29 листопада багато років тому (Фото+Відео)

ВС 29 ноября 2017 в 11:00
План ООН з поділу Палестини і програш Володимира Кличка Тайсону Ф'юрі
333-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 32 дні.
Іменинники - Матвій.
Міжнародний день солідарності з палестинським народом, у Вануату відзначають День єдності.
Головні події 29 листопада
• Померла Марія Терезія, 1780
• Листопадове повстання, 1830
• План ООН з поділу Палестини, 1947
• Володимир Кличко програв Тайсону Фюрі, 2015

561 - По смерті короля франків Хлотара I владу Меровінгів продовжили його сини Харіберт I, Гунтрамн, Сігіберт I і Хільперік I, які цього ж року розділили Франкську державу.
1549 - По смерті папи Павла III у Ватикані почався конклав, який увійшов в історію як другий за тривалістю, - лише 7 лютого 1550 року новим папою було обранано Джованні Дел Монте, котрий взяв ім'я Юлій III.

Нова історія
1780 - У Відні у віці 63-х років померла ерцгерцогиня Австрії, велика герцогиня Тосканська, королева Угорщини і Чехії Марія Терезія Габсбург, сорокарічне правління якої стало "золотим століттям" австрійської історії.
1830 - У Варшаві почалось національно-визвольне повстання, ініціатором якого стали польські офіцери. Підтримане варшавським студентством і ліберально настроєною шляхтою, воно за тиждень охопило всю територію Царства Польського, а також перекинулось у Литву, Білорусію і Правобережну Україну.
1850 - В Ольмюці між Австрією і Прусією підписано угоду, згідно з якою Прусія відмовилась від плану очолити об'єднання Німеччини і погодилась разом з Австрією вирішити конфліктну ситуацію з Данією з приводу території Шлезвіга. Під тиском Росії та Австрії Прусія була змушена повернутись до Франкфуртського союзного парламенту і лише згодом очолила Малогерманський (без Австрії) союз німецьких держав.
1864 - У відповідь на напад індіанців на групу імігрантів поблизу Денвера, 750 міліціонерів у штаті Колорадо під командуванням полковника Джона Шевінгтона несподівано напали на селище племен шайєнна і арапахо і вбили близько 300 індіанців, включаючи 225 жінок і дітей. Цей інцидент, винуватцем якого комісія конгресу США визнала Шевінгтона, спровокував багаточисельні і жорстокі сутички між корінними жителями і білими переселенцями, що тривали протягом наступних 12 років.
1899 - Групою швейцарських, британських, іспанських та каталонських футболістів засновано футбольний клуб «Барселона».
1929 - Американський пілот Річард Берд з трьома компанйонами першим у світі перелетів Південний полюс літаком. Взявши старт 28 листопада о 15-29 із спеціального базового табору "Літл Америка" на шельфі Росса в Уельській затоці, він близько 1 ночі 29 листопада пролетів над полюсом і скинув на нього невеличкий американський прапор. Пам'ятаючи, що в 1926 році багатьма була поставлена під сумнів правдоподібність польоту Берда над Північним полюсом, цього разу Берд описав у повітрі над теоретично визначеним місцем полюсу коло діаметром декілька миль, і о 10-11 екіпаж успішно повернувся на базу.

Новітня історія
1945 - Югославська скупщина (парламент) проголосила Югославію Федеративною Народною Республікою. Прем'єр-міністром країни і міністром закордонних справ став лідер югославських комуністів, Верховний головнокомандуючий Народно-визвольної армії Югославії Йосип Броз Тіто.

1947 - Незважаючи на сильну арабську опозицію, Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення про розділення підмандатної території Палестини і створення незалежної єврейської держави. Це привело до збройних сутичок між арабами і євреями, котрі через рік переросли у війну.
  Сучасний арабо-ізраїльський конфлікт бере початок в 1910-х роках, коли євреї-сіоністи, емігранти з Європи і Росії, і палестинські араби заявили свої претензії на контрольовану Британією територію. З 1929 року між ними почалися відкриті збройні сутички, і Британія протягом декількох років обмежувала еміграцію євреїв до Палестини, щоб зняти напруженість в регіоні.

