17 жовтня багато років тому (Фото+відео)

ВС 17 октября 2017 в 10:00
Перший телевиступ The Beatles і закінчення «Революції на граніті» у Києві
290-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 75 днів.
Іменинники - Володимир, Гурій, Онисим, Павло, Петро, Стефан (Степан). Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів.
Головні події 17 жовтня
• Великий інквізитор Томас Торквемада, 1483
• Переяславські статті, 1659
• Шантаж ОПЕК, 1973

1346 - У битві біля Невілс-Кросса шотландська армія короля Давида II зазнала поразки від військ короля Едварда III, а сам Давида II попав у полон.
1448 - На Косовому полі розпочалась триденна битва між 60-тисячними військами Османської імперії під проводом султана Мурада II, якого підтримувала Сербська деспотія, і об'єднаними силами Угорщини та Валахії чисельністю до 30 тисяч чоловік під командуванням угорського воєводи Яноша Хуняді. Зазнавши поразки, християнські балканські держави остаточно попали під васальну залежність Туреччини.
1483 - Спеціальною буллою папа римський Сикст IV призначив Томаса Торквемаду Головним інквизитором Кастилії, Арагону і Барселони. Головна його діяльність була направлена на виявлення і покарання прихованих юдеїв.

Нова історія
1651 - Розбитий військами Олівера Кромвеля у вересні в битві при Вустері, через шість тижнів переховувань від переслідувачів у Францію в одязі слуги втік Карл Стюарт, майбутній король Англії Карл II; він повернувся на батьківщину через вісім років, після відновлення монархії.

1659 - В Переяславі під тиском московитів, війська котрих, скориставшись громадянською війною в Україні, окупували Лівобережжя, гетьман Юрій Хмельницький підписав принизливі «Переяславські статті», які змінили політико-правовий статус Гетьманату в стосунках з російським царем з політичної автономії із власним внутрішнім самоуправлінням на жорстко обмежену адміністративну автономію без права зовнішньо-політичних зносин.
   Отримана в битві під Конотопом блискуча перемога над російськими військами стала найбільшим тріумфом антимосковської політики гетьмана Івана Виговського. Проте йому не вдалось скористатись із сприятливої воєнно-політичної ситуації - невдовзі загони запорозького отамана Івана Сірка напали на татарські поселення, що змусило хана Мехмеда вернутися в Крим, а нові антигетьманські виступи, зокрема повстання Івана Богуна, привели до відставки Виговського і обрання 11 вересня 1659 року новим гетьманом Юрія Хмельницького, оточення якого намагалось вибудувати власну політику в стосунках з російським і польським монархами.
   В жовтні 1659 року на козацькій раді в Жердовій Долині було прийнято нове бачення українсько-російських стосунків, за яким передбачалось практично повна незалежність Гетьманщини від Москви. Так, зокрема, Жердівські статті, поряд з вимогами про надання Війську Запорозькому гарантій непорушності його вільностей і прав, зафіксованих угодою 1654 pоку, наголошували на тому, що присутність царських воєвод обмежувались лише Києвом, а в разі потреби у введенні ратних людей царя до інших українських міст, вони повинні були перебувати в підпорядкуванні українського гетьмана.
   Для обговорення Жердівських статей 17 жовтня 1659 року Юрій Хмельницький прибув до Переяслава на Генеральну військову раду, скликану московським воєводою Олексієм Трубецьким. Більшість на ній мала старшина промосковської орієнтації з Лівобережжя на чолі з переяславським полковником Тимішем Цицюрою, а саме місто було оточене царськими полками. Рада знову підтвердила гетьманські повноваження Хмельницького, але ні він, ні його оточення не зуміли відстояти жодного положення Жердівських статей.


