Прошедшее интервью

Николай Ильченко
Николай Ильченко
Об экономике Сумщины, местных монополиях и борьбе с ними
Руководитель Сумского областного территориального отделения Антимонопольного комитета
Интервью проводилось: (20.04.2010 14:00 - 16:00)
Задано вопросов 26 Получено ответов: 26
1
Guest

Почему ваш комитет не занимается Облэнерго? Сейчас они на рынке монополисты.Подключить построенный частный дом к сети и получить лицевой счет стоит около 30000-40000 грн. Почему? Потому что другой организации нет для подключения поэтому могут сумму назначить какую угодно.

28.05.2010 10:43
Николай Ильченко

Для того, щоб ми займалися цим питанням, потрібні підстави, Підставою може стати звернення. Якщо буде звернення цієї громадянки до АМКУ. Якщо буде зафіксовано ознаки порушення, то миттєво відреагуємо і приймемо рішення.
Уся інформація стосовно порядку звернення до АМКУ знаходиться тут: http://www.state-gov.sumy.ua/konkyrpolit

28.05.2010 10:46
2
Guest

Добрый день.
Вопрос тоже о "Телесвите". Вашей организации навернека известно, что ООО "Телесвит" реально контролируется киевской "Волей", которая очень любит "сражаться" с Антимонопольным комитетом.
Как на местном уровне повлиять на их ценовую политику ? Ведь цены у них на все услуги отличаются от рыночных процентов на 40 в сторону повышения.

28.05.2010 10:46
Николай Ильченко

Можу тільки прокоментувати, що дійсно сумський “Телесвіт” пов’язаний відносинами з ”Волею” і цей суб’єкт господарювання представлений не тільки в Сумській області, але і в інших. Поведінка у них аналогічна. Тому я думаю, що найближчим часом крапка буде поставлена і по відношенню до “Волі” і по відношенню до її сателітів. Глибоко переконаний, що ми зруйнуємо міф про “страшну і некеровану монополію”. Потрібен лише час.

28.05.2010 10:47
3
Guest

Опишите, пожалуйста, как происходит ваше реагирование на какую-либо жалобу о нарушении законодательства? Выезд на место, запрос документов, обращение в правоохранительные органы?
Какие ваши полномочия как руководителя? Можете ли вы закрыть какое-то «зарвавшееся» предприятие?

Каким образом АМКУ контролирует рекламный рынок в Сумах? Есть ли там монополии?

Еще один вопрос, с вашего позволения. Была информация, что вы оштрафовали «Телесвит» на крупную сумму. Слышал, что недавно суд принял какое-то решение касательно этого дела? Расскажите подробнее, пожалуйста.

Спасибо за ответы.

28.05.2010 10:47
Николай Ильченко

Згідно закону України “Про звернення громадян” та Закону “Про захист економічної конкуренції” ми повинні розглянути заяву на протязі місяця. Після цього якщо спеціалісти вбачають ознаки порушення законодавства, я даю розпорядження про початок розгляду справи. Далі справа розслідується. Приймається рішення на колегії стосовно попередніх висновків по справі, які направляються для ознайомлення відповідачу і колегія тер відділення приймає рішення з накладення відповідних штрафних санкцій. Під час дослідження і розслідування питання можливі і виїзд на місце і запит документів і звернення до правоохоронних органів, якщо це необхідно. Найчастіше ми працюємо по формі “письмовий запит – відповідь”. За неподання відповіді на вимогу голови відділення штрафна санкції – до 1% річного обороту підприємства. Цим власне ми відзначаємося від інших органів.
Як один з прикладів – ситуація з перевізниками. Вони не одразу дали відповідь на наші запити. Як наслідок сплатили штраф і за неподання інформації і за порушення законодавство про захист економічної конкуренції і майже всі сплатили стовідсоткову пеню (деякі з них заплатили більше ніж 50 тис. грн.)

Всі ринки ми не в змозі контролювати, по друге нема монополіста. Ми можу звертати увагу на їх діяльність в разі, якщо вони проводять узгоджену поведінку.

28.05.2010 10:53
4
Guest

Какой средний срок рассмотрение жалоб или заявлений, которые поступают специалистам антимонопольного комитета? Спрашиваю, потому вопрос о тендерах рассматривался в течение полугода, и АМКУ сделал выводы тогда, когда уже ничего нельзя было изменить?
Какие пути оптимизации или ускорение рассмотрения подобных жалоб, чтобы АМКУ работало оперативнее?

