. Досягнувши Полярного плато, в центрі якого знаходиться Південний полюс, довелось забити частину собак і у фінальний етап 550-кілометрової подорожі експедиція відправилась 18 листопада.
  Долаючи в день по 15-30 кілометрів, 6 грудня полярники піднялись на висоту 3260 метрів над рівнем моря, де почались проблеми через кисневе голодання та штормові вітри. Однак, завдяки відносно теплій погоді, яка трималась на рівні -20°С, Руальд Амундсен, Хельмер Хансен, Сверре Хассель, Оскар Вістінг та Олаф Бьоланд першими в світі досягли Південного полюсу Землі 14 грудня 1911 року .
Руальд Амундсен, Хельмер Хансен,
Сверре Хассель, Оскар Вістінг
на Південному полюсі, 16 грудня 1912 року
© Олаф Бьоланд
   Назвавши навколишню рівнину на честь новезького короля Хокона VII та викуривши сигару на честь успіху, Амундсен провів вимірювання свого місцеположення, щоб уникнути звинувачень у фальсифікації. Встановивши, що похибка вимірювання становить порядка 20 кілометрів, полярники здійснили перехід до теоретиної точки Південного полюса, якого досягли 17 грудня 1911 року і провели ще одні заміри, які на цей раз показали похибку у 2,5 кілометри.
   Щоб застрахувати своє досягнення, Амундсен з трьох напрямків оточив полюс прапорами, а в центрі розмістив палатку, в якій залишив вимпел «Фрама» і лист британцю Роберту Скотту, експедиція котрого саме в цей час здійснювала свою шосту спробу підкорити Південний полюс.
Маршрути експедицій Руальда Амундсена (суцільна лінія)
і Роберта Скотта (пунктирна,
хрестиком відмічена загибель його експедиції на зворотньому шляху)
© aerenlund.dk
   Повернення на базу зайняло більше місяця, якої п'ятеро норвежців на 11-х собаках доягли 26 січня 1912 року. Не знаючи про свою першість і долю Скотта, експедиція якого досягла полюсу 17 січня і 29 березня загинула на зворотньому шляху, 30 січня Амудсен відплив з Антарктиди і 7 березня «Фрам» пришвартувався у порту Гобарт на Тасманії, де Амудсен інкогніто зійшов на берег і відправив брату, Нансену і норвезькому королю три заздалегідь складені телеграми про свій успіх.
   В липні 1912 року Руальд Амундсен повернувся до Норвегії, де на його честь відбувся обід в королівському палаці, після якого він розпочав турне країнами Європи та Америки і написання книги.

1918 - Після дводенних боїв корпус січових стрільців Євгена Коновальця зайняв Київ, що знаменувало перемогу повстання Директорії під головуванням Володимира Винниченка проти влади гетьмана Павла Скоропадського.
  Павло Скоропадський, нащадок гетьмана Івана Скоропадського (1708-12 рр.), народився 1873 року в Німеччині, після закінчення елітарного пажеського корпусу в Санкт-Петербурзі деякий час проживав у Франції, а в роки Першої Світової війни почергово керував полком, дивізією і армійським корпусом, з яким улітку 1917 року став на захист Української Народної Республіки.

   У квітні 1918 року при підтримці командування німецько-австрійських військ, котрі зайняли територію України в лютому 1918 року згідно з берестейськими домовленностями для протидії більшовицькій експансії в Україну і 28 квітня блокували роботу Центарльної Ради, Скоропадський, на той час голова Української Народної Громади - союзу землевласників і військових - на Хліборобському конгресі був обраний гетьманом України.
   За короткий період часу Скоропадський, в руках якого була зосереджена вся верховна влада, зумів провести реформу адміністративно-територіального устрою, перевибори до місцевих органів самоврядування, провів кардинальну господарчу реформу. За гетьманату було запроваджено нову грошову одиницю (гривню), засновано низку українських банків, відремонтовано більшу частину залізничного полотна, реорганізовано і зміцнено флот, сформованно 60-тисячну регулярну армію, відкрито понад 150 українських гімназій, створено держуніверситети в Києві і Кам'янці-Подільському, засновано Державний архів, Національну галерею мистецтв, Український історичний музей, Український театр опери і балету, Українську національну бібліотеку, Українську Академію Наук, утворено Українську автокефальну церкву. Гетьманат був визнаний рядом європейських держав, включаючи Російську Федерацію, до України було прилучено території з етнічним українським населенням, що за попередні століття відійшли до Росії, Білорусії та Польщі.
   Восени 1918 року зовнішньополітичні орієнтири Павла Скоропадського круто змінились: листопадові революції в Австро-Угорщині та Німеччині спричинили крах його політичних партнерів, що підірвало основу стабільності гетьманської влади, і 14 листопада Скоропадський під тиском Англії, Франції, США та Італії оголосив про федерацію з майбутньою небільшовицькою Росією. Наступного дня Директорія - нелегальне урядове формування, створене 13 листопада на таємних зборах опозиційного гетьману Українського Національного Союзу, - закликала до повстання проти Скоропадського, котре почалось 16 листопада виступом Січових стрільців у Білій Церкві.
   Після ряду поразок урядових військ, втрати Харкова і Одеси, та початку облоги Києва, 14 грудня 1918 року Павло Скоропадський оголосив про зречення влади; 19 грудня Директорія на чолі з Володимиром Винниченком урочисто в'їхала до Києва і було відновлено Українську Народну Республіку.
У першому ряду (зліва направо) -
голова Ради міністрів Української держави (з 24 жовтня)
Федір Лизогуб і гетьман Павло Скоропадський.
Посередині позаду -
перший глава уряду Української Держави (до 30 квітня)
Микола Сахно-Устимович
(убитий 14 грудня 1918 року під час антигетьманських виступів).
Київ, жовтень 1918 року
   В 1919 році Павло Скоропадський емігрував до Швейцарії, згодом переїхав до Німеччини, де в 1937 році створив Союз гетьманців-державників з відділеннями У США та Канаді. Під час 2-ї світової війни Скоропадський безуспішно намагався зав'язати діалог українських політиків з гітлерівцями щодо створення незалежної монархічної України. Помер Павло Скоропадський в 1945 році в Баварії від випадкового поранення під час бомбардування.