    Однак, під час Другої Світової війни багато євреїв прибуло на Близький Схід нелегально, і радикальні єврейські угруповування здійснили ряд терористичних актів проти британських військ в Палестині, вважаючи, що Британія займає проарабську позицію. В 1945 році США втрутились в конфлікт і зайняли бік сіоністів, після чого Великобританія, не знаходячи практичного рішення проблеми, підняла палестинське питання в ООН.
   ООН розглядала два проекти рішення: меншість пропонувала створити на території Палестини федерацію, що складалась би з єврейських і арабських кантонів; більшість же держав, представлених в Комісії по Палестині, висловились за створення двох окремих держав. При голосуванні перевага була віддана (33 голосами проти 13) другому варіанту, Велика Британія утрималась і оголосила, що виведе війська з підмандатної їй території 16 травня 1948 року.
Згідно з планом ООН територія Арабської держави
становила 43,53% підмандатної Великобританії території Палестини (крім Єрусалиму і його околиць) і на ній проживало 407 тисяч арабів і
10 тисяч євреїв; територія Єврейської держави
(крім Єрусалиму і його околиць)
становила 56,47% Палестини і
на ній проживало 498 тисяч євреїв і 325 тисяч арабів;
в Єрусалимі і прилеглій до нього території
проживало 105 тисяч арабів і 100 тисяч євреїв.
   В 1947 році в Палестині проживало 1.2 мільйони арабів і 650 тисяч євреїв. Згідно з рішенням ООН, територія єврейської держави мала включати прибережну рівнину (за виключенням Яффського анклаву), Східну Галілею і малонаселену пустелю Негев (для майбутніх переселенців); араби ж отримували більшу частину Іудеї і Самарії, Північно-Західну Галілею, сектор Газа з частиною Негева і Яффський анклав. Єрусалим оголошувався міжнародною підопічною територією, відкритою для обох народів.
   У травні 1948 року на наступний день після виводу з Палестини британських військ і проголошення держави Ізраїль почалась перша арабо-ізраїльська війна - країна була атакована Трансіорданією (нині Іорданія), Єгиптом, Сирією, Іраком та Ліваном.1959 - Церемонію вручення нагород "Гремі" вперше показано по телебаченню. Цього дня записом року було визнано пісню "Mack the Knife" Боббі Даріна, а його самого - кращим новим співаком року; було також нагороджено Френка Сінатру за кращий диск року ("Come Dance with Me") і Джимі Дріфтвуда за кращу пісню року ("The Battle of New Orleans").
1963 - Президент США Ліндон Джонсон підписав розпорядження про заснування Комісії на чолі з Верховним суддею Ерлом Уорреном для розслідування замаху на президента Джона Кеннеді, вчиненого тиждень перед тим. Через десять місяців Комісія Уоррена прийшла до висновку, що Лі Харві Освальд убив Кеннеді діючи сам, без якої б то не було змови, міжнародної чи внутріамериканської, а Джек Рубі, вбивця Освальда, ніколи не мав з ним ніяких контактів. В 1978 році, після дорозслідування нових обставин справи, Комісія із замаху Палати представників Конгресу США зробила висновок, що "вбивство Кеннеді могло стати результатом змови" і участі кількох, а не одного, вбивць.

1975 - У музичних чартах Великій Британії на перше місце вийшла пісня «Bohemian Rhapsody» групи «Queen» із альбому «A Night At The Opera». Вона протрималась в лідерах протягом наступних дев'яти тижнів і до 1976 року було продано мільйон копій однойменного синглу. В списку «500 кращих пісень» за версією журналу «Rolling Stone» «Bohemian Rhapsody» займає 166 місце.


1990 - Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, що дозволяла застосувати проти Ірака силу у випадку, якщо він не виведе свої війська з Кувейту до 15 січня 1991 року.

