Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

1 грудня багато років тому (Фото+Відео)

ВС 01 декабря 2017 в 11:00
Другий хрестовий похід і референдум про незалежність України
335-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 30 днів.
Іменинники - Платон, Роман.
Міжнародний день солідарності з інфікованими СНІДом, в Україні відзначають День прокуратури, у Португалії - День відновлення незалежності, в Румунії - День об'єднання.
Головні події 1 грудня
• Другий хрестовий похід, 1147
• Убивство Сергія Кірова, 1934
• Референдум про незалежність України, 1991

1147 - Після отримання звістки про те, що спроба жителів міста Едесса звільнитись від влади еміра Алепо і Мосула закінчилась масовою різаниною християн, Папа римський Євген III видав буллу «Quantum praedecessores», якою закликав до Другого хрестового походу в Святу землю. Очолений французьким королем Людовиком VII та королем Німеччини Конрадом III, він закінчився повним провалом.
   В 1144 році після місяця облоги війська еміра Алепо і Мосула Імада ад-Дін Зангі завоювали Едессу, столицю Едеського графства, заснованого в 1098 році хрестоносцями під час Першогого хрестового походу. Спроба жителів міста повалити владу мусульман закінчилась масовою різаниною християн спадкоємцем Зангі і його сином Нур ад-Діном - ті, кому, вдалось вціліти, були продані в рабство, а саме місто - зруйноване.
Звістка про трагедію жителів Едесси дійшла Європи наступного року разом із паломниками, які повертались із Святої землі і була згодом підтверджена посольствами в Антіохії, Єрусалимі та Вірменії. Вона спонукала авторитетного французького богослова Бернарда Клервоського, який мав великий вплив на свого колишнього учня і ченця ордену цистерціанців папу Євгена III, ініціювати хрестовий похід. Скориставшись ситуацією, Бернард переконав папу римського оголосити похід не лише проти мусульман, але й проти слов'ян-язичників - 13 квітня 1147 року той видав буллу «Divini dispensatione», направлену проти вендів (слов'ян, що проживали на правобережжі Ельби).

   Похід проти них розпочався у другій половині липня, коли саксонські війська під керівництвом Генріха Лева і Альбрехта Ведмедя чисельністю понад 100 тисяч чоловік перейшли Ельбу і протягом трьох місяців розоряли поселення слов'ян, дійшовши до Штеттина (нині - Щецин, Польща) на сході. Силою зброї саксонські князі обклали даниною слов'янських правителів, проте мало кого вдалось навернути у християнство - жителі взятих в облогу міст та полонені здійснювали акт символічного хрещення заради порятунку і німецьким військам вдалось лише відновити кілька раніше знищених вендами єпископств.
Проповідуючи ідею помсти мусульманам, Бернард Клервоський переконав Євгена III залучити до хрестового походу короля Кастилії Альфонсо VII і Португалії Афонсу Енрікеша, війська якого після чотирьох місяців облоги і кількох спроб штурму захопили Лісабон - 25 жовтня 1147 року мавританські правителі погодилися здатися через голод в місті і під гарантію збереження життя його жителів. Незважаючи на договір з еміром держави Альмохадів, насильства над мирним населенням запобігти не вдалося, і лише після десяти днів різанини й грабежів в місті був наведений порядок.
   Тим часом підготовка до походу на Близький Схід практично не відбувалась із-за недостатнього авторитету Євгена III у католицькому світі. Лише коли Бернарду Клервоському вдалось переконати приєднатись до нього короля Франції Людовика VII та короля Німеччини Конрада III, 1 грудня 1147 року папа римський видав буллу «Quantum praedecessores», якою закликав до Другого хрестового походу в Святу землю, обіцяючи його учасникам відпущення гріхів і погрожуючи відлученням від церкви тим, хто не дотримає обітниці хресоносця.
   Лише в березні 1148 року французькі і німецькі війська змогли дійти до Палестини, де разом з арміями Антіохійського князівства і Єрусалимського королівства здійснили спробу захопити Дамаск. Ослаблені тривалим походом і нападами турків-сельджуків під час переходу через Малу Азію за мовчазної згоди візантійського імператора Мануїла I, хрестоносці змогли тримати облогу лише кілька місяців, після чого повернулись в Європу. Бернард Клервоський, котрий звинуватив у невдачі Другого хрестового походу королів Франції і Німеччини, був оголошений божевільним і ув’язнений в монастирі, де й помер у 1153 році.
   Скориставшись поразкою хрестоносців, які навіть не спробували звільнити Едессу, влітку 1148 року емір Халеба та Мосула Нур ад-Дін розорив Антіохійське князівство, в 1155-у захопив всю Сирію, а в в 1169 році приєднав до своїх володінь Єгипет, владу в якому через два роки захопив візир Салах ад-Дін. Проголосивши себе султаном, він переміг армію Єрусалимського королівства, завоював більшу частину Палестини і зумів дати відсіч учасникам Третього хрестового походу, розпочатого в 1189 році за ініціативою папи Григорія VIII.

