Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

1 листопада багато років тому (Фото+відео)

ВС 01 ноября 2017 в 11:00
Лісабонський землетрус і примусове приєднання Західної України до складу УРСР
305-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 60 днів.
Іменинники - Іван, Клеопатра.
Міжнародний день вегетаріанця, на Віргінських островах відзначають День свободи, в Антігуа і Барбуда - День незалежності, у Словенії - День пам'яті, в Алжирі - День революції.
Головні події 1 листопада
• Лісабонський землетрус, 1755
• Листопадове повстання, 1918
• Західна Україна увійшла до складу УРСР, 1939
• Еріка Селеш - символ Угорської революції, 1956 фото

82 до н. е. - У битві біля Коллінських воріт на півночі Риму армія Луція Корнелія Сулли розбила війська самнітів і луканів, які підтримували косула Гая Марія-молодщого, і увійшла в місто.

Середні віки
1214 - Війська турків-сельджуків румського султана Кей-Кавуса I захопили місто Сіноп на узбережжі Чорного моря і взяли в полон імператора Трапезунда Олексія I Великого Комніна. Трапезундська імперія була змушена визнати себе васалом Конійського султанату.
1503 - Після смерті Олександра VI Борджиа папою римським обрано Джуліано делла Ровере під іменем Юлій II. Меценат, покровитель мистецтв, в 1596 році він почав будівництво собору св. Павла в Римі.

1512 - Після п'яти років роботи Мікеланджело завершив свою роботу над розписом стелі Сикстинськох капелли у Ватиканському палаці, яку він здійснював на замовлення папи Сікста IV, - цього дня капелла була відкрита для відвідувачів.
https://youtu.be/0bFIrbeDJBw


1555 - Французькі гугеноти, які рятувались від переслідувань на батьківщині, заснували на узбережжі сучасної затоки Ріо-де-Жанейро колонію Французька Антарктида. Вона проіснувала 12 років і була знищена португальцями.

Нова історія
1755 - Столиця Португалії Лісабон була зруйнована землетрусом магнітудою 9 балів. На місто, охоплене пожежею, налетіли хвилі цунамі, котрі зруйнували близько 15 тисяч будівель і привели до загибелі до 100 тисяч чоловік, що робить Лісабонський землетрус одним із найруйнівніших в історії людства.
   Португальське королівство XVIII століття було імперією, «над якою ніколи не заходить сонце», - країна володіла могутнім флотом, кораблі якого ходили до найвіддаленіших куточків планети, а в Африці для багато народів поняття «португалець» і «біла людина» були тотожніми. Завдяки багатствам імперії Лісабон, в якому проживало близько 275 тисяч осіб, сучасники називали «квітучим садом на березі Атлантики» - своїм багатством і розкішшю місто перевершувало знамениту Геную і легендарну Венецію, а королівський палац «Маркус де Леврікаль», безліч красивих культових споруд, приватні і публічні музеї, будинки багатих городян були окрасою і гордістю міста.  
   1 листопада 1755 року, у День всіх святих, близько 9:40 годин ранку Лісабон зазнав поштовхів землетрусу магнітудою 9 балів за шкалою Ріхтера - за 6 хвилин центр міста був повністю зруйнований тріщинами до 5 метрів у ширину. Через 40 хвилин прибережні квартали накрило гігантським цунамі висотою до 15 метрів; викликані землетрусом пожежі тривали протягом наступних пяти днів, знищивши до 15 тисяч будівель, і привели до загибелі до 100 тисяч чоловік. Хвиля землетрусу докотилася до Марокко, де загинуло майже 10 тисяч чоловік, Франції, Швейцарії, Голландії, Скандинавії і Британії.
   Внаслідок землетрусу були зруйновані королівський палац з 200 полотнами Тиціана, Рубенса й Корреджо і бібліотека з близько 20 тисячами томів (включаючи архіви Васко да Гами), оперний театр, кращі зразки португальської архітектури XVI століття, більшість церков, соборів і найбільша лікарня міста, в якій загинули близько сотні пацієнтів.
   Під час землетрусу чудом уцілів король Жозе I Реформатор, котрий того дня разом із ріднею був у соборі Санта-Марія-де-Белен на окраїні Лісабону. Землетрус справив на нього таке гнітюче враження, що король став боятись кам'яних будівель і тривалий час проживав у наметовому містечку на пагорбах Ажуда за межами Лісабона, на місці якого по смерті Жозе I було збудовано королівську резиденцію.
   Вижив і прем'єр-міністр Португалії Себастьян Жозе Помбал - першого ж дня він оголосив загальну мобілізацію, роздав населенню продовольчі запаси з військових складів, розгорнув повсюди польові шпиталі і тимчасові намети. За його наказом в місті було поставлено кілька шибениць, на яких страчувались мародери. Щоб запобігти поширенню хвороб і епідемій, нехтуючи думкою католицьких священників, Помбал наказав завантажити кілька суден тисячами трупів загиблих і затопити їх у морі.
   За ініціативою Себастьяна Помбала були опитані сотні людей в усіх провінціях Португалії, що дало можливість зібрати чисельні дані про тривалість, силу і масштабність Лісабонського землетрусу, завдяки яким сучасні сейсмологи відновили точну картину трагедії і вияснити, що епіцентр землетрусу знаходився в Атлантичному океані за 200 км від португальсського узбережжя.
   За рік Лісабон був звільнений від сміття і почав відбудовуватись за планом, який за наказом Помбала підготували архітектори Еуженіо дос Сантос і Карлос Мардел, - за 15 років середньовічний Лісабон був перетворений на одну з найсучасніши хстолиць Європи, а улюблена португальськими будівельниками різновид бароко увійшов в історію архітектури під назвою помбалевського стилю.

