Мистецькознівчий лекторій. Сумчанам фахово розповіли про "Народні промисли Сумщини" (Фото)

Наташа Акулова 21 февраля 2017 в 16:00
Чи є у сучасної української модниці українська хустка? А якщо є, то чи не зроблена вона в Китаї чи Фінляндії? Чи є у нашому побуті предмети народних промислів?

Про це у п'ятницю 17 лютого говорили у Сумській міській галереї на лекції мистецтвознавця Людмили ФЕДЕВИЧ "Народні промисли Сумщини: стан, проблеми й перспективи розвитку". Авторка представила антропологічні й тератологічні орнаменти Давньої Русі, які з'явилися в храмах та на предметах ужиткового мистецтва, та розглянула їх вплив на творчість сучасних українських митців. Говорили мовою орнаментів та намагалися зрозуміти інформацію, яку вони доносять до глядача.



Означили проблеми - зокрема, втрату просторово-сутнісної орієнтації сучасної людини, яка колись забезпечувалась через символіку народного мистецтва, про індивідуалізацію спалахів творчості й відхід від промислу й мануфактури, які могли б мати як історичне значення, так і прикрашати сучасність сувенірними зразками, виконаними з відповідальністю до культурної спадщини.

Лекція відбулася в контексті великого проекту, частиною якого стала також виставка робіт майстрів Спілки майстрів народного мистецтва України, проекту, який спрямований на виявлення впливу традиційної нематеріальної спадщини на сучасне покоління сумчан.



На лекції слухачі дізналися більше про трипільську культуру, деталі походження орнаментів і їх тлумачення, види декоративного народного мистецтва, їх історію, культурну спадщину Київської Русі, мистецькі здобутки Козацької доби, діяльність та експонати Сумського обласного художнього музею ім. Н.Онацького.

Людмила Константинівна розповіла: «З 1981-го 2001-го року у нас був музей декоративного мистецтва. Якби наші майстри не ходили до цього музею, не бачили всі ці старовинні вишивки, рушники, різьблення по дереву, вони, напевно, не зробили б такого великого кроку вперпед. Таких музеїв не було в інших містах. На жаль, він розташувався в церкві і її треба було віддавати віруючим. Досі ще не знайшли приміщення для того, щоб відновити діяльність музею. Сумщині надзвичайно поталанило, що в музеї нашого міста зберіглася колекція декоративно-вжиткового мистецтва мецената Оскара Гансона, який встиг сховати її під час Першої світової війни. Він збирав килими, гутне скло, парцеляну, козацькі люльки і зброю…».



До дня Конституції, у кінці червня відбудеться сьома виставка в музеї Н. Онацького «Від майстра до учня». На ній будуть представлені твори майстрів різних видів народного декоративного мистецтва і твори їх учнів. Людмила Феденко підкреслює: «Якби не бажання музею підтримати цих майстрів, вони, мабудь, уже занепали б духом. Адже музей вносить корективи й оцінює, приймає роботи як прояв індивідуальної творчості».

"Лекція Людмили Константинівни - це частина виставки, адже недостатньо тільки побачити. Потрібно зрозуміти, а краще - відчути," - прокоментувала ініціатор лекції Римма Міленкова, куратор галереї "АкадемArt" і керівник обласної організації "Студія Данченко".
 
Ірина Білик
Фото С. Постолатий
53
Комментариев
0
Просмотров
11570
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.