Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

19 жовтня багато років тому (Фото+відео)

ВС 19 октября 2017 в 10:00
Війна за незалежність США і народження Огюста Люм'єра
Сьогодні 292-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 73 дні
Іменинники - Фома.
У Перу святкують День Ліми.
Головні події 19 жовтня
• Королівство вандалів і аланів, 439
• Занепад Тевтонського ордену, 1466
• Війна за незалежність США, 1781

202 до н. е. - Відбулась битва при Замі (сучасний Туніс) - остання і вирішальна битва Другої Пунічної війни, в якій римські війська під проводом Сципіона Африканського завдали повної поразки карфагенським військом Ганнібала: карфагеняни втратили близько 20 тисяч чоловік убитими і 10 тисяч полоненими, а сам Ганнібал в останній момент залишив поле бою і уник смерті.
439 - Війська вандалів і аланів під керівництвом Гейзеріха захопили Карфаген, який став столицею однієї з перших германських держав у Північній Африці.

   Племена вандалів, що в кінці IV століття під тиском готів і гунів мігрували з Панонії в Галлію, а потім далі за Піренеї, в 411 році заснували на півдні Іспанії свою державу, якою в 428 році став правити 39-річний Гейзеріх, котрий підкорив племена аланів, що мігрували разом з вандалами. У травні наступного року Гейзеріх на чолі 80-тисячної армії переправився через Гібралтар і за рік захопив більшість міст африканських провінцій Західної Римської імперії.
   Під владою римського намісника Боніфація залишались лише міста Цирта, Карфаген і столиця Нумідії Гіппон-Регій (нині - Аннаба, Алжир), яку вандали захопили після 14 місяців облоги, під час якої загинув Августин Аврелій (Блаженний), один з найвпливовіших проповідників свого часу. В 432 році на захист володінь у Північній Африці виступила Східна Римська імперія, однак надіслані війська не досягли успіху і в 435 році з Гейзеріхом був підписаний договір, за яким аланам і вандалам був наданий статус федератів для захисту від набігів берберів.
   Однак, 19 жовтня 439 року несподіваним ударом Гейзеріх заволодів Карфагеном, який перетворив на свою столицю, а згодом і рештою міст Нумідії. Захоплений карфагенський флот Гейзеріх перетворив на військовий і в 442 році захопив Сицилію, Мавретанію, Триполітанію, змусивши Західну Римську імперію визнати свою незалежність.
У березні 445 року, після вбивства імператора Валентиніана III на прохання його вдови Євдоксії Гейзеріх відправив війська на захоплення Риму, який він взяв без бою 2 червня і розграбував протягом двох тижнів, захопивши численні трофеї і тисячі заручників. Євдоксія і її дочки були вивезені в Карфаген, де одна з них була видана заміж за сина Гейзеріха Гунеріха, який по смерті батька в 477 році став королем, а її сестра і мати через два роки були віддпущені і виїхали на батьківщину Євдоксії в Константинополь.
   Вандальське королівство проіснувало менше ста років - в 534-у війська імператора Юстиніана знищили його, включивши території Північної Африки да Східної Римської імперії, а скарби, награбовані вандалами в Римі були перевезені в Константинополь. І хоча нема жодних свідчень, що вандали в Римі плюндрували церкви та історичні пам'ятники, як це робили варвари в 410 році, з часів Французької революції термін "вандалізм" увійшов у багато мов світу як синонім деструктивної поведінки людини, яка знищує або оскверняє предмети мистецтва та культури.

Середні віки
1453 - Французькі війська оволоділи Бордо - це була остання військова акція Столітньої війни, яка тривала з 1337 року. Англія втратила практично всі території в континентальній Європі, якими володіла з XII століття, крім Кале, який залишався в складі Англії до 1558 року.
1466 - Між Польським королівством і Тевтонським орденом підписано Другий Торунський мирний договір, яким завершилась Тринадцятилітня війна 1454—1466 років. Згідно з договором до Польщі відійшло Гданське Помор'я і територія, яка згодом отримала назву Королівська Прусія. Тевтонський орден, столицею якого після втрати Мальборка (Марієнбурга) став Кьонігсберг, визнав себе васалом польської корони.