Наш час
1996 - Міжнародний Гаагзький трибунал з колишньої Югославії виніс свій перший вирок. До 10 років тюремного ув'язненння засуджений хорват Дражен Ердемович, визнаний винним у здійснення злочинів проти людяності під час громадянської війни в Боснії.
2009 - У Гондурасі пройшли чергові президентські вибори, на яких переміг лідер правої Національної партії, фермер Порфіріо Лобо. Багато країн Латинської Америки, включаючи Бразилію, не визнали результатів цих виборів. В той же час Сполучені Штати заявили, що президентські вибори є важливими кроків в розв'язанні політичної кризи в Гондурасі
2009 - Колишній лідер партизанських формувань Хосе Мухіка здобув перемогу в другому турі президентського вибору в Уругваї.

2015 - У бою за титул чемпіона світу з боксу за версіями IBF, IBO, WBO, WBA та журналу «The Ring Magazine», який проходив у Дюсельдорфі, Володимир Кличко програв за очками британцю Тайсону Фюрі і втратив усі пояси.Народились 29 листопада
1206 - 3 травня 1270, Бела IV, король Угорщини і Хорватії (1235-1270 рр.) з династії Арпадів; свекор Данила Галицького.
1427 - 7 червня 1492,  Казимир IV (Казимир Ягеллон), великий князь литовський (з 1440 р.), король польський (з 1447 р.). 590 років з дня народження.
1762 - 6 лютого 1833, П'єр-Андре Латріель, французький зоолог, основоположник сучасної ентомології. 255 років з дня народження.
1778 - 20 серпня 1843, Григорій Федорович Квітка-Основ'яненко, український письменник (Дворянські вибори, Конотопська відьма, Мертвецький Великдень, Сватання на Гончарівці, Шельменко-Денщик, Пан Халявський).
1802 - 18 листопада 1827,Вільгельм Гауф, німецький казкар (Маленький Мук, Карлик ніс). 215 років з дня народження.
1803 - 17 березня 1853, Крістіан Доплер, австрійський фізик, математик, астроном; теоретично пояснив залежність частоти звукових і світлових коливань від швидкості руху джерела випромінювання і спостерігача (ефект Доплера, 1842).
1825 - 16 серпня 1893, Жан-Мартен Шарко, французький лікар-психіатр, невролог, засновник сучасної неврології.
1874 - 13 грудня 1955, Антоніо Егас Моніш, португальський невропатолог, засновник сучасної психохірургії, лауреат Нобелівської премії (1949) в галузі медицини за впровадження хірургічного методу лікування шизофренії (лоботомія).
1932 - Жак (Рене) Ширак, французький політик, мер Парижа (1977-86 рр.), прем'єр-міністр Франції (1974-76, 1986-88 рр.), президент Франції (з 1995 р.). 85 років з дня народження.
1947 - 19 жовтня 1992, Петра Келлі, німецький політик, засновниця Партії Зелених Німеччини, депутат бундестагу (1983-90 рр.). 70 років з дня народження.
1952 - Джефф Фейхі, американський актор (Беззаконня, Холодне серце, Епіцентр, Занадто тяжко померти, Очі вовка, Рисувальник, Праведна кров, Психо 3, Сілверадо). 65 років з дня народження.
1954 - Джоел Коен, американський кінорежисер, дворазовий лауреат «Оскара» ("Старим тут не місце", "Фарго").
1966 -  Євген Віталійович Миронов, російський кіноактор ("В серпні 44-го", "Щоденник його жінки", "Апостол").
1968 - Джонатан Решлі Найт, американський співак (New Kids on the Block: You Got It, This One’s for the Children).
1973 - Раян Джозеф Гіггз, валійський футболіст, найтитулованіший британський футболіст; перший футболіст, що 12 разів виграва чемпіонати Англії.
1978 - Андрій Олексійович Воробей, український футболіст ("Шахтар" Донецьк, збірна України), кращий бомбардир чемпіонату України (2000).