  
   Натомість на раді було підтверджено відновлення правомочності так званих "Прежних статей Богдана Хмельницкого", але зачитана на Переяславській раді 1659 року їх редакція була свідомо сфальсифікована. Так, незважаючи на визнання царем і боярською думою права Війська Запорозького самостійно обирати гетьмана, відтепер необхідною передумовою визнання правомочності гетьманського обрання ставала поїздка претендента до Москви та отримання там царського затвердження.
   Крім того, гетьман втрачав можливість здійснювати дипломатичні відносини з іноземними державами, самостійно вступати у війну, призначати й усувати полковників без згоди царя, а розквартирування московських гарнізонів і воєвод коштом українського населення передбачалось не лише в Києві, але й в Переяславі, Ніжині, Брацлаві та Умані. Крім цих принципових нововведень, Переяславські статті передбачали підпорядкування Київської митрополії Московському патріарху і заборону українському духовенству приймати посвяту від Константинопольського патріарха. У 1832 році Переяславські статті в редакції 1659 року увійшли до Зводу законів Російської імперії під назвою «Статей Богдана Хмельницького».
   У 1660 році, після поразки військ Юрія Хмельницького, що виступив на боці російського царя, у битві під Слободищем, Юрій Хмельницький розірвав воєнно-політичний союз із московським царем і 7 жовтня уклав новий договір з Річчю Посполитою. Слободищецький трактат став початком розколу України за територіальною ознакою і тривалої громадянської війни, яка завершилась в 1663 році обранням на Чорній раді гетьманом промосковськи налаштованого Івана Брюховецького. Того ж року Юрій Хмельницький склав булаву й постригся в ченці Новоскитського монастиря під Чигирином.1676 - Між Польщею і Туреччиною підписано Журавненський мирний договір, згідно з котрим поляки відмовлялись на користь турків від Правобережної України (крім Білоцерківського і Паволоцького полків) і Поділля.
1777 - В ході Війни за незалежність Північноамериканських колоній від Великобританії у битві біля Саратоги (колонія Нью-Йорк) британці зазнали нищівної поразки: 5-тисячний англо-німецько-індіанський експедиційний корпус генерала Бургойна, що рухався з Монреаля (Канада) до Олбані з метою відрізати північні штати від південних, капітулював після чотирьох днів запеклих боїв з 20-тисячною армією генерала Гораціо Гейтса. Ця перемога американців сприяла визнанню США Францією і підписанню між державами союзницького договору.
1797 - Під Кампоформо (Італія) між Французькою республікою і Австрією підписано мирну угоду, що завершила Італійський похід Наполеона і війну Франції з першою антифранцузькою коаліцією.
1806 - В результаті змови, організованої його політичними опонентами негром Анрі Крістофом і мулатом Александром Петіоном, убитий колишній раб, керівник антифранцузького повстання (1803), гаїтянський імператор (з 1804 року) Жан-Жак Дессалін (Жак I). З його смертю Гаїті розпалась на мулатську республіку на півдні (президент Петіон) і королівство на чолі з Крістофом на півночі.
1825 - У Парижі відбулась прем'єра одноактної опери 14-літнього Ференца Ліста "Дон Санчо, або Замок кохання".
1888 - Вийшов перший примірник журналу «National Geographic», офіційного видання Національного географічного товариства США. Із-за браку матеріалів спочатку він друкувався нерегулярно, лише згодом почав виходити щомісячно, а з другої половини 20-го століття став всесвітньо знаменитим завдяки своїм фотоесе про екзотичні країни та людей.
1896 - Повним провалом завершилась в Александринському театрі прем'єра п'єси А. Чехова «Чайка».
1905 - В Петербурзі оголошено Жовтневий маніфест, створений за ініціативою голови ради міністрів Росії Сергія Вітте та за дорученням Миколи II, яким одноосібна законодавча влада імператора розподілялась між монархом і представницьким органом - Державною думою. За імператором зберігалось право розпуску парламенту і накладання вето на його рішення.
1918 - Парламент Угорщини розірвав унію з Австрією і проголосив незалежність країни.
1933 - На полицях газетних кіосків США з'явився ілюстрований тижневик "News-Week" з сімома фотографіями на титульній сторінці, присвяченим найважливішим подіям кожного дня тижня. В 1937 році назва журналу була змінена на "Newsweek".
1933 - До США прибув один із найзнаменитіших біженців з нацистської Німеччини - Альберт Ейнштейн. Він оселився у містечку Прінстаун, штат Нью-Йорк.