Нова історія
1781 - Після тритижневої облоги Йорктауна (Вірджинія) військами північноамериканських колоній під командуванням Джорджа Вашингтона англійські війська генерала Чарльза Корнуолліса капітулювали - 8 тисяч британських солдатів і моряків здались у полон 14-тисячній армії американців і їх созників французів. Ця битва стала останньою у Війні за незалежність, котра тривала з 1775 року.
   Лорд Корнуолліс був одним із найкращих британських генералів в ході Війни за незалежність північноамериканських колоній. В 1776 році він змусив війська генерала Джорджа Вашингтона залишити Нью-Джерсі, в 1780 році переміг генерала Гораціо Гейтса у битві біля Кадмена (Південна Кароліна) і почав просування вглиб Північної Кароліни. У квітні-липні 1781 року він практично повністю контролював усю територію Вірджинії і морське узбережжя аж до Нью-Йорка, але допустився стратегічної помилки, розмістивши у серпні свої основні сили в містечку Йорктаун на березі Атлантичного океану.
   Генерал Джордж Вашингтон віддав наказ 5-тисячному французькому загону маркіза Лафаєтта блокувати Йорктаун з південного заходу, а сам із 2.5-тисячним загоном американців і 4-тисячим загоном французів вирушив до Йорктауна з Нью-Йорка. 21 серпня вони перетнули ріку Гудзон і за 15 днів, подолавши 300 кілометрів, підійшли до Йорктауна з півночі і з'єднались із армією Лафаєтта, взявши місто в кільце.
   Коли Вашингтон отримав повідомлення, що на допомогу колоністам рухається французька флотилія адмірала де Грассе, він почав бутву з Корнуоллісом. Британська флотилія адмірала Томаса Грейвса, що мала надати допомогу Корнуоллісу, зазнала поразки від французів у битві біля мису Генрі в Чесапікській затоці, і ще 3 тисячі французів приєдналось до армії колоністів.
   Протягом двох перших тижнів жовтня 14 тисяч франко-американських військ методично атакувало британські позиції з суші, а кораблі де Грассе - з моря і 19 жовтня змусили капітулювати війська генерала Корнуолліса. Американці взяли в полон 7087 британських солдатів і офіцерів, 900 моряків, захопили 144 гармати, 16 військових і 30 транспортних кораблів.
   Хоча локальні бої між британцями і колоністами тривали ще деякий час, захоплення Йорктауна стало кульмінаційним моментом у Війні за незалежність північноамериканських колоній - в 1782 році почалися мирні переговори між Британією і її колишніми колоніями, а 3 вересня 1783 року в Парижі був підписаний мирний договір, за котрим США визнавались вільною і незалежною державою.


1812 - Через місяць після зайняття військами Наполеона спустошеної Москви, французька армія, позбавлена достатньої кількості провіанту і військового спорядження щоб перезимувати, так і не отримавши від російського царя Олександра I повідомлення про капітуляцію, залишила Москву і почала відступ у напрямку західного кордону Росії. Відхід армії Наполеона був тяжким і хаотичним із-за несприятливих погодних умов, поганого матеріального забезпечення і неочікуваної агресивності росіян під час їх хаотичних набігів на відступаючу французьку армію.

1845 - У Дрездені відбулась прем'єра опери Ріхарда Вагнера «Тангейзер».
https://youtu.be/JvXpwQVzuD4


1867 - Альфред Нобель отримав патент на динаміт, вибохову суміш, просичену нітрогліцерином.
1918 - У Львові Українська Національна Рада (УНРада), політичний представницький орган українського народу в Австро-Угорській імперії, проголосила створення Української держави у вигляді конфедерації незалежних держав всіх складових націй Австрійської імперії — на всій українській етнічній території Галичини, Буковини і Закарпаття. Першим президентом ЗУНР став президент УНРади Євген Петрушевич.
1922 - Прем'єр-міністр Великобританії Дейвід Ллойд Джордж пішов у відставку. Новим главою уряду 23 жовтня став консерватор Ендрю Бонар Лоу.
1935 - Ліга Націй проголосувала за застосування економічних санкцій проти Італії за її інтервенцію в Ефіопію. Але побоюючись зростання напруженості в Європі, найбільш дієві заходи - заборона продажу Італії нафти і заборона проходження італійських суден через Суецький канал - вжиті не були. До кінця 1936 року Ефіопія була окупована італійцями практично повністю і звільнити її вдалось лише в 1941 році спільними зусиллями британських і ефіопських військ.