1167 - 22 міста Північної Італії на чолі з Міланом, відбудованим після погрому 1162 року, утворили Ломбардську лігу для боротьби з імператором Фрідріхом I Барабароссою і рішеннями Ронкальського сейму, котрий позбавляв міста прав самоуправління і самостійного обрання консулів.

Нова історія
1640 - Близько 40 заколотників захопили королівський палац у Лісабоні, змусили намісницю Португалії Маргариту Савойську зректися посади віце-королеви і проголосили королем Португалії Жуан Браганського, представника бічної гілки Бургундської династії. До кінця місяця практично вся Португалія перейшла на бік нового короля, що поклало край 60-річній династичної унії корон Іспанії та Португалії.
1783 - Жак Александр Сезар Шарль здійснив в Парижі перший політ на кулі, наповненій воднем. Під час двогодинного польоту в гондолі кулі разом з Шарлем знаходився його напарник Робер.
1813 - Проголошено суверенітет Нідерландів; принц Вільгельм VI оголошений штатгальтером країни (у 1815 році він став королем і правив під іменем Вільгельм I).
1822 - В Ріо-де-Жанейро пройшла коронація першого імператора Бразилії Педру I Браганса.
1918 - Від імені сербського короля Петра I спадкоємець престолу Олександр I Карагеоргієвич проголосив створення Королівства сербів, хорватів і словенців (з 1929 р. - Югославія). Принц-регентом став його батько, Петр I Карагеоргієвич. Нове Королівство було складене з досі незалежних королівств Сербії і Чорногорії (які об'єднались за місяць до того), а також частини території Австро-Угорщини.
1931 - Друга конференція "круглого столу" в Лондоні, що почалась ще в серпні і метою якої було вироблення проекту конституції Індії, зайшла в тупик в ході обговорення питання про виборчий закон, згідно з яким, за пропозицією індійської сторони, всі народності і релігійні групи Індії повинні мати рівні права. Від Індії участь в конференції брав лише керівник боротьби за незалежність країни Махатма Ганді.
1934 - В Ленінграді (нині - Санкт-Петербург) в Смольному інституті, резиденції місцевого парткерівництва, був вбитий лідер комуністів міста і області Сергій Миронович Кіров. Обставини злочину, скоєного комуністом Ніколаєвим, до сих пір залишаються невиясненими, однак вбивство одного з чільних керівників ВКП(б) було використане Сталіним для організації в країні Великого Терору - цього ж дня ввечері було прийнято документ, що скорочував термін слідства по справах державної ваги до 10 днів, дозволяв розглядати справи за відсутності звинуваченого і виносити смертні вироки без права подальшого оскарження. Протягом року за звинуваченням у причетності до вбивства Кірова було страчено 14 чоловік і 103 отримали різні терміни ув'язнення.