1851 - У Росії між містами Санкт-Петербург і Москва по залізниці, довжиною більше 600 кілометрів, пройшов перший поїзд.
1902 - Франція та Італія підписали секретний договір, котрим підтвердили угоду по Марокко і Тріполі, по якій обидві держави мали дотримуватись нейтралітету при неспровокованому нападі на одну з них. Договір порушив умови Троїстого союзу, членом котрого поряд з Німеччиною і Австро-Угорщиною була Італія.
1904 - Німецька ескадра крейсерів під командуванням адмірала Максиміліана фон Шпеє знищила в ході морського бою біля чилійської бухти Коронель два з чотирьох корабля британської ескадри контр-адмірала К.Кредока. Двом іншим кораблям вдалось відійти до Фолклендських островів.
1918 - Підрозділи українських січових стрільців зайняли найважливіші установи Львову, включаючи будівлі губернаторства, муніципалітету, військові казарми і поліції, вивісили на ратуші жовто-блакитний прапор, проголосивши у місті владу Української Національної Ради. Повстання у Львові, на дві третини населеному поляками, зазнало поразки через три тижні і стало початком Польсько-української війни.
1922 - Останній турецький султан Мехмед VI зрікся влади - Османська імперія припинила своє існування.
1927 - Через 19 років після випуску першої машини Model T компанія Ford Motor почала випуск нової моделі автомобіля - Model A з трилітровим чотирициліндровим двигуном потужністю 40 кінських сил. Його випуск припинився у 1932 році і за цей час було продано близько 5 мільйонім машин по ціні 460 доларів за штуку.
1936 - Під час виступу у Мілані лідер фашистської Італії Беніто Муссоліні, розповідаючи про новий договір з нацистською Німеччиною, підписаний тижнем раніше, вперше вжив термін "вісь Берлін-Рим" для характеристики напрямку інтересів країни у зовнішній політиці. У 1940 році Японія утворила з Італією та Німеччиною Троїстий пакт і новий політичний термін став уживатись як "вісь Рим-Бероін-Токіо".

Новітня історія
1939 - На 5-й позачерговій сесії Верховної ради СРСР Західна Україна прийнята до складу Радянського Союзу і приєднана до Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР).
   Підписавши з СРСР у серпні 1939 року договір про ненапад, 1 вересня 1939 року Німеччина нападом на Польщу розв'язала Другу Світову війну. До 15 вересня основні сили польської армії були розбиті, німці взяли Люблін, підійшли до Бреста та околиць Львова і зупинились в районі обумовлної в серетних радянсько-німецьких протоколах демаркаційної лінії. Вранці 17 вересня Червона армія, мотивуючи свої дії захистом життя і майна населення Західної України та Білорусії, перейшла радянсько-польський кордон і, не зустрічаючи практично ніякого опору з боку польської армії, окупувала Східну частину Польщі, вийшовши після 12-денного маршу на Західний Буг і Сян.
   28 вересня між СРСР та Німеччиною був підписаний "Договір про дружбу і кордони", який викреслив Польщу з політичної карти Європи. За цим договором до СРСР відійшла більша частина Західної України, крім Холмщини, Підляшшя, Посяння і Лемківщини.
   Ще не встановивши повного контролю над Західною Україною, радянське керівництво почало юридичне оформлення її нового статусу. Детально розроблений план, затверджений на засіданні політбюро ЦК ВКП(б) 26 вересня під головуванням Сталіна, передбачав скликання 26 жовтня у Львові Народних зборів Західної Укарїни, які повинні були вирішити питання про входження Західної України до складу УРСР, про характер нової влади, про націоналізацію банків і великої промисловості, про конфіскацію поміщицьких земель.

