Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

12 жовтня багато років тому

ВС 12 октября 2017 в 07:30
12 жовтня - 285-й день року за Григоріанським календарем
До закінчення року залишилось 80 днів.
Міжнародний день іспанської мови, Панамериканский День Колумба, на Багамських островах відзначають День відкриття, в Іспанії - День нації, а в Екваторіальній Гвінеї - День незалежності.
Головні події 12 жовтня
• Відкриття Америки, 1492
• Молдавська автономія в складі УРСР, 1924
• Вбивство Лева Ребета, 1957
• «Черевик Хрущова», 1960

322 до н. е. - На острові Калаврея скінчив життя самогубством 62-річний афінський оратор і державний діяч Демосфен. Він виступав за незалежність грецьких міст від Македонії. Пристрасні і гнівні промови Демосфена проти агресії македонського царя Філіппа II (філіппіки) привели до того, що після закінчення Ламійської війни діадох Антипатр зажадав видачі оратора, але Демосфен віддав перевагу добровільній смерті перед полоном.

Середні віки
1428 - В ході Столітньої війни англійці почали облогу Орлеана, що тривала наступні сім місяців і стала поворотним моментом війни між Францією та Англією, прославивши Жанну д'Арк.
1492 - Італійський мореплавець Христофор Колумб, перепливши Атлантичний океан, досягнув сучасних Багамських островів, щиро вірячи, що дістався Східної Азії. Цього ж дня очолювана Колумбом експедиція зійшла на берег і оголосила відкриту землю власністю іспанських монархів Ізабелли і Фердинанда, спонсорів спроби знайти західний шлях до Китаю, Індії та багатих золотом азіатських островів.   Колумб народився в Генуї в 1451 році і в молоді роки працював моряком на багатьох суднах. З часом у нього з'явилась нав'язлива ідея про існування західного шляху до Індії та Китаю. В той час традиційний для європейців маршрут до Південно-Східної Азії, що пролягав через Близький Схід, контролювався Оттоманською імперією і був фактично закритим із-за небезпечності подорожі. Будучи людиною освіченою, Колумб вірив у те, що Земля кругла, але як і більшість його сучасників, погано уявляв її реальні геометричні розміри - за розрахунками Колумба, Східна Азія мала б знаходитись там, де сучасна Америка (в той час ніхто про існування Тихого океану не знав).
   Вважаючи, що лише Атлантичний океан розділяє Європу від багатої Індії і цей шлях цілком реально здолати, Колумб звернувся зі своїм планом відкриття західного шляху в Азію до короля Португалії Жуана II, але не знайшов підтримки. Король Іспанії Фердинанд і королева Ізабела також двічі відхиляли ідею Колумба, але в січні 1492 року, після завоювання столиці маврів Гранади, окрилені перемогою, іспанські монархи погодились фінансувати експедицію Колумба.
   3 серпня 1492 року Колумб і 90 чоловік команди відпливли з міста Палос на трьох невеликих кораблях "Санта Марія", "Пінта" і "Ніка". 12 жовтня експедиція побачила землю, очевидно, сучасний острів Уолтінг Багамського архіпелагу, висадилась на ньому і оголосила іспанською територією. Через місяць Колумб добрався до сучасної Куби, котру він спочатку прийняв за материковий Китай, а пізніше вважав Японією. Колумб назвав острів Іспанйола і заснував на ньому невелику колонію з 39 чоловік.
   Через три місяці Колумб повернувся до Іспанії зі зразками золотих прикрас, що носили "індійці", як доказ величезних багатсв, до яких він ніби-то отримав доступ. Це справило належне враження і в березні 1493 року він був прийнятий іспанськими монархами з великими почестями, отримав титул "адмірала морів і океанів" і підтримку в організації другої експедиції, яка почалась у вересні 1493 року.
   Всього Колумб здійснив чотири подорожі до Нового Світу, відкрив безліч Карибських островів, Мексиканську затоку, побував на материковій частині Південної та Центральної Америки, але так і не досягнув своєї мети - знайти західний морський шлях до Азії. Він помер в 1506 році, не усвідомивши значення своїх відкриттів - в наступному столітті багатства Нового Світу зробили Іспанію найбагатшою і найсильнішою державою планети.