Новітня історія
1939 - Після нападу СРСР на Фінляндію сформовано маріонетковий комуністичний фінський уряд під керівництвом активіста Комінтерну Отто Куусінена, котрий проголосив створення Фінської Народної Республіки. Однак "уряд фінських демократичних сил" так і не отримав ніяких повноважень із-за невдач СРСР у військовій кампанії проти Фінляндії, а після підписання 12 березня наступного року мирного договору був просто "забутий".
1955 - Швея-негритянка Роза Паркс відмовилась поступитися місцем білому чоловіку в муніципальному автобусі в місті Монтгомері (штат Алабама), за що була заарештована поліцією. На знак протесту проти прояву расизму темношкіре населення Монтгомері під керівництвом бабтистського проповідника Мартіна Лютера Кінга протягом року бойкотувало міські автобусні поїздки. В результаті тривалого судового розгляду 13 листопада 1956 року Верховний суд США відмінив закон про сегрегацію в міському транспорті і через 381 день Роза Паркс була серед перших чорношкірих, хто проїхався міським автобусом. Це була перша перемога Мартін Лютера Кінга і його руху за ненасильницьке відстоювання громадянських прав.
1959 - За наполяганням США 12 країн - Австралія, Аргентина, Бельгія, Великобританія, Нова Зеландія, Норвегія, СРСР, США, Франція, Чилі, ПАР і Японія - підписали у Вашингтоні договір терміном на 30 років про використання Антарктиди в мирних цілях. Закон, що набув чинності 23 червня 1961 року, підтвердив нейтральний статус Антарктиди, забороняв країнам-учасницям створювати на її території військові бази, захоронювати ядерні відходи і проводити випробування будь-якої зброї.
1962 - Керівник СРСР Микита Хрущов відвідав Манежну виставку в Москві, обходячи яку, комуністичний вождь гнівно висловився на адресу молодих художників-абстракціоністів: "Така творчість чужа нашому народу, він заперчує її. Про це повині задуматись люди, що називають себе художниками, а самі створюють такі картини, що не розбереш чим вони намальовані, рукою чи хвостом осла". Після чого нецензурно вилаявся на адресу молодих творців, що було сприйнято компартійним керівництвом як заклик до дії і мало вкрай неприємні наслідки як для учасників виставки, так і для мистецтва в СРСР в цілому.
1990 - Будівельники підземної траси під Ла-Маншем між Великою Британією та Францією пробили перший із трьох запроектваних тунелів - в породі було зроблено отвір достатнього розміру, щоб французи і британці могли потиснути руки на глибині 40 метрів під землею і водою. Офіційне відкриття тунелю відбулось в травні 1994 року.
1990 - Катастрофічний стан з продовольством вперше після Світової війни викликав необхідність введення в Ленінграді продовольчих карток.

Наш час
1991 - Більше 90% відсотків громадян України, що взяли участь в референдумі, висловилось за незалежність другої за значенням республіки СРСР. Одночасно з референдумом проводились і президентські вибори, на яких перемогу здобув Леонід Кравчук, в недалекому минулому секретар ЦК Компартії України. За нього проголосувало більше 61% виборців.
   24 серпня 1991 року відкрилась позачергова сесія Верховної ради України, на якій було розглянуто питання про політичну ситуацію в республіці і прийнято Постанову та Акт про проголошення незалежності України, затверджені конституційною більшістю (за Постанову - 321, за Акт - 346 з 450 голосів). У результаті Україна стала незалежною демократичною державою з неподільною та недоторканою територією, на якій є чинними лише власні Конституція, закони і постанови уряду. З метою підтвердження Акта сесія вирішила провести 1 грудня республіканський референдум.

   Це викликало спротив з боку Росії - 26 серпня прес-секретар президента РРФСР Бориса Єльцина заявив, що у випадку припинення з нею союзницьких відносин Росія залишає за собою право про перегляд кордонів, що суперечило російсько-українському договору від 19 листопада 1990 року. 29 серпня 1990 року в результаті дводенних переговорів з російською делегацією, що прибула до Києва на чолі з віце-президентом Олександром Руцьким, було прийнято комюніке, що підтверджувало територіальну цілісність сторін і непорушність їх кордонів.
   1 грудня на виборчі дільниці прийшло близько 32 мільйонів громадян (84% внесених у списки), з них майже 29 мільйонів (90.35%) підтвердили Акт проголошення незалежності України. 5 грудня 1991 року Верховна рада України прийняла звернення "До парламентаріїв і народів світу", в якому наголошувалось, що договір 1922 року про утворення СРСР Україна вважає стосовно себе недійсним і недіючим.

