Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

30 листопада багато років тому (Фото+Відео)

ВС 30 ноября 2017 в 11:00
Радянсько-фінська війна і вихід Thriller Майкла Джексона
334-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишився 31 день.
Іменинники - Геннадій, Григорій, Михайло, Никон.
Міжнародний день захисту інформації, Міжнародний день «Міста за життя», у Барбадосі і Ємені відзначають День незалежності, в Беніні - Національний день, а на Філліпінах - День героїв.
Головні події 30 листопада
• Битва під Нарвою, 1700
• Заборона смертної кари, 1786
• Радянсько-фінська війна, 1939
• «Thriller» Майкла Джексона, 1982

722 - Англійського монаха Вінфріда, що отримав ім'я Боніфаций, папа римський направив як єпископа-місіонера проповідувати християнство на землях північніше Рейну. З іменем Боніфация пов'язують виникнення в 744 році знаменитого Фульдського монастиря у Франкському королівстві.

Нова історія
1700 - Під Нарвою відбулася одна з перших великих битв Великої Північної війни, в якій близько 11 тисяч шведів під керівництвом 18-літнього короля Карла XII завдали нищівної поразки 40-тисячній московській армії Петра I, змушеній капітулювати.
1763 - Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди — земські (для цивільних справ), гродські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних); Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.
1786 - Великий князь Тоскани Пьєтро Леопольдо I Габсбург ввів у дію новий кримінальний кодекс, яким вперше в сучасній історії була заборонена смертна кара і тортури ув'язнених; за його наказом були також знищені всі пристрої для страти.
1854 - Віце-король Єгипту Саїд-паша надав попередню концесію на будівництво і експлуатацію протягом 99 років каналу через Суецький перешийок французькому інженеру і колишньому віце-консулу в Єгипті Фердинанду Марі де Лессепсу. Остаточна угода була підписана 5 січня 1856 року, а в 1859 році почалось будівництво Суецького каналу.
1872 - У Глазго відбулась перша міжнародна зустріч з футболу - збірні Англії та Шотландії зіграли в нічию.
1886 - В паризькому залі для оперет, пантомім, водевілів і політичних мітингів Фолі-Бержер відбулось перше рев'ю за участю жінок в досить відвертих костюмах. В 1890-х роках Фоллі-Бержер стало найпопулярнішим в Парижі стриптиз-шоу, котре складалось з 40 номерів з використанням до 1000 костюмів і участю близько 200 чоловік лише обслуговуючого персоналу.
1918 - Острів Ісландія визнаний Данією незалежним і пов'язаним з нею лише особистою унією. 17 червня 1944 року Ісландія вийшла із союзу з Данією і була проголошена республікою.
1922 - В Туріні (Італія) у спектаклі "Даніель" 78-річна Сара Бернар востаннє вийшла на сцену.
1936 - В Лондоні пожежею знищено унікальний Кришталевий палац, збудований в 1851 році за проектом Джозефа Пекстона для проведення I Всесвітньої виставки.