Нова історія
1727 - На генеральній раді у місті Глухові Данило Апостол був обраний Гетьманом Лівобережної України.
1808 - В Ерфурті імператори Наполеон Бонапарт і Олександр I підписали франко-російську союзну конвенцію, котра підтверджувала умови Тільзитського миру 1807 року, - Наполеон визнавав права Росії на Фінляндію, Молдавію і Валахію, а Росія зобов'язувалась надавати Франції допомогу в її війні з Австрією.
1813 - Парагвай, що відділився від королівства Ріо-де-Ла-Плата (Аргентина) в травні 1811 року, проголосив себе незалежною республікою.
1822 - Педру I проголошений імператором Бразильської імперії.
1924 - Ухвалою ЦВК УРСР з частини території Балтського і Одеського округів Одеської губернії і Тульчинського округу Подільської губернії утворено Молдавську Автономну Радянську Соціалістичну Республіку в складі УРСР зі столицею у місті Балта. Межею МАРСР на заході і південному заході була оголошена лінія річок Прут і Дунай. Таким чином до складу МАРСР формально входила і Бессарабія, оголошена окупованою Румунією.

Новітня історія
1940 - У штаті Арізона в автомобільній катастрофі загинув кіноактор Том Мікс, найбільш високооплауваний актор 1920-х років, зірка німого кіно, визнаний публікою і практично всіма критиками кращим ковбоєм на кіноекрані. Багатьом здалось символічним, що Мікс загинув на Дикому Заході, події на котрому він стільки разів зображав на екрані, і в ковбойському костюмі, котрий він так і не зняв після завершення зйомок попереднього дня.
1957 - У Мюнхені у під'їзді будинку №8 на Карлплатц агент КДБ Богдан Сташинський вбив одного з провідних діячів ОУН Лева Ребета. Цей терористичний акт став генеральною репетицією вбивства ще одного заклятого ворога Кремля - Степана Бандери.

«Черевик Хрущова»
1960 -
12 жовтня 1960 року під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН філіппінського делегата, котрий піддав критиці політику СРСР у Східній Європі, радянський лідер Микита Хрущов взяв у руки власний черевик і викриками з місця перервав його промову. Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства.
   Микита Сергійович Хрущов став першим секретарем ЦК КПРС 7 вересня 1953 року, по смерті Йосифа Сталіна, коли йому вдалось усунути з усіх постів і арештувати звинуваченого у шпигунстві та спробі захопити владу генерального комісара держбезпеки Лаврентія Берію. Через чотири роки він також зайняв пост голови Ради міністрів СРСР. Як людина екцентрична і нестримана, Хрущов багато разів дозволяв собі недипломатичні і непристойні жарти та вчинки, не рахуючись навіть з дипломатичним етикетом.
   В 1960 році зразу 17 африканських країн отримали незалежність і їх подальша доля стала головною темою обговорення на 15-й сесії Генасамблеї ООН. З точки зору комуністичної ідеології національно-визвольна боротьба поневолених народів в країнах, де до влади приходили ліві уряди, свідчила про вже близьку і незворотню перемогу соціалізму в усьому світі. Проте під час обговорення декларації про надання незалежності країнам і народам, внесену СРСР, представник Філіппін Лоренцо Сумулонг, нагадавши, що його країна 600 років була під колоніальним гнітом Іспанії та США, закликав Радянський Союз дати свободу і поневоленим ним народам Східної Європи, порівняв СРСР з концтабором і нагадав про потоплене у крові повстання в Угорщині.
   Слухаючи синхронний переклад, Хрущов, що сидів на своєму місці в залі засідань, став лютувати - він почав розмахувати туфелем, який лежав перед ним на столику (за найімовірнішою версією туфель злетів з ноги Хрущова, коли той йшов до свого місця, і він із-за огрядності не зміг його вчасно одягнути), махати руками і кричати, стукаючи руками по пюпітру для документів, називаючи представника Філіппін «підлабузником, прихвоснем і холуєм американського імперіалізму» і вимагаючи надати йому слово.
   Пізніше набула широкого поширення інтерпретація подій, що Хрущов в запалі стукав черевиком по столу, хоча жодних документальних свідчень цього немає. Як і нема ніяких підтверджень версії про те, що Хрущов навмисно поставив свій туфель близько до потилиці представника іспанської делегації, що сиділа попереду, і з якою відбулась кілька словесних перепалок (СРСР розірвав дипломатичні стосунки з Іспанією в 1939 році після перемоги франкістів).

  Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні 12 жовтня 1960 року ірландець Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства. Отримавши нарешті слово для репліки, Микита Хрущов закликав «поховати колоніальне рабство чим глибше, тим краще». Інцидент з «черевиком Хрущова» став одним із багатьох курйозів, пов'язаних з діяльністю Микити Хрущова, поряд із «Кузькіною матір'ю», «жопою Аденауера» і «проклятими педерастами».
   Микита Хрущов був усунутий від влади в 1964 році в результаті змови партійної верхівки КПРС і помер у віці 77-х років у 1971 році. Лоренцо Сумулонг, котрий понад сорок років був сенаторм і став одним із співавторів конституції, прийнятої в 1987 році, помер 1997-го у віці 92-х років.


1964 - В Радянському Союзі запущено перший у світі багатомістний космічний корабель "Восход-1" з екіпажем у складі Володимир Комаров, Костянтин Феоклістов і Борис Єгоров. Цей дводенний політ був також першим, коли космонавти перебували під час польоту без скафандрів.
1968 - В Мехіко відкрились XIX літні Олімпійські ігри, найбільшу кількість нагород на котрих отримала збірна США (45 золотих, 28 срібних і 34 бронзових медалей). На цих іграх американський спортсмен Річард Фосбері вперше продемонстрував новий стиль стрибків у висоту ("стрибок Фосбері"), котрий дозволив йому завоювати олімпійське золото, а рекордний стрибок у довжину американця Боб Бімона на 8 м 90 см до сих пір залишається олімпійським рекордом.
1971 - У Нью-Йорку на Бродвеї у театрі Марка Хеллінджера відбулась прем'єра рок-опери Тіма Райса і Ендрю Ллойда Вебера "Ісус Христос - суперзірка". Ще до першого спектаклю було продано 2.5 мільйони платівок із записами опери, а дві композиції ("Я не знаю як любити його" у виконанні Гелен Редді і "Іісус Христос - суперзірка" Мюррея Хеда) стали хітами. Опера, попри неоднозначні відгуки глядачів і преси, була зіграна на Бродвеї 720 разів.

Наш час
1999 - В результаті військового перевороту в Пакистані повалено цивільний уряд Наваза Шарифа і до влади прийшов генерал Первез Мушараф.
1999 - В Сараєво народився 6-мільярдний житель Землі. Точно вести подібний підрахунок практично неможливо і тому демографи ООН вибрали для цієї події місто, де в той час перебував генеральний секретар ООН Кофі Аннан. За прогнозом вчених людство перетне 10-мільярдну відмітку чисельності приблизно в 2050 році.
2002 - Ісламськими терористами з організації Джемаа Ісламія здійснено вибух трьох бомб у місті Кута на острові Балі, що привело до загибелі 202 і пораненню більше 200 чоловік.
2003 - Міхаель Шумахер став першим в історії перегонів «Формула-1» 6-разовим чемпіоном світу - він побив рекорд по кількості чемпіонських титулів, який належав Х.-М. Фанхіо з 1957 року.
2010 - У місті Марганець в результаті зіткнення на залізничному переїзді автобуса «Богдан» і локомотива загинуло 45 осіб (в тому числі троє дітей) - наймасштабніша автоаварія в історії незалежної України.
2013 - У Лас-Вегасі в бою проти мексиканця Хосе Раміреса в професійному боксі дебютував дворазовий Олімпійський чемпіон український боксер Василь Ломаченко. Він переміг у четвертому раунді технічним нокаутом.

Народились 12 жовтня
1350 - 19 травня 1389, Дмитро Донський, князь Володимирський і Московський, переможець татар у Куликовській битві.
1537 - 6 липня 1553, Едуард VI (Едуард Тюдор), король Англії і Ірландії (з 1547 р.); син Генріха VIII. 480 років з дня народження.
1798 - 24 вересня 1834, Педру I (Педру Браганса), перший імператор Бразилії (1822-31 рр.), король Португалії Педру IV (1826-28 рр.).
1896 - 12 вересня 1981, Еуженіо Монтале, італійський поет (Випадковості, Сатура), лауреат Нобелівської премії (1975).
1932 -  Юічіро Міура, японський альпініст; першим спустився з Евереста на лижах (1970), найстаріша людина, яка піднялась на Еверест (80 років 222 дні, 2013). 85 років з дня народження.
1934 -  Юрій Миколайович Щербак, український письменник, громадський діяч, політик, посол України в США, Ізраїлі, Канаді.
1935 - 6 вересня 2007, Лучано Паваротті, італійський оперний співак (тенор).
https://youtu.be/I8A61eY1Efg


