Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

Скарби українських водойм

Сумська обласна універсальна наукова бібліотека
Сумська обласна універсальна наукова бібліотека 18 марта 2021 в 14:18
На сонячній землі багато рік,
Що не ріка – то й пісня особлива
(Олекса Ющенко «На березі Сули»)

Вода – основа життя на нашій планеті. Серед природних ресурсів, без яких неможливе життя на землі, одне з перших місць належить воді.
Дуже вдало сказав про неї Антуан де Сент-Екзюпері: «Вода, в тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не розуміючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не можна пояснити нашими почуттями. З тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже розпрощалися. Ти найбільше багатство на світі…»
Водні ресурси являються стратегічним природним ресурсом. Вони є національним багатством кожної країни, забезпечують усі сфери життя і господарської діяльності людини, є джерелом промислового і сільськогосподарського виробництва та життя людей.
Водні ресурси – це води річок, озер, каналів, водосховищ, морів і океанів, підземні води, грунтова волога, водяна пара атмосфери, вода (лід) гірських і полярних льодовиків.
Україна належить до держав з недостатнім забезпеченням водними ресурсами. Вона – одна з найменш водозабезпечених країн Європи, водні об’єкти займають лише 4% від її загальної території. Питома забезпеченість річковим стоком у нашій державі в 2,5 рази нижча, ніж в Німеччині та Швеції, в 3,5 рази – ніж у Франції та у 5 разів – ніж в Англії.
Екологічний стан переважної більшості водних об’єктів України є надзвичайно складним. Хочеться звернутися до слів Ліни Костенко:
Ще назва є, а річки вже немає.
Усохли верби, вижовкли рови,
і дика качка тоскно обминає
рудиментарні залишки багви.
Куди ти ділась, річенько? Воскресни!
У берегів потріскались вуста.
Барвистих лук не знають твої весни,
і світить спека ребрами моста.

За даними Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області Державного агентства водних ресурсів України по території Сумщини протікає 1543 річки. Всі вони належать до лівобережжя басейну Дніпра. Найбільші з них:
• одна велика річка Десна;
• 6 середніх річок – Сейм, Сула, Псел, Хорол та Ворскла, Клевень, Хорол;
• біля 1,5 тис. малих річок.
В області налічується понад 500 озер (в т.ч. 25 крупних), більше 2 тис. ставків, більше 40 водосховищ.
І хоча забезпечення водними ресурсами Сумської області достатнє і рівномірне, населення і галузі народного господарства не відчувають проблем у забезпеченні як питною, так і технічною водою, але сучасний стан водойм області характеризується антропогенним тиском суб’єктів господарювання, скидом недостатньо очищених стоків, постійним ростом аварійних водопровідних мереж, який призводить до непродуктивних  втрат питної води. Ці фактори негативно впливають на стан водних ресурсів області. А надмірний промисел  призвів до значного зменшення запасів водних біоресурсів
Про актуальні проблеми водокористування на Сумщині і його перспективи, стан рибного господарства і діяльність рибоохоронних структур в області йшлося на  онлайн-конференції «Скарби українських водойм», організованій працівниками  відділу документів з природничих і аграрних наук Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки на платформі Zoom.
Учасниками її були провідні фахівці Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області - начальник відділу водних відносин і басейнової взаємодії  Афанасієва С. В.; управління Державного агентства  рибного господарства у Сумській обл. – начальник відділу іхтіології та регулювання рибальства Підопригора В.О.; науковці і студенти природничо-географічного факультету Сумського державного педагогічного університету ім.А.С.Макаренка на чолі з деканом Міронець Л.П.; виробничники; користувачі бібліотеки.
Конференція пройшла продуктивно і зацікавлено, у чаті і усно учасники задали безліч питань фахівцям. Науковці і студентська молодь активно цікавилась станом водойм і водопостачання в області, їх практичним використанням і охороною, можливістю рибної ловлі в річках і озерах, поповненням і охороною рибних запасів у водоймах області та ін.
Сподіваємось, що конференція стане ще одним кроком до формування екологічної культури, екологічної свідомості та відповідальності кожного з нас.

 
1
Комментариев
0
Просмотров
1517
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.