28.05.2010 10:55
Николай Ильченко

Питання слушне. Ми обмежені процесуально. На сьогоднішній день більше 80% рішень , які ми приймаємо оскаржують ся в судах. Тому кожне наше рішення ми буквально відшліфовуємо. Хочу сказати, що конкуренційне відомство Франції розглядає справи від 3 до 5 років і це є норма. Інша ситуація, що там набагато вищий рівень правової культури. Ми не можемо поспішати, бо попереду розгляд прийнятого нами рішення, як мінімум в чотирьох судових інстанціях.
Друга проблема – в колективі працює 15-16 чоловік. Навантаження на них колосальне. Ми займаємося не тільки розглядом справ, ми моні торимо ситуацію на всіх проблемних і соціально важливих ринках. Стежимо за концентрацією суб’єктів господарювання. Згідно закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг” ми відстежуємо ситуацію під час тендерів, щоб не було спотворено результати торгів. Також відстежуємо ситуацію на рекламному ринку в частині введення в оману споживачів. І це до речі надзвичайно важливий сектор роботи. розумію, що іноді ми запізнюємося з прийняттям рішення, але чи буде краще, якщо поспішно його завершимо і програємо суди?!
Хочу підкреслити, що сьогодні комітет виграє в судових інстанціях близько 90% справ. Це найвищий показник серед інших державних структур в Україні.

28.05.2010 10:56
5
Guest

Добрый день! Наболевший вопрос.
Когда государство начало делать соцвыплаты при рождении ребенка, производители или продавцы детских товаров (например, колясочки) резко взвинтили цены, предполагая, что у людей появились деньги? Как можно бороться с такой спекуляцией? Какие рычаги контроля есть у вас?

28.05.2010 10:58
Николай Ильченко

Цей ринок є загальнодержавним, він є конкурентним. Тому на цю ситуацію не розповсюджуються повноваження АМКУ. Колясочку можна придбати де завгодно, у різних магазинах, за різною ціною. Говорити про наявність монополії у цій ситуації не доводиться. Якщо би була скрізь однакова ціна, можна було би говорити про змову суб’єктів господарювання. Зараз не знаю, яка ціна на колясочки, але думаю, що вона в різних торгівельних мережах різна.

28.05.2010 11:00
6
Guest

Сельские жители периодически жалуются на бессовестные действия молокозаводов, которые искусственно снижают закупочную цену молока для селян. Люди вынуждены просто выливать молоко, отказываясь продавать за гроши. На Западной Европе в прошлом году даже проходила акция, когда производители молока вылили на поле тысячи литров молока, протестуя против монополии на этом рынке.
Опишите, пожалуйста, ситуацию на молочном рынке в данный момент? Будет ли повышаться цена на молоко и кисломолочные изделия в Сумах?

28.05.2010 11:00
Николай Ильченко

Одним із основних завдань Антимонопольного комітету згідно із статтею 3 Закону України є здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» до основних порушень, які вчиняють суб’єкти господарювання у сфері ціноутворення, є антиконкурентні узгоджені дії суб’єктів господарювання та зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку.
В межах області на даний час закупівлю молока здійснюють 15 молокопереробних підприємств Сумської, Полтавської, Харківської і Чернігівської областей. Отже, незважаючи на значну кількість молокопереробних підприємств, якими здійснюється закупівля молока, зазначений ринок є більш - менш конкурентним і швидше за все жоден з суб’єктів господарювання, яким здійснюється закупівля молока не має ознак такого, що займає монопольне (домінуюче) становище на зазначеному ринку.
Разом з тим, у разі встановлення молокопереробними підприємствами одночасно однаково низьких закупівельних цін на молоко при тому, що кожне підприємство має різні витрати, такі дії можуть бути кваліфіковані органами Антимонопольного комітету як антиконкурентні узгоджені дії суб’єктів господарювання.
На даний час постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 2009 №1248 затверджено мінімально допустимий рівень цін на молоко, зокрема, на молоко незбиране екстра та вищого ґатунку, першого та другого ґатунків встановлено у розмірі, відповідно, 2600, 2500 і 2120 гривень за 1 тону (без урахування ПДВ).
Але зазначений рівень цін згідно законодавства використовується лише як база для розрахунку розміру дотацій з бюджету, які відшкодовуються молокопереробним підприємствам при закупівлі молока сирого для промислової переробки, зокрема, у населення.
Здавачі молока ж, не розуміючи цього, і сприймаючи встановлені ціни як дійсно мінімальні закупівельні ціни, скаржаться у різні інстанції на те, що молокопереробні підприємства закуповують молоко за цінами, нижчими від визначених Постановою. Швидше за все, такі скарги не матимуть жодного результату, оскільки на превеликий жаль законодавство у цьому випадку на боці молокопереробних підприємств. Так, відповідно до положень Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, до яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Тобто, відповідно до чинного законодавства, за відсутності державного регулювання, закупівельні ціни на тваринницьку продукцію формуються у вільному режимі, зокрема, визначаються суб’єктами господарювання самостійно, за згодою сторін.
Як показало життя, механізм встановлення мінімальних закупівельних цін на молоко, які використовуються лише для розрахунку дотацій не забезпечує належного рівня захисту економічних інтересів здавачів молока, що проживають у сільській місцевості, де, при нинішній ситуації з безробіттям громадян, корова є чи не єдиним джерелом доходу.