1937 - Степан Ількович Хмара, український політик, правозахисник, політв'язень (1980-87 рр.), народний депутат України І, II та IV скликань. 80 років з дня народження.
1948 - Рік Партіфф, англійський рок-музикант, співак (Status Quo: Piledriver, Hello, On the Level, Blue for You, 1982).
1949 - Іліч Рамірес Санчес («Карлос Шакал»), венесуельський терорист.
1966 - Олексій Анатолієвич Кортнєв, російський музикант, співак (Несчастный случай).
1968 - Г'ю Майкл Джекман, автралійський актор (Люди-Х, Росомаха).
1973 - Павло Володимирович Гудімов, український музикант («Гудімов», «Океан Ельзи»).
https://youtu.be/4W0uMf1LZSk?list=PLEhhrRcjKJdt2Wk4Y0CfeftGMyGHX8iWi


1975 - Меріон Джонс, американська легкоатлетка, дворазова чемпіонка світу з бігу на 100 метрів, триразова чемпіонка Олімпійських ігор (2000; позбавлена нагород за зловживання допінгу).
1977 - Олександр Михайлович Береш, український гімнаст, віце-чемпіон Олімпійських ігор (2000). 40 років з дня народження.

Померли 12 жовтня
1576 - Максиміліан II (Максиміліан Габсбург), імператор Священної Римської імперії (1564-76 рр.), король Богемії (1562-1575 рр.) і Угорщини (1562-72 рр.). 441 рік тому, в 49 років (нар. 31 липня 1527 р.).
1858 - Андо Хіросіге, японський художник-графік, представник напрямку укійо-е, майстер кольорової ксилографії ("Види східної столиці", "Знайомі місця в Кіото", "53 стації Токайдо"). 159 років тому, в 61 рік (нар. 1797 р.).
1870 - Роберт Едвард Лі, командуючий армією Конфедерації (південних штатів) під час громадянської війни у США. 147 років тому, в 63 роки (нар. 19 січня 1807 р.).
1924 - Анатоль Франс (Жак Анатоль Франсуа Тібо), французький письменник ("Злочин Сільвестра Боннара", "Сучасна історія", "На білому камені", "Острів пінгвінів"), лауреат Нобелівської премії (1921). 93 роки тому, в 80 років (нар. 16 квітня 1844 р.).
1945 - Дмитро Володимирович Антонович, український історик мистецтва (300 років українському театру, Т.Шевченко як маляр), член Центральної Ради, морський міністр, міністр мистецтва, голова дипломатичної місії в Римі (1919), співзасновник і ректор Українського вільного університету у Відні і Празі. 72 роки тому, в 68 років (нар. 14 листопада 1877 р.).
1957 - Лев-Роман Михайлович Ребет, український політичний діяч, публіцист, один з лідерів ОУН. 60 років років тому, в 45 років (нар. 3 березня 1912 р.).
1969 - Соня Хені, норвезька спортсменка, фігуристка, триразова чемпіонка Олімпійських ігор (1928, 1932, 1936 рр.), десятиразова чемпіонка світу (1927-36 рр.), актриса ("Серенада сонячної долини"). 48 років тому, в 57 років (нар. 8 квітня 1912 р.).
1991 - Аркадій Натанович Стругацький, російський письменник-фантаст, перекладач. 26 років тому, в 66 років (нар. 28 серпня 1925 р.).
1996 - Жан Рене Лакост, французький тенісист, 10-разовий переможець турнірів Великого шолому, перша ракетка світу (1926-27 рр.); засновник торгової марки Lacoste. 21 рік тому, в 92 роки (нар. 2 липня 1904 р.).
1999 - Вілт (Вілтон) Чемберлен, американський баскетболіст (Філадельфія Ворріорз); один з кращих гравців за всю історію НБА - в сезоні 1962 року набирав в середньому по 50.4 очка за гру, а в матчі проти "Нью-Йорк Нікс" набрав за гру 100 очок при тому, що в той час всі кидки з гри оцінювались як 2 очка. 18 років тому, в 63 роки (нар. 21 серпня 1936 р.).
 
0
Комментариев
0
Просмотров
1879
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.