Новітня історія
1941 - Уряд принца Фумімаро Коноє, прем'єр-міністра Японії з 1933 року, подав у відставку. Поміркований політик, Коноє свого часу вивчав західну філософію, економіку та літературу і, перебуваючи при владі намагався провести в країні війському реформу, щоб ослабити вплив військових на політичне життя країни. Після відставки Коноє прем'єром Японії став міністр оборони, найвпливовіша людина країни генерал Хідекі Тодзіо, котрий зберіг і свій попередній пост. Висунення переконаного мілітариста на вищий пост в Японії зробив практично невідворотною війну з Британією і США. В 1945 році, після капітуляції Японії, Тойо намагався покінчити життя самогубством, але вижив і був повішений 22 грудня 1948 року за вироком міжнародного трибуналу як військовий злочинець.
1961 - У Москві почався XXII з'їзд КПРС, названий офіційною пропагандою з'їздом "будівників комунізму". 4800 делегатів практично без обговорення прийняли нову, третю, програму партії, згідно з котрою в 1980 році в СРСР буде в основному збудовано комунізм. На з'їзді було продовжено критику сталінізму і Сталіна особисто, котрого звинувачували в "злочинах і масових репресіях проти чесних радянських людей", і прийнято рішення про виніс тіла колишнього вождя з Мавзолея.
1961 - У Парижі, охопленому терористичними акціями арабів, поліція жорстоко розігнала 30-тисячну демонстрацію, що вимагала припинення війни Франції проти Алжиру і надання йому незалежності. Діючи за прямою вказівкою шефа поліції Парижу Моріса Папона, котрий санкціонував застосування будь-яких засобів для наведення в місті порядку, поліцейські діяли вкрай брутально і вбили більше 200 алжирців. У 1981 були виявлені документи про співробітництво Папона з нацистами під час окупації Франції в роки 2-ї Світової війни і його участь в депортації французьких євреїв, що змусило Папона подати у відставку з поста міністра. Після 17-річного розслідування в 1998 році Папон був засуджений до десяти років ув'язнення.
1962 - У нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва була виставлена картина Анрі Матісса "Човен". Лише через два місяці, 2 грудня, було випадково виявлено, що картина висить догори ногами.
1962 - Група The Beatles вперше виступила по телебаченню - вона взяла участь в передачі "Люди і країни" каналу TV Granada.
1973 - Організація Країн Експортерів Нафти (ОПЕК), більшість в котрій мали арабські країни, оголосила про скорочення видобутку і експорту нафти до країн, що підтримували Ізраїль у війні Судного дня.
1979 - Матір Тереза стала лауреатом Нобелівської премії «за утвердження миру внайважливішій сфері, захищаючи недоторканість людської гідності».

1987 - Автралійська група Bee Gees з піснею «You Win Again» на чотири тижні очолила британський хіт-парад.
https://youtu.be/Kses3SfG-lU


1988 - У Лондоні вперше виконано 10-у симфонію Бетховена, котру вважали втраченою. Її вдалось відновити завдяки зусиллям англійського дослідника Баррі Купера, котрий опрацював знайдені в берлінському архіві композитора фрагменти і чернетки опери.
1989 - У Сан-Франциско відбувся землетрус силою 7,1 бала по шкалі Ріхтера. 15-секундний поштовх привів до загибелі 63-х осіб і руйнації більше 100 тисяч будівель. Завдані природою збитки були оцінені в суму понад 8 мільярдів доларів.
1989 - У Києві почав свою роботу I Фесиваль анімаційних фільмів "Крок".
1990 - Засновано IMDb (Internet Movie Database), найбільшу в світі базу даних і вебсайт про кінематограф, яка на той час була групою новин Usenet rec.arts.movies. Станом на кінець 201 року в на сайті зібрана інформація про 2 мільйони 140 тисяч кінофільмов і телесеріалів, а також 4,5 мільйони персоналій, пов'язаних з кіно.