Новітня історія
1939 - Нападом Радянського Союзу на Фінляндію почалась Радянсько-фінська війна, котра отримала назву "зимової". Цього дня радянська авіація почала бомбардування Хельсинкі, а Червона Армія - наступ на фронті від Балтійського до Баренцевого моря силами чотирьох армій. Зимова війна закінчилась 12 березня 1940 року підписанням мирного договору, за яким Фінляндія погодилась на втрату 11% своєї території.
    Користуючись тим, що західні держави вели війну проти Німеччини, від якої Радянський Союз був захищений пактом про ненапад від 23 серпня (за яким Фінляндія належала до сфери інтересів СРСР), радянське керівництво прийшло до висновку, що настав зручний момент для розширення радянської території за рахунок стратегічно важливих районів.
   Після того як 28 листопада фінський уряд відхилив ультимативні радянські пропозиції про зміну кордонів у Карелії і передачу військово-морської бази Ханко, СРСР розірвав дипломатичні стосунки з Фінляндією, і 30 листопада чотири армії чисельністю 540 тисяч чоловік, підтримувані 2485 танками, напали на сусідню державу на фронті від Балтійського до Баренцевого моря і здійснили бомбардування Хельсинкі.
Це стало причиною визнання Лігою Націй Радянського Союзу агресором і виключення його зі свого складу. Безпосереднім приводом для виключення стали масові протести міжнародної громадськості щодо систематичних радянських бомбардувань цивільних об'єктів, в тому числі із застосуванням запалювальних бомб, заперечуючи які міністр закордонних справ В'ячеслав Молотов стверджував, що радянські літаки скидали хліб для голодаючого населення фінських міст.
   Маючи недостатню інформацію про захисний потенціал Фінляндії, на першому етапі радянські війська зазнали невдач і до кінця грудня не змогли прорвати оборону фінів, частина радянських військ попала в полон і після важких боїв їм довелось відступити.
   Протягом січня на фронті панувало певне затишшя. Радянське командування створило спеціальні бойові загони лижників, розробило методику подолання мінних полів, для штурму лінії Манергейма створило Північно-Західний фронт під командуванням командарма Семена Тимошенка; кількість особового складу була доведена до 760 тисяч чоловік.
   1 лютого 1940 року радянські війська перейшли в наступ на всій ширині Карельського перешийка. Після десятиденної артпідготовки і триденних боїв було прорвано першу лінію оборони Манергейма, до 21 лютого - третю лінію оборони; 13 березня було захоплено місто Виборг.
   Усвідомлюючи, що після прориву лінії Манергейма і із-за недостатньої допомоги з боку союзників Фінляндія не в стані продовжувати війну, ще 7 березня в Москву прибула делегація для проведення мирних переговорів, і 12 березня був підписаний мирний договір, за яким Фінляндія погодилась на втрату 11% своєї території - до СРСР відійшов Карельський перешийок, частина півостровів Рибацький і Середній на Півночі, частина Лапландії, а база Ханко була взята Радянським Союзом в оренду на 30 років. Близько 450 тисяч фінів довелось переселяти у глибинні райони Фінляндії.
   В результаті бойових дій Фінляндія втратила близько 20 тисяч чоловік вбитими, 4 тисячі пропалими без вісти, 43,5 тисячі пораненими, а Рядянський Союз - 150, 17 і 325 тисяч відповідно.


1954 - В містечку Силакауга, штат Алабама, випав метеоритний дощ, що складався з тіл вагою до 4-х кілограмів і діаметром до 15 сантиметрів. Декілька з них пробило покрівлю одного з будинків і поранило Елізабет Ходжес. Незважаючи на великий розмір метеоритів, вона відбулась лише синцями спини і ніг.
1962 - Генеральним секретарем ООН обрано представника Бірми У Тана, що виконував обов'язки генсека після смерті Дага Хаммершельда.
1966 - Велика Британія надала незалежність Барбадосу, острівній вест-індській державі.
1968 - Даєна Росс і група «The Supremes» на два тижні вийшли на перше місце хіт-параду в США з піснею «Love Child».
1979 - Одночасно у Великобританії і США вийшов одинадцятий студійний альбом групи «Pink Floyd» «The Wall», останній із записаних у класичному складі, - на стадії мікшування її залишив клавішник Річард Райт. Наступного року альбом вийшов на першу сходинку американського чарту Billboard і до 1999 року 23 рази ставав платиновим. Журнал «Rolling Stone» помістив «The Wall» на 87 місце у рейтингу «500 кращих альбосів усіх часів».