Померли 29 листопада
561 - Хлотар I, король франків (511-561 рр.) з династії Меровінгів; син Хлодвіга І. 1456 років тому, в 61 рік (нар. 500 р.).
1314 - Філіп IV (Філіп Красивий), французький король (1285–1314 рр.) з династії Капетингів; син Філіппа III Сміливого; батько королів Людовика X Сварливого, Філіппа V Довгого і Карла IV Красивого. 703 роки тому, в 46 років (нар. 8 квітня 1268 р.).
1378 -  Карл IV (Вацлав Карл Люксембург), король Німеччини (з 1346 р.), Чехії (з 1347 р.), імператор Священної Римської імперії (з 1355 р.). 639 років тому, в 62 роки (нар. 14 травня 1316 р.).
1516 - Джованні Белліні, італійський живописець, представник венеціанського Високого Відродження, автор картин на релігійні та міфологічні теми (Мадонна дельї Альберетті, Дож Лоредан). 501 рік тому, в 86 років (нар. 1430 р.).
1543 - Ганс Гольбейн-молодший, німецький художник-портретист, придворний живописець англійського короля Генріха VIII, автор багаточисельних портретів видатних сучасників. 474 роки тому, в 46 років (нар. 1497 р.).
1643 - Клаудіо Монтеверді, італійський композитор, автор опер (Орфей) і мадригалів (Пісні війни і кохання); вважається першим класиком опери. 374 роки тому, в 76 років (нар. 15 травня 1567 р.).
1665 - Філіп IV (Філіп Габсбург), король Іспанії та Португалії (1621-65 рр.); син Філіппа III Іспанського. 352 роки тому, в 60 років (нар. 8 квітня 1605 р.).
1780 -  Марія Терезія Габсбург, імператриця Священної Римської імперії (з 1745), королева Угорщини, Богемії, Галичини та Володимирії; дочка Карла VI Габсбурга, дружина Франца I Стефана Лотарингського. 237 років тому, в 63 роки (нар. 13 травня 1717 р.).
1813 - Джамбаттіста Бодоні, італійський видавець, друкар, художник-шрифтовик і гравер, автор "Посібника по типографії" зі зразками 373 шрифтів. 204 роки тому, в 73 роки (нар. 16 лютого 1740 р.).

1924 -  Джакомо Пуччіні, італійський композитор, представник веризму, автор 12 опер (Манон Леско, Богема, Тоска, Мадам Баттерфляй, Турандот). 93 роки тому, в 66 років (нар. 22 грудня 1858 р.).


1975 - Грем Хілл, англійський автогонщик, дворазовий переможець перегонів "Формула-1" (1962, 68 рр.); батько автогонщика Деймона Хілла. 42 роки тому, в 46 років (нар. 15 лютого 1929 р.).
1981 - Наталі Вуд (Наталія Миколаївна Захаренко), американська актриса (Вестсайдська історія, Звідси і у вічність, повстанець без причини, Циган, Любов з незнайомцем,). 36 років тому, в 43 роки (нар. 20 липня 1938 р.).
1986 - Кері Грант (Арчибальд Александр Ліч), американський актор. 31 рік тому, в 82 роки (нар. 18 січня 1904 р.).
2001 - Віктор Петрович Астаф'єв, російський письменник ("Зорепад", "Останній поклон", "Пир після перемоги", "Життя прожити", "Прокляті і вбиті"). 16 років тому, в 77 років (нар. 1 травня 1924 р.).
2010 - Белла Ахатівна Ахмадуліна, російська поетеса ("Струна", "Уроки музики", "Сни Грузії", "Сад"). 7 років тому, в 73 роки (нар. 10 квітня 1937 р.).
2010 - Маріо Монічеллі, італійський актор, кінорежисер, сценарист ("Велика війна", "Поліцейські і злодії", "Військо Бранкалєоне", "Казанова-70", "Роман по-італійськи"). 7 років тому, в 95 років (нар. 16 травня 1915 р.)
 
51
Комментариев
0
Просмотров
6201
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.