1990 - Задоволенням Верховною Радою УРСР практично всіх вимог протестуючих у Києві закінчилась «Революція на граніті», оголошена студентами Києва, Львова та Дніпропетровська два тижні перед тим.
   Ініційовані Михайлом Горбачовим, який у 1985 році був обраний на пост Генерального секретаря ЦК КПРС, реформи, направлені на модернізацію радянського суспільства, не дали бажаних результатів і призвели до глибокої соціальної-економічної кризи та політизації суспільства. Послаблення ідеологічного переслідування незгідних з політикою комуністів сприяло появі в Україні численних організацій національно-демократичного спрямування, які на перших порівняно демократичних парламентських виборах радянського періоду, що відбулися у березні 1990 року, отримали майже чверть мандатів.   Опозиційні до компартії сили у кінці травня 1990 року сформували в парламенті групу «Народна Рада» під головуванням Ігора Юхновського, до котрої увійшло 126 депутатів, яка протистояла консервативній більшості з 239 депутатів з групи «За суверенну Радянську Україну». Незважаючи на ідеологічні протиріччя, Верховна Рада під головуванням комуніста Леоніда Кравчука 16 липня прийняла «Декларацію про державний суверенітет України», в якій формулювались тези щодо побудови самостійної держави в рамках нового союзного договору, підготовкою якого займався Михайло Горбачов.
   Прагнучи запобігти укладанню нового союзного договору і привести у відповідність діючу Конституцію УРСР положенням «Декларації про державний суверенітет», яка, зокрема, проголошувала введення інституту громадянства, незалежності внутрішньої і зовнішньої політики та економічну самостійність, «Студентське Братство Львівщини» та «Спілка незалежної української молоді» розпочали акцію ненасильницької громадянської непокори - 2 жовтня 1990 року в Києві на площі Жовтневої революції (нині - Майдан Незалежності) кілька десятків студентів з Києва, Львова та Дніпропетровська оголосили про початок голодування і близько 20-ї годин звели намети.
   Станом на 3 жовтня у голодуванні брало участь 137 чоловік і на площі налічувалося 49 наметів, була створена координаційна рада протестувальників під керівництвом Олеся Донія, Маркіяна Іващишина та Ігора Коцюруби, яка на «круглому столі» з депутатами Верховної Ради 9 жовтня сформулювала вимоги студентства - перевибори Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі не пізніше весни 1991 року, повернення на територію УРСР українських солдатів, які проходили строкову службу за межами України, націоналізація майна Компартії України та ЛКСМУ, відмова від підписання нового союзного договору і відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола як активного поборника збереження СРСР.
   На підтримку вимог студентів 10 жовтня голодування оголосило 9 депутатів Верховної Ради, біля якої 16 жовтня з'явилося друге наметове містечко з 11 палаток, де було 45 голодуючих. Загалом в цей день у голодуванні брало участь 298 студентів (27 з них голодували з першого дня), яких страйками підтримали вузи та технікуми Києва і Львова. Цього ж дня для розгляду вимог протестувальників була сформована погоджувальна комісія Верховної Ради на чолі з Іваном Плющем, до якої увійшло по п'ять представників від більшості, опозиції та студентства.

Олесь Доній оголошує вимоги протестувальників
у Верховній Раді
(зліва - Іван Плющ, справа - Леонід Кравчук),
15 жовтня 1990 року
   «Революція на граніті», як її назвала преса, завершилась 17 жовтня 1990 року, коли Верховна Рада 314-ма галосами «за» при 38-ох «проти» прийняла постанову № 402-XII «Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в м. Києві з 2 жовтня 1990 року», котрою задовільнила більшість висунутих вимог - у 1991 році провести референдум з питання довіри Верховній Раді Української РСР 12-го скликання, прийняти Закон про проходження строкової військової служби громадянами України на території республіки, утворити тимчасову комісію з питань націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ на території України, не укладати новий союзний договір до прийняття нової Конституції України та привести діючу Конституцію УРСР у відповідність з положеннями «Декларації про державний суверенітет».
   23 жовтня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла відставку Віталія Масола, який як діючий депутат, продовжив роботу в комісії ВР України з питань планування, бюджету, фінансів та цін, і ухвалила рішення про скасування 6-ї статті Конституції про керівну роль Комуністичної партії. Після провалу путчу у Москві, 24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР 12 скликання конституційною більшістю прийняла Акт проголошення незалежності України і як Верховна Рада України I скликання без перевиборів пропрацювала до 22 квітня 1994 року.


Наш час
1991 - Першим президентом Вірменії обрано Левона Тер-Петросяна.
1994 - У Москві від вибуху бомби, закладеної в редакції газети "Московский комсомолец", загинув журналіст Дмитро Холодов, котрий працював над сенсаційним матеріалом про зловживання і корупцію вищих російських військових та державних чиновників за часів перебування радянських і російських військ на території Східної Німеччини.
1994 - Таксист Джеремі Левайн повернувся до Лондона після подорожі по маршруту Лондон - Кейп-Таун - Лондон. Його пасажири Марк Ейлетт і Карлос Аресс заплатили водію 40 тисяч фунтів, щоб здійснити цю поїздку, довжиною 21691 миль (близько 35 тисяч кілометрів). Маршрут, що пролягав країнами Східної Європи, Туреччиною, Близьким Сходом, Єгиптом, Західною Африкою до ПАР і назад через Східну Африку, став найдовшим в історії поїздок на таксі.
1997 - Останки латиноамериканського революціонеа Ернесто Че Гевари, аргентинця за походженням, перевезені з Болівії, де він був страчений в 1967 році, до Куби, його другої батьківщини і перепоховані з державними урочистостями.
2008 - Французький «план порятунку» фінансової системи вартістю в 360 мільярдів євро, запропонований президентом Саркозі і схвалений напередодні обома палатами французького парламенту, затверджений урядом країни. Водночас нижня палата парламенту Німеччини схвалила «план порятунку» економіки країни вартістю в 500 мільярдів євро, що має запобігти банкрутствам банків і розблоковувати кредитні ринки.