1982 - Компанія «Epic Records» одночасно в усьому світі випустила п'ятий студійний альбом Майкла Джексона «Thriller», який приніс йому рекордну кількість музичних нагород, світову славу і до сьогодні є найпродаванішим у світі.
   Сольну кар'єру Майкл Джексон почав у 1972 році під франшизою сімейного ансамблю «The Jackson 5» і в 1978 році, коли успіх групи пішов на спад, залишив її й уклав договір з компанією «Epic Records». Тріумф його п'ятого студійного альбому «Off the Wall», що вийшов у 1979 році і приніс Майклу Джексону світову славу, спонукав продовжити співробітництво із продюсером Квінсі Джонсом і найняти в якості менеджера 29-літнього адвоката Джона Бранка, перед яким була поставлена задача зробити Джексона «найбліьшою і найбагатшою зіркою шоу-бізнесу».
   За два роки для нового альбому «Thriller» було створено 30 пісень, запис дев'яти з яких почався 14 квітня 1982 року в Лос-Анджелесі і обійшовся у рекордні на той час 750 тисяч доларів завдяки залученню до роботи кращих звукорежисерів і музикантів, серед яких був і Пол Маккартні, який взяв участь в записі пісні «The Girl Is Mine».
Обкладинка синглу «The Girl Is Mine», 1982 рік
   Альбом «Thriller» дебютував 30 листопада 1982 року і компанія «Epic Records» вперше у світовій практиці випустила його одночасно у багатьох країнах світу. Він був зустрітий досить прохолодно після невдачі синглу «The Girl Is Mine», випущеного 18 жовтня, і ситуація змінилася лише з виходом 2 січня 1983 року синглу «Billie Jean», який мав шалений комерційний успіх, протягом семи тижнів очолюючи світові чарти, і через місяць - синглу «Beat It», котрий три тижнів був у п'ятірці кращих.
   Загалом сингли були випущені до 7 з 9 пісень альбому «Thriller» і 6 з них супроводжувалися окремим відеокліпом, останнім з яких став «Thriller», знятий режисером Джоном Лендісом за безпрецендентний мільйон доларів (проти традиційних 50 тисяч), які Джон Бранка зумів переконати виділити мережу кабельного і супутникового телебачення «Showtime».
Коли в жовтні 1983 року 14-хвилинне відео вже було практичне готове, Джексон, який на той час був членом релігійної громади «Свідки Єгови», попросив Бранка знищити єдину існуючу копію фільму, посилаючись на те, що його церковні старійшини засуджують вампіризм і демонологію. Проте, тому вдалось умовити Джексона відмовитись від цього наміру, пославшись на приклад його улюбленого актора Бела Лугоши, який попри свою набожність уславився ролями графа Дракули і Франкенштейна.
Джон Лендіс і Майкл Джексон
під час зйомок кліпу «Thriller»,
жовтень 1983 року
   Після світової прем'єри відеокліпу «Thriller», що відбулась 2 грудня 1983 року на каналі MTV, він завоював три нагороди MTV Video Music Awards, у 1999 році увійшов до «100 кращих відео за всі часи» каналу MTV, у 2006 році увійшов до «Книги рекордів Гіннеса» як найуспіше музичне відео і в 2009 році першим із відеокліпів попав до Національного реєстру Бібліотеки Конгресу США як «культурно, історично і естетично значущий фільм».   У 1984 році «Thriller» приніс Майклу Джексону у 1984 році рекордні 8 премій «Греммі» і за рік з дня виходу музичний став найпродаванішим у світі, яким залишається й до сьогодні, отримавши в 2016 році 32-у платинову серифікацію у США.


Наш час
1998 - 32-річний Любко Георгієвскі, зайнявши крісло глави уряду Македонії, став наймолодшим прем'єр-міністром у світі.
1999 - У Сіетлі (США) відбулись сутички з поліцією 40 тисяч демонстрантів, що намагались зірвати триденну зустріч Світової Організації Торгівлі за участю представників 135 держав. Мер міста Пол Шелл був змушений оголосити в місті надзвичайний стан, а губернатор Гарі Лок дав санкцію на патрулювання Сіетлу беззбройними загонами національної гвардії.
2011 - Колишній президент Кот-д'Івуар Лоран Ґбаґбо переданий у юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в Гаазі, де його звинуватили у причетності до масових вбивств та зґвалтувань, вчиненими його прихильниками в ході збройного конфлікту.
2013 - У Києві силами міліцейського спецпідрозділу «Беркут» відбувся розгін протестувальників на Майдані Незалежності. Жорстокість, свавілля правохоронців і застосуванням невиправданої фізичної сили щодо близько 400 протестувальників та журналістів, які висвітлювали події, викликала осуд з боку великої частини суспільства і надали наступним протестам нового змісту, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий, а також додавши їм масовості.