   1 жовтня функції нових органів влади на місцях взяли на себе воєводські, міські й повітові тимчасові управління, що діяли за участю уповноважених ЦК Компартії України. Постановою Військової ради Українського фронту на 22 жовтня були призначені вибори, на котрих 90.93% отримали заздалегідь підібрані кандидати, що болотувалися на всіх 1495 округах на безальтернативній основі: 98 з них були членами ВКП(б), 81 - Компартії Західної України, 51 - представники інших партій, а решта - безпартійні. Серед обраних до Народних Зборів депутатів особи з вищою освітою складали лише 5.2% і було 1.6% неписьменних.
   Відповідно до розробленого сценарію Народні Збори Західної України, які відбулись у Львові 26-28 жовтня, одноголосно прийняли декларації про встановлення радянської влади і возз'єднання з радянською Україною. 1 листопада 1939 року позачергова сесія Верховної ради СРСР, заслухавши заяву Повноважної комісії Народних Зборів, прийняла закон про включення Західної України до складу СРСР і возз'єднання її з УРСР.

1950 - У Вашингтоні два пуерто-ріканських націоналісти Оскар Колаццо і Грізеліо Торресола вчинили безуспішну спробу замаху на президента США Гаррі Трумена. Службою безпеки один із нападників був убитий на місці, а другий - тяжко поранений. Колаццо вижив і згодом суд, котрий пуерто-ріканський патріот використав для пропаганди ідеї незалежності своєї батьківщини від американської присутності на острові, засудив його до смертної кари, яку Трумен за декілька днів до виконання вироку замінив на довічне ув'язнення. 10 вересня 1979 року президент Джиммі Картер звільнив Колаццо з тюремного ув'язнення з "гуманних міркувань".
1952 - Над атолом Еніветок, що входить до тихоокеанських Маршалових островів, США підірвали першу в світі водневу бомбу. Теромоядерний пристрій з кодовою назвою "Майк", теоретичну розробку котрого здійснили Едвард Теллер і Станіслав Улам, важив 82 тони, а його потужність складала 10.4 мегатони (разів у 500 більше, ніж бомба, скинута на Хіросіму). За хвилину гриб вибуху досягнув висоти близько 35 кілометрів, а за годину став до 90 кілометрів у діаметрі. Опонентом створення водневої бомби свого часу виступив Роберт Оппенгеймер, один з "батьків" атомної бомби, котрий вважав, що створення подібної зброї лише прискорить гонку озброєння. Наступного року випробування термоядерної бомби провів СРСР, а до кінця 1970-х років вже сім країн мали власні водневі бомби.
1974 - Покінчив життя самогубством 27-річний російський поет, кіносценарист Геннадій Шпаліков (Мені двадцять років, Я крокую по Москві).

1975 - Сингл Елтона Джона «Island Girl» вийшов на першу позицію рейтингу "Billboard Hot 100" і залишався в лідерах протягом наступних трьох тижнів.
https://youtu.be/ml9K8K8KwpY


1984 - По смерті Індіри Ганді прем'єр-міністром Індії став її син Раджив Ганді.

Наш час
1993 - Набула чинності Маастрихтська угода про утворення Європейського Союзу. Вона була підписана в 1992 році країнами Європейського співтовариства Великою Британією, Францією, Німеччиною, Ірландією, Іспанією, Португалією, Італією, Грецією, Данією, Люксембургом, Бельгією та Нідерландами і передбачала глибоку економічну інтеграцію, спільну зовнішню політику і співробітництво властей у боротьбі зі злочинами, тероризмом і незаконною іміграцією. В угоді була також закладена основа запровадження єдиної європейської валюти - "євро".
1996 - В Катарі почав роботу перший незалежний арабський інформаційний канал "Аль-Джазіра", котрий веде супутникову телетрансляцію на країни Перської затоки, Близький Схід, Північну Африку і країни Європи.
1998 - Перемігши на останньому етапі "Гран-прі Японії" на трасі "Сузука", фін Міка Хакінен вперше став чемпіоном світу в перегонах «Формула-1».
2006 - У Лондоні шляхом отруєння полонієм-210 скоєно замах на Олександра Литвиненка, колишнього підполковника ФСБ Росії, автора книг «ФСБ підриває Росію» і «Луб'янське злочинне угрупування», в яких він звинуватив російські спецслужби в організації терактів у Росії з метою приходу до влади Володимира Путіна. Помер Литвиненко 23 грудня в Університетській лікарні Лондона.
2011 - На території всієї України розпочали мовлення загальнонаціональні мережі цифрового мовлення МХ-1, МХ-2, МХ-3 та МХ-5 у цифровому стандарті DVB-T2.