Народились 17 жовтня
1696 - 5 жовтня 1763,  Август III (Август Фрідріх Веттін), курфюрст Саксонії та король Польщі, Великий князь Литовський і Руський.
1760 - 19 травня 1825, Клод Анрі де Рувруа Сен-Сімон, французький соціаліст-утопіст, соціолог (Нове християнство).
1814 - 13 травня 1888, Яків Федорович Головацький, український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик УГКЦ, і педагог; співзасновник об'єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая».
1915 - 10 лютого 2005, Артур Міллер, американський драматург (Смерть комівояжера, Це трапилось в Віши, Американський хронограф); колишній чоловік Мерилін Монро.
1918 - 14 травня 1987, Рита Хейворт (Маргарита Кармен Кансіно), американська кіноактриса (Міс Седі Томпсон, Окремі столи, Ти ніколи не розбагатієш); секс-символ 1940-х років.
1936 - 9 червня 2001, Савва Якович Куліш, український кінорежисер (Останні листи, Трагедія в стилі рок, Казки старого Арбату, Мертвий сезон).
1936 - Іван Федорович Драч, український письменник (Соняшник, Йду до тебе), громадський діяч, співзасновник Народного Руху України.
1946 - Адам Міхнік, польський громадсько-політичний діяч, журналіст, дисидент; засновник і головний редактор "Газети виборчої".
1949 - Білл Хадсон, американський комік, співак (The Hudson Brothers: So You are a Star, Rendezvous).
1962 - Майк (Майкл Крейг) Джадж, американський продюсер, режисер, сценарист, композитор та аніматор («Бівис і Батхед»). 55 років з дня народження.
1971 - Кріс Кіркпатрік, американський поп-співак ('N Sync).
1972 - [Емінем, американський співак] Емінем (Маршалл Брюс Маттерс), американський реппер. 45 років з дня народження.
1972 -  Таркан Теветоглу, турецький співак. 45 років з дня народження.
1979 - Кімі Ряйкконен, фінський автогонщик, чемпіон світу 2007 року з автогонок у класі «Формула-1».
1988 - Іван Олександрович Дорн, український співак і телеведучий.

Померли 17 жовтня
1757 - Рене Антуан Реомюр, французький природодослідник, член Паризької АН (1708); винайшов спиртовий термометр, шкала якого ділилась на 80 частин (шкала температур Реомюра). 260 років років тому, в 74 роки (нар. 28 лютого 1683 р.).
1774 - Джузеппе Антоніо Гварнері, італійський майстер виготовлення скрипок. 243 роки тому, в 76 років (нар. 21 серпня 1698 р.).
1806 - Жан-Жак Дессалін, засновник і перший правитель Гаїті (1804-1806 рр.). 211 років тому, в 48 років (нар. 20 вересня 1758 р.).

1849 - Фридерік (Францишек) Шопен, польський композитор, піаніст-віртуоз. 168 років тому, в 39 років (нар. 1 березня 1810 р.).
https://youtu.be/TQYY8aGe_os


1887 - Густав Роберт Кірхгоф, німецький фізик, один з основоположників спектрального аналізу; відкрив цезій (1860), рубідій (1861), автор методу розрахунку струмів у електричних мережах. 130 років років тому, в 63 роки (нар. 12 березня 1824 р.).
1938 - Карл Каутський, німецький економіст, теоретик соціал-демократії, лідер II Інтернаціоналу. 79 років тому, в 84 роки (нар. 16 жовтня 1854 р.).
1994 - Дмитро Юрійович Холодов, російський журналіст (Московский комсомолец). 23 роки тому, в 27 років (нар. 21 червня 1967 р.).
 
53
Комментариев
0
Просмотров
21784
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.