Новітня історія
1943 - У столиці острова Північне Борнео місті Джесселтаун китайське і тубільне населення підняло повстання і вбило 40 японських солдатів. Цього ж дня повстання було придушене і майже 200 його учасників були без суду розстріляні. Звільнити Північне Борнео від японської окупації вдалось лише в 1945 році при допомозі автралійської армії. Наступного року острів став британською колонією і здобув незалежність в 1949 році, коли чергове повстання місцевого населення підтримала індонезійська армія.
1956 - СРСР і Япония прийняли Спільну декларацію, яка припиняла стан війни і відновлювала дипломатичні стосунки між двома державами, а також фіксувала згоду СРСР на передачу Японії після підписання мирного договору Курильських островів Хабомаи і Шикотан (договір так і не було підписано).
1958 - Перемігши на мароканській трасі Аін-Діаб під Касабланкою на автомобілі Ferrari Dino 246, Майк Хоутрон став першим британцем чемпіоном світу з автоперегонів "Формула-1". Через два місяці він загинув у автодорожній катастрофі.
1958 - У Брюсселі завершився перший після 2-ї Світової війни міжнародний ярмарок, котрий офіційно іменувався "Брюссельська універсальна міжнародна виставка" і проводився під гаслом "Погляд на світ - новий гуманізм". Його відвідало 42 мільйони людей, котрі стали свідками демонстративного протиставлення капіталістичного (США) і комуністичного (СРСР) "бачення світу". Крім того, що їхні стенди знаходились у протилежних кінцях виставкової зали, кожна з країн зробила наголос на ідеологізованій демонстрації власних досягнень - СРСР на космічних досягненнях колективного розуму (перший супутник), США на високому рівні повсякденного сервісу середнього американця (кухонне приладдя, побутова техніка). На здивування всім кращим павільйоном був визнаний чехословацький.
1973 - За поданням компанії Honeywell федеральний суд США прийняв рішення, визнати недійсними патенти, видані Джону Мочлі і Пресперу Екерту на електронний цифровий комп'ютер ENIAC зконструйований ними в 1946 році, а винахідником електронного комп'ютера вважати інженера Джона Атанасова, котрий ще в кінці 1930-х років, працюючи в університеті штату Айова, першим сконструював данний пристрій.
1985 - Пісня «Take on Me» групи a-ha стала лідером британського хіт-параду.
1987 - «Чорний понеділок» світової економіки - падіння на біржах світу, яке почалось в Гонконгу дійшло до США і американські біржі зафіксували рекордне за всю його історію падіння індекса Доу-Джонса на 22,6%. До кінця жовтня фондові біржі ряду країн втратили до 46%.

Наш час
1998 - Уряд США порушив судову справу проти компанії Microsoft, звинувачену у зловживанні своїм домінуючим положеням на ринку комп'ютерних операційних систем і тиску на інтернет-компанії щодо віддання переваги браузеру Microsoft перед аналогічним програмним продуктом компанії Netscape.
2005 - Диск «Unplugged» Алішиї Кіз стартував у чартах альбомів США зразу з третього місця.