Народились 1 листопада
1500 - 13 лютого 1571, Бенвенуто Челліні, італійський скульптор (Персей), ювелір, письменник.
1578 - 30 квітня 1642, Дмитро Михайлович Пожарський, московський князь, керівник (разом з К.Мініним) антипольського ополчення (1611-12 рр.).
1636 - 13 березня 1711, Нікола Буало, французький поет, теоретик класицизму (Поетичне мистецтво).
1755 - 13 жовтня 1822, Антоніо Канова, італійський скульптор, представник класицизму (Амур і Псіхея, Паоліна Боргезе в образі Венери).
1871 - 5 червня 1900, Стівен Крейн, американський письменник (Червона відзнака доблесті, Меггі: дівчина з вулиці, Відкритий човен).
1909 - 6 листопада 1975, Вісенте Феола, бразильський футбольний тренер, чемпіон світу (1958).
1911 - 2 березня 2007, Анрі Труайя (Лев Тарасов), французький письменник, лауреат Гонкурівської премії (Павук [1938]; Поки стоїть земля, Сім'я Еглетьєр).
1942 - Ларрі Флінт, американський видавець (журнал Hustler). 75 років з дня народження.
1944 - 14 лютого 2005, Рафік Харірі, ливанський політик, прем'єр-міністру Ливану (1992-98, 2000-04 рр.).
1962 - Ентоні Кідіс,  американський рок-музикант литовського походження, фронтмен Red Hot Chili Peppers. 55 років з дня народження.
1972 - Дженні Макарті, американська модель (зірка Playboy-1994), актриса (Рятувальники Малібу, Крила, Крик 3, Пітон, Спасибі небесам). 45 років з дня народження.
1973 -  Айшварія Рай, індійська актриса (Наречена і забобони, Джодха і Акбар).
1984 - Наталія (Гастіан) Тена, британська актриса («Гаррі Поттер»).

Померли 1 листопада
986 - Гаральд I (Гаральд Синьозубий), король Данії і Норвегії (958-986 рр.); за час його правління Данія офіційно прийняла християнство. 1031 рік тому, в 75 років (нар. 911 р.).
1463 - Давид Великий (Давид Комнін), останній імператор Трапезундської імперії (1459—61 рр.). 554 роки тому, в 55 років (нар. 1408 р.).
1888 - Микола Михайлович Пржевальський, російський мандрівник, географ, дослідник Центральної Азії. 129 років тому, в 49 років (нар. 12 квітня 1839 р.).
1893 - Ян Матейко, польський художник, основною тематикою творів якого була історія батьківщини (Баторій під Псковом, Битва під Грюнвальдом, Костюшко під Рацлавицями). 124 роки тому, в 55 років (нар. 24 червня 1838 р.).
1894 - Олександр III (Олександр Олександрович Романов), російський імператор (1881-94 рр.). 123 роки тому, в 49 років (нар. 10 березня 1845 р.).
1944 -  Андрей Шептицький, єпископ Української греко-католицької церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський — предстоятель Української греко-католицької церкви (з 1901 р.). 73 роки тому, в 79 років (нар. 29 липня 1865 р.).
1955 -  Дейл Карнегі, американський психолог, лектор, письменник (Як завойовувати друзів і впливати на людей, Як перестати скаржитись і почати жити). 62 роки тому, в 67 років (нар. 24 листопада 1888 р.).
1956 -  П'єтро Бадольйо, італійський військовий і політик. 61 рік тому, в 85 років (нар. 28 вересня 1871 р.).
1964 - Андрій Атанасович Мельник, український військовий і політичний діяч, голова Проводу ОУН (з 1938 р.). 53 роки тому, в 74 роки (нар. 12 грудня 1890 р.).
2006 - Вільям Стайрон, американський письменник ("Довгий марш", "Зізнання Ната Тернера"). 11 років тому, в 81 рік (нар. 11 червня 1925 р.).
2008 - Жак Пікар, швейцарський природознавець, дослідник морських глибин (один з трьох людей, хто побував на дні Маріанської впадини); син Огюста Пікара. 9 років тому, в 86 років (нар. 28 липня 1922 р.).
2008 - Іма Сумак (Зойла Емператріс Чаваррі дел Кастілло), перуанська співачка, інка за походженням; володіла 4-октавним голосовим діапазоном (LP: Voice of the Xtabay, Legend of the Sun Virgin, Legend of the Jivaro). 9 років тому, в 81 рік (нар. 10 вересня 1927 р.)
 
0
Комментариев
0
Просмотров
1989
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.