1918 - Втративши підтримку як російських монархічних кіл та українських політичних партій, так і австро-німецьких союзників, гетьман України Павло Скоропадський зрікся влади, передав її своєму уряду, а той у свою чергу передав повноваження Директорії на чолі з Володимиром Винниченком.
1935 - Через похилий вік 85-літній Томаш Масарик, засновник чехословацької держави, пішов у відставку з поста президента Чехословаччини, котрий він обіймав з 7 листопада 1918 року. Його спадкоємцем став міністр закордонних справ Едуард Бенеш.

Новітня історія
1939 - У зв'язку з нападом на Фінляндію Радянський Сооюз виключений з Ліги Націй, міжнародної миротворчої організації, створеної в кінці Першої Світової війни. В 1933 році її добровільно залишили Німеччина та Японія, а в 1937 році - Італія.
1947 - Рада міністрів СРСР і ЦК КПРС прийняли постанову "Про проведення грошової реформи і відміну карток на промислові і продовольчі товари"; почався обмін грошових знаків в масштабі 10:1 з метою "підвищення купівельної спроможності карбованця".
1947 - У Мадриді матчем «Реал» Мадрид — «Белененсеш» Лісабон, який закінчився рахунком 3-1, відкрито стадіон «Сантьяго Бернабеу», названого так на честь президента клубу. Стадіон був розрахований на 75 тисяч глядачів (27,5 тисяч сидячих і 47,5 тисяч стоячих). Після реконструкції 1954 він вже вміщував 125 тисяч глядачі. Однак після заборони УЕФА в 1982 році використовувати стоячі місця, на початку 1990-х стадіон був ще раз реконструйований і його місткість склала 75 тисяч місць.
1950 - Засновано Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.
1955 - Членами ООН стали Албанія, Австрія, Болгарія, Камбоджа, Цейлон (нині - Шрі-Ланка), Фінляндія, Угорщина, Ірландія, Італія, Іорданія, Лаос, Лівія, Непал, Португалія, Румунія та Іспанія.
1962 - Американський непілотований космічний апарат "Марінер-2" пройшов на відстані 35 тисяч кілометрів повз Венеру, провів вимір температури та інших параметрів планети і передав з неї перші дані на Землю.

1968 - Американський хіт-парад очолив Марвін Гей з піснею «I Heard It Through the Grapevine», котра протягом наступних семи тижнів утримувала лідерство.


1970 - Через декілька днів після 19%-го підвищення цін на продукти харчування, одяг і вугілля в Ґданську, Ґдині та Щецині почались забастовки і масові демонстрації робітників. Власті застосували проти "контрреволюціонерів" силу, що привело до загибелі 100 і поранення більше тисячі демонстрантів.

Наш час
1995 - Президенти Сербії - Слободан Мілошевич, Хорватії - Франьо Туджман, Боснії і Герцоговини - Алія Ізетбегович підписали в Єлісейському палаці в Парижі мирну угоду по Боснії. Гарантами угоди виступили США, Франція, Німеччина, Великобританія і Росія. Угода передбачала збереження Боснії і Герцоговини в попередніх кордонах, створення в рамках єдиної держави Хорватсько-мусульманської федерації і Боснійської Сербської республіки і проведення через півроку вільних демократичних виборів. Підтримка миру в Боснії покладалась на багатонаціональні сили під командуванням НАТО. Цього ж дня було оголошено про призупинення економічних санкцій проти Югославії.