Народились 30 листопада
538 - 17 листопада 594, Григорій Турський, франкський єпископ, письменник (Історія франків).
1466 - 25 листопада 1560, Андреа Доріа, генуезький адмірал і державний діяч.
1667 - 19 жовтня 1745,  Джонатан Свіфт, ірландський письменник («Мандри Гуллівера», «Казка про бочку»). 350 років з дня народження.
1835 - 21 квітня 1910, Марк Твен (Семюел Ленгхорн Клеменс), американський письменник (Пригоди Тома Соєра, Пригоди Гекльберрі Фінна, Янкі при дворі короля Артура, Простаки за кордоном).
1874 - 24 січня 1965,  Вінстон Леонард Спенсер Черчілль, британський політичний діяч, прем'єр-міністр країни (1940-45, 1951-55 рр.), один з лідерів антигітлерівської коаліції в роки Другої Світової війни, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури (1953), перший почесний громадянин США (1963).
1906 - 27 лютого 1977, Джон Діксон Карр, англійський письменник, автор детективних романів.
1935 - 31 травня 2009, В'ячеслав Михайлович Невинний, російський актор (Бережись автомобіля, Не може бути, Небеса обітованні, Гараж).
1937 -  Рідлі Скотт, англійський кінорежисер (Червоний дракон, Ганнібал, Гладіатор, Тельма і Луїза, Чорний дощ, Чужий, 1492). 80 років з дня народження.
1945 - Роджер Гловер, англійський рок-музикант, бас-гітарист групи Deep Purple (Black Night).

1951 - 30 червня 1995,  Назарій Назарович Яремчук, український співак, народний артист України.1955 - Біллі Айдол (Вільям Майкл Альберт Броуд), англійський рок-музикант, співак (Eyes Without a Face, Dancing with Myself, White Wedding, Rebel Yell, To Be a Lover, Speed, Cradle of Love).
1960 -  Гарі Лінекер, англійський футболіст, кращий гравець Єввропи (1986, 1992), кращий бомбардир фіналу Чемпіонату світу з футболу (1986); за збірну Англії забив 48 голів у 80 матчах.
1965 - Бен Стіллер, американський кіноактор (Імперія сонця, Шосе в пекло, Кабельник, Ніхто нічого не знає, Чорне й біле, Зберігаючи віру, Чого хочуть жінки), режисер (Кабельник, Реальність кусається).
1990 - Магнус Карлсен, норвезький шаховий гросмейстер, Чемпіон світу (2013).

Померли 30 листопада
1680 - Пітер Лелі (Пітер ван дер Фес), англійський художних голандського походження, ведучий портретист англійський XVII століття. 337 років тому, в 62 роки (нар. 14 вересня 1618 р.).
1718 -  Карл XII (Карл Пфальц-Цвейбрюкен), король Швеції (1697-1718 рр.), визначний полководець свого часу. 299 років тому, в 36 років (нар. 27 червня 1682 р.).
1900 - Оскар Вайльд, ірландський поет, письменник (Портрет Доріана Грея, Ідеальний чоловік, Як важко бути серйозним). 117 років тому, в 46 років (нар. 16 жовтня 1854 р.).
1962 - Макс Фасмер, німецький мовознавець, славіст, етимолог і лексикограф. 55 років років тому, в 76 років (нар. 28 лютого 1886 р.).
1983 - Анатолій Йосипович Кос-Анатольський, український композитор, народний артист України (1969), лауреат Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка (1980). 34 роки тому, в 74 роки (нар. 1 грудня 1909 р.).
2001 -  Джордж Харрісон, англійський рок-музикант, співак, композитор (Beatles: "My Sweet Lord", "Isn’t It a Pity", "What is Life?", "All Those Years Ago"). 16 років тому, в 58 років (нар. 25 лютого 1943 р.).
2003 -  Гертруда Едерле, американська плавчиня, Олімпійська чемпіонка (1924), перша жінка, що перепливла Ла-Манш (1926). 14 років тому, в 97 років (нар. 23 жовтня 1906 р.).
2009 -  Мілорад Павич, сербський поет, прозаїк («Хозарський словник», «Пейзаж, намальований чаєм»), літературознавець. 8 років тому, в 80 років (нар. 15 жовтня 1929 р.).
2013 -  Юрій Васильович Яковлєв, російський театральний та кіноактор ("Іронія долі", "Чисто англійське вбивство", "Гусарська балада"). 4 роки тому, в 85 років (нар. 25 квітня 1928 р.).
2015 - Ельдар Олександрович Рязанов, російський кінорежисер, сценарист (Карнавальна ніч, Іронія долі, Службовий роман, Гараж). 2 роки тому, в 88 років (нар. 18 листопада 1927 р.)
 
0
Комментариев
0
Просмотров
7045
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.