   На президентських виборах, котрі проводились цього ж дня, 20 мільйонів виборців віддали свої голоси за Леоніда Кравчука, котрий став першим всенародно обраним Президентом України. Демократична опозиція колишньому чільному функціонеру Компартії не змогла виробити єдиної виборчої стратегії, і найбільш реальний суперник Кравчука лідер Народного руху України В'ячеслав Чорновіл отримав підтримку 7.4 мільйонів виборців (23.3%).
5 грудня на урочистому засіданні Верховної ради Леонід Кравчук склав присягу народові України. Цього ж дня Головою Верховної ради обрано Івана Плюща.

1991 - На президентських виборах, котрі проводились одночасно з референдумом про незалежність України, 20 мільйонів виборців (61%) віддали свої голоси за Леоніда Кравчука, котрий став першим всенародно обраним Президентом України.
1992 - На VII з'їзді народних депутатів Росії загострились протиріччя між законодавчою і виконавчою владами. Спроби депутатів обмежити повноваження виконавчих органів президент Борис Єльцин назвав "повзучим переворотом" і залишив зал засідань, закликавши зробити те ж саме своїх послідовників. Лише зусиллями голови Конституційного суду Валентина Зорькіна сторони знайшли компромісні рішення конфліктної ситуації і призначили на 11 квітня наступного року референдум з основних принципів нової конституції Росії.
1994 - Американська кінозірка Річард Гір і топ-модель Сінді Кроуфорд оголосили про своє розлучення після трьох років подружнього життя.

1994 - Український форвард Андрій Шевченко у матчі проти дніпропетровського "Дніпра" забив свій перший гол в складі київського "Динамо".


2009 - В країнах Євросоюзу набув чинності Лісабонський договір - міжнародна угода, підписана на саміті ЄС 13 грудня 2007 року, покликана замінити європейську конституцію, прийняття якої провалилось. Угода містить положення про інституційну реформу в Євросоюзі. Передбачається створення посади Президента ЄС, який обиратиметься на 2,5 років і презентуватиме ЄС на міжнародних заходах. Договір містить положення про скорочення кількості єврокомісарів і депутатів Європарламенту.
2013 - З космодрому Сичан Китай запустив космічний апарат «Чан'е-3», який 14 грудня вперше в історії китайської космонавтики здійснив м'яку посадку на Місяць і випустив на поверхню супутника місяцехід «Юйту».

Народились 1 грудня
1761 - 16 квітня 1850, Марія Тюссо (Гросгольц), німецький скульптор, організатор першого і найзнаменитішого музею воскових фігур в Лондоні.
1792 - 24 лютого 1856, Микола Іванович Лобачевський, російський математик, основоположник неевклідової геометрії. 225 років з дня народження.
1886 - 27 жовтня 1975, Рекс Стаут, американський письменник, автор детективних романів з персонажем Ніро Вулф.
1896 - 18 червня 1974,  Георгій Костянтинович Жуков, маршал Радянського Союзу, чотири рази Герой Рядянського Союзу, міністр оборони СРСР (1955-57 рр.).
1913 - 6 грудня 1992, Георгій Іларіонович Майборода, український композитор, автор опер (Милана, Арсенал, Ярослав Мудрий, Тарас Шевченко), симфоній і симфонічних поем (Лілея, Каменярі), пісень та романсів.
1909 - 30 листопада 1983, Анатолій Йосипович Кос-Анатольський, український композитор, народний артист України (1969), лауреат Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка (1980).

1918 - 8 липня 1989, Платон Іларіонович Майборода, український композитор, автор пісень (Білі каштани, Пісня про рушник), музики до кінофільмів.