1996 - На 11 тижнів американський хіт-парад очолила пісня «Don't Speak» групи No Doubt, котра протягом місяця вийшла на перші місця в рейтингах всіх англомовних і більшості європейських країн.2004 - На півдні Франції відкрито віадук Мійо, найвищий (на момент відкриття) транспортний міст у світі. При загальній довжині 2460 метрів одна з його опор має висоту 341 метр - вище Ейфелевої вежі і трохи нижче Емпайр-Стейт-Білдінга

Народились 14 грудня
1503 - 2 липня 1566,  Мішель Нострадамус (Нотрдам), лейб-медик французького короля Карла IX, винахідник медичного засобу для боротьби з чумою (1546), астролог, автор астрологічних календарів і пророкувань (Центурії).
1546 - 24 жовтня 1601, Тихо Браге, датський астроном, математик, реформатор практичної астрономії.
1730 - 27 квітня 1794, Джеймс Брюс, шотландський мандрівник і письменник; першим з європейців виявив витоки Блакитного Нілу (1770).
1840 - 27 квітня 1904, Михайло Петрович Старицький, український письменник, театральний і культурний діяч.
1895 - 6 лютого 1952, Георг VI (Альберт Фредерік Джордж Віндзор), король Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії і Домініонів (з 1936 р.), король Індії (1947–49 рр.), король Ірландії (1936-49 рр.); батько королеви Великобританії Єлизавети.
1895 - 18 листопада 1952,  Поль Елюар (Ежен Грендель), французький поет-сюрреаліст (Місто скорботи, Любов - поезія, Саме життя, Зуміти сказати все).
1901 - 1 червня 1987,  Анрі Жан Коше, французький тенісист-аматор, один із «чотирьох мушкетерів» французького тенісу початку XX століття - 15-разовий переможець турнірів Великого шолома в одиночному, чоловічому парному і змішаному парному розрядах, переможець Чемпіонату світу на грунтових кортах (1922), шестиразовий володар Кубка Девіса у складі збірної Франції, срібний призер Олімпійських ігор 1924 року в одиночному і чоловічому парному розрядах.

1924 - 2 червня 1988, Радж Капур, індійський актор і кінорежисер (Бродяга, Боббі).


1946 -  Джейн Біркін, британська актриса (Французька інтрига, Маленьке кохання, Смерть на Нілі, Детектив Нестор Бурма).
1949 - Кліфф Вільямс, рок-музикант, гітарист (AC/DC: Powerage, Highway to Hell, Back in Black, Dirty Deeds Done Dirt Cheap, For Those about to Rock, Fly on the Wall, Who Made Who, Blow Up Your Video).
1964 - Юрій Віталійович Луценко, український політик і державний діяч.

Померли 14 грудня
1800 - Осип Михайлович Дерибас (Хосеп де Рибас), російський адмірал каталонського походження, перший градоначальник Одеси. 217 років тому, в 51 рік (нар. 6 червня 1749 р.).
1950 -  Ігор Андрійович Савченко, український кінорежисер (Гармонь, Дума про козака Голоту, Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Третій удар). 67 років тому, в 44 роки (нар. 11 жовтня 1906 р.).
1971 - Дік Тайгер (Іхету), чемпіон світу з боксу у середній [1962-1963, 1964] і легкій [1965-1968] вагових категоріях; провів 81 бій (виграв 61, програв 17, нічиїх 3; перемог нокаутом - 26). 46 років тому, в 42 роки (нар. 14 серпня 1929 р.).
1989 - Андрій Дмитрович Сахаров, російський вчений-фізик, один з творців радянської водневої бомби (1953), громадський діяч, борець за права людини; за свою правозахисну діяльність був позбавлений всіх радянських нагород і звань та висланий у Горький (1980-86 рр.); лауреат Нобелівської премії миру (1975). 28 років тому, в 68 років (нар. 21 травня 1921 р.).
1990 - Фрідріх Дюрренматт, швейцарський драматург і публіцист ("В Писанні сказано", "Сліпець", "Візит старої дами", "Суддя і його палач", "Реквієм за детективним романом"). 27 років тому, в 69 років (нар. 5 січня 1921 р.).
1998 - Тимофій Васильович Левчук, український кінорежисер ("І в звуках пам'ять відгукнеться", "Ми звинувачуємо", "Від Буга до Вісли", "Помилка Оноре де Бальзака", "В степах України"). 19 років тому, в 86 років (нар. 19 січня 1912 р.).
2013 -  Пітер О'Тул, англійський актор ("Остання завіса", "Король Ральф", "Останній імператор", "Лоуренс Аравійський", "Калігула", "Казино "Ройял", "Як украсти мільйон"). 4 роки тому, в 81 рік (нар. 2 серпня 1932 р.)
 
6
Комментариев
0
Просмотров
3021
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.