Народились 19 жовтня
1433 - 1 жовтня 1499, Марсіліо Фечіно, італійський філософ, гуманіст, астролог, засновник флорентійської Платонівської академії.
1854 - 8 жовтня 1917, Сергій Іванович Васильківський, український живописець, пейзажист.
1862 - 10 квітня 1954, Огюст Люм'єр, французький винахідник кінематографа (1895); брат Луї Люм'єра. 155 років з дня народження.
1899 - 9 червня 1974, Мігель Анхель Астуріас, гватемальський письменник (Сеньйор президент, Ураган), лауреат Нобелівської премії (1967) "за яскраве творче досягнення, в основі котрого лежить інтерес до традицій і звичаїв індійців Латинської Америки".
1910 - 21 серпня 1995, Субрахманьян Чандрасекар, американський астрофізик індійського походження, лауреат Нобелівської премії (1983) "за теоретичні дослідження фізичних процесів, що грають важливу роль в утворенні та еволюції зірок".
1916 - 6 червня 2009, Жан Доссе, французький біолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини (1980; разом з Б.Бенасеррафом і Дж.Снеллом) "за відкриття, що стосуються генетично домінованих структур на клітковій поверхні, які регулюють імунологічні реакції".
1919 - 15 грудня 1977, Олександр Галич (Олександр Аркадійович Гінзбург), російський драматург, кіносценарист (Вірні друзі, Вас викликає Таймир), поет, бард.
1926 - 24 жовтня 2016, Богдан Дмитрович Гаврилишин, український економіст, громадський діяч та меценат. Дійсний член Римського клубу.
1931 - Джон Ле Карре (Дейвід Джон Мур Корнуелл), англійський письменник, автор детективних і шпигунських романів (Убивство по-джентельменськи, Почесний школяр, Шпигун, котрий прийшов з холоду, Ідеальний шпигун, Російський дім).
1937 - Євген Іванович Безніско, український графік, заслужений художник України (1989), лауреат Шевченківської премії (2006). 80 років з дня народження.
1952 - Вероніка Кастро, мексиканська актриса («Багаті також плачуть», «Дика Роза»), співачка, телеведуча. 65 років з дня народження.
1941 - Жанна Андріївна Болотова, російська актриса (Дім, в котрому я живу, Доля резидента, Любити людину, Втеча містера Мак-Кінлі, Підранки, І життя, і сльози, і любов...).
1962 - Евандер Холіфілд, американський боксер, екс-чемпіон світу в суперважкій категорії [1990-1992, 1999] (єдиний чотириразовий чемпіон у цій категорії) і першій важкій категорії [1986, 1988]. 55 років з дня народження.
1973 - Олександр Михайлович Хацкевич, білоруський футболіст ("Динамо" Київ).

Померли 19 жовтня
1216 - Іоанн Безземельний, англійський король (з 1199 р.) з династії Плантагенетів; підписав "Велику Хартію вільностей". 801 рік тому, в 49 років (нар. 24 грудня 1167 р.).
1723 - Годфрі Неллер, англійський художник; придворний художник п'яти англійських королів. 294 роки тому, в 77 років (нар. 8 серпня 1646 р.).
1745 - Джонатан Свіфт, ірландський письменник («Мандри Гуллівера», «Казка про бочку»). 272 роки тому, в 78 років (нар. 30 листопада 1667 р.).
1810 - Жан Жорж Новер, французький хореограф, реформатор балету. 207 років тому, в 83 роки (нар. 29 квітня 1727 р.).
1897 - Джордж Мортімер Пуллман, американський винахідник, конструктор знаменитих спальних вагонів. 120 років років тому, в 66 років (нар. 3 березня 1831 р.).
1909 - Чезаре Ломброзо, італійський психіатр, антрополог, криміналіст, автор теорії про вроджену схильність до злочинних дій осіб з певними антропологічними рисами обличчя. 108 років тому, в 73 роки (нар. 6 листопада 1836 р.).
1936 - Лу Сінь, китайський письменик, основоположник сучасної китайської літератури (Заклик). 81 рік тому, в 55 років (нар. 25 вересня 1881 р.).
1937 -  Ернест Резерфорд, британський фізик, лауреат Нобелівської премії (1908). 80 років років тому, в 66 років (нар. 30 серпня 1871 р.).
1975 - Йосип Йосипович Бокшай, український живопсець (Озеро в горах, Синєвір, Зустріч на полонині); разом з А.М.Ерделі організував першу на Закарпатті художню школу. 42 роки тому, в 84 роки (нар. 2 жовтня 1891 р.).
1992 - Петра Келлі, німецький політик, засновниця Партії Зелених Німеччини, депутат бундестагу (1983-90 рр.). 25 років років тому, в 45 років (нар. 29 листопада 1947 р.).
1995 - Ярослав-Богдан Рудницький український славіст, мовознавець, фольклорист. 22 роки тому, в 85 років (нар. 26 листопада 1910 р.).
2003 - Алія Ізетбегович, боснійський політик, письменник; перший президент Боснії та Герцеговини (1990—96 рр.). 14 років тому, в 78 років (нар. 8 серпня 1925 р.).
 
0
Комментариев
0
Просмотров
4541
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.