1935 -  Вуді Аллен (Аллан Стюарт Кьонігсберг), американський актор (Кінець Голлівуду, Збираючи осколки, Кожен каже, що любить, Загадка манхеттенського вбивства, Чоловіки і жінки, Зеліг, Все, що ви завжди хотіли знати про секс), сценарист-лауреат «Оскара» (Ханна і її сестри [1986], Не пий воду, Аліса, Дні радіо, Бери гроші й тікай), режисер-лауреат «Оскара» (Зал Енні [1977], Розбираючи Гаррі, Могутня Афродіта, Кулі над Бродвеєм, Тіні й туман, Інша жінка).
1945 - Бетт Мідлер, американська співачка, лауреат "Греммі" (The Divine Miss M [1972], You are the Wind Beneath My Wings [1989]; Boogie Woogie Bugle Boy, The Rose), актриса (Що хочуть жінки, Малючи Мону, Клуб колишніх дружин, Фокус-покус, Контракт з коротуном, Друзі назавжди).
1945 - Геннадій Хазанов, російський естрадний і кіноактор (Малий гігант великого сексу).
1946 -  Гілберт (Реймонд) О'Салліван, ірландський поп-співак, зірка кінця 1960-х (Alone Again, Clare, Get Down, What’s in a Kiss, Back to Front).
1949 - 2 грудня 1993, Пабло Ескобар, колумбійський наркобарон, один з найбільш зухвалих і жорстоких злочинців XX сторіччя.
1951 - Тріт Вільямс, американський актор ("Якось в Америці", "Що робити мертвяку в Денвері", "На самому дні океану").
1959 - Гарік Сукачов (Ігор Іванович Сукачов), російський поп-співак (Бригада С, Неприкасаемые), актор (Небо в діамантах, Криза середнього віку, Фатальні яйця, Загублені в Сибіру, Крок, Захисник Сєдов), режисер, сценарист, продюсер (Свято, Криза середнього віку).
1964 - Сальваторе Скілаччі, італійський футболіст, кращий бомбардир чемпіонату світу 1990 р.

Померли 1 грудня
1455 - Лоренцо Гіберті, італійський скульптор і ювелір епохи Раннього Відродження, представник флорентійської школи. 562 роки тому, в 77 років (нар. 1378 р.).
1521 - Лев X (Джованні Медічі), папа римський (1513-21 рр.); відлучив від церкви Мартіна Лютера. 496 років тому, в 46 років (нар. 11 грудня 1475 р.).
1825 - Олександр I (Олександр Павлович Романов), російський імператор (з 1801 р.); син Павла I, внук Катерини II. 192 роки тому, в 48 років (нар. 23 грудня 1777 р.).
1866 - Джордж Еверест, англійський географ, геодезист; першим визначив висоту найвищої вершини планети гори Джомолунгма (в честь нього вона має і друге ім'я). 151 рік тому, в 76 років (нар. 4 липня 1790 р.).
1945 - Фредерік Марк Бекет, канадський металург і винахідник в галузі електрообладнання і хімічних сплавів. 72 роки тому, в 70 років (нар. 11 січня 1875 р.).
1973 - Давид Бен-Гуріон, ізраїльський політик, перший прем'єр-міністр Ізраїлю (1948-53, 1955-63 рр.). 44 роки тому, в 87 років (нар. 16 жовтня 1886 р.).
1978 - Петро Йосипович Панч, український письменник (Гомоніла Україна, На калиновім мості, Голубі ешелони). 39 років тому, в 87 років (нар. 4 липня 1891 р.).

1986 - Тарапунька (Юрій Трохимович Тимошенко), український естрадний артист, конферансьє (дует "Тарапунька і Штепсель"). 31 рік тому, в 67 років (нар. 2 червня 1919 р.).


1987 - Джеймс Артур Болдуїн, американський письменник («Інша країна», «Записки сина Америки»). 30 років років тому, в 63 роки (нар. 2 серпня 1924 р.).
2014 - Євген Олександрович Сверстюк, український філософ, письменник, громадський діяч. 3 роки тому, в 86 років (нар. 12 грудня 1928 р.)
 
4
Комментариев
0
Просмотров
3864
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.