28.05.2010 11:01
7
Guest

Российский бизнесмен Константин Григоришин является главным акционером ОАО «СНПО им. Фрунзе», недавно он получил контроль над «Сумыоблэнерго». Контроль за электроэнергетикой и теплоэнергетикой города превращает его в главного монополиста или даже хозяина Сум. Человек, обладающий такой властью в городе, сможет не считаться ни с мнением городской власти, ни с мнением жителей. Как бороться с этим явлением?

28.05.2010 11:02
Николай Ильченко

Про ОАО “СНПО ім. Фрунзе” діє на загальнодержавному і міждержавному ринках, тому його діяльність контролює центральний апарат АМКУ.
Що стосується контролю за “Сумиобленерго” – це також є не наші повноваження. Дозвіл на придбання активів “Сумиобленерго” також дає центральний апарат АМКУ.
Діяльність “Сумиобленерго” постійно знаходиться під увагою Сумського тервідділення. Ми неодноразово порушували справи проти даного суб’єкта господарювання за порушення закону про “Захист економічної конкуренції”. Декілька разів надавали рекомендації припинити дії, які мають ознаки цих порушень. До речі , хотів би зазначити, що “Сумиобленерго”, порівняно з іншими обленерго, з повагою відноситься до нашого законодавства і не так часто виходить за його межі.

28.05.2010 11:03
8
Guest

Кто конкретно диктует ценовую политику (поставщик, магазин) и кто отвечает за необоснованно взвинченные цены. Например 1кг сырокопченой колбасы в.с.Глобинского мясокомбината стоит-88 грн. На вкус пластелин, смешанный с солью и ароматизаторами. При рассиотрении через мощную линзу удалось прочитать, что в состав входит мясо курицы, соя , соль и полный асортимент Е.

28.05.2010 11:04
Николай Ильченко

Цінову політику в ринкових умовах диктує ринок. Що стосується якості ковбаси, то це повноваження Держспоживстандарту і управління захисту прав споживачів. На превеликий жаль, в області майже не залишилось м’ясокомбінатів, а ті, що залишились, не в змозі задовольнити потреби навіть бюджетної сфери (лікарні, школи, дитячі садки). Область стала місцем збуту не зовсім якісної продукції.
В магазинах не зустрінеш ковбасних виробів, які би відповідали вимогам ДСТУ. Як правило це продукція виготовлена по ТУ, які розробляються самими підприємствами.

28.05.2010 11:04
9
Guest

Какие у вас отношения с новым главой ОГА Юрием Чмырем, мэром Геннадием Минаевым? Кто контролирует деятельность АМКУ в Киеве?
Не жалеете, что уехали из Глухова? Хотели бы вернуться на работу в администрацию, областную или районную? Правда ли, что вам сделали предложение стать замом Чмыря?

28.05.2010 11:06
Николай Ильченко

Я знаю Юрія Павловича особисто. Вважаю, що він молодий, надзвичайно перспективний керівник, який має достатньо вагомі зв’язки з першими особами держави, досить молодий, продуктивний вік і велике бажання змінити ситуацію на Сумщині на краще. Я щиро бажаю йому успіхів і радий буду допомогти йому в його справах, якщо в цьому буде необхідність.
З Геннадієм Михайловичем стосунки робочі. Був конфлікт, але це прояви демократії, а демократія – це культура конфлікту. А конфлікт завжди рухає ситуацію по спіралі вперед. Думаю, що ми будемо працювати кожен на своїй дільниці заради сумчан. Оскільки обидва представляємо владу, а основна функція влади – надання функцій населенню. І влада, як нервове закінчення, повинна миттєво реагувати на всякий біль людей. І він, і я, я глибоко переконаний, будемо реагувати на ці речі. Оце нас і об’єднує.

Діяльність АМКУ взагалі контролює закон. Комітет підпорядковується Президенту і підзвітний Верховній Раді України.

До призначення головою адміністрації в Глухівському районі я працював помічником голови Антимонопольного комітету України. Можливо за цим дещо шкодую. Що стосується роботи голови адміністрації – це дуже цікава і надзвичайно відповідальна посада.
В тих умовах, в умовах, яких доводилось працювати, не завжди все залежало від посади, бо є влада приватника, є влада силових структур, є влада безсовісних людей, які займають ті чи інші посади, а відповідальність завжди лежить на голові адміністрації і люди завжди, як і раніше в комуністичні часи, йдуть зі всяким болем до першої особи в районі. Іноді було дуже тяжко, бачачи біль людей, усвідомлювати що у вирішенні питання не все від тебе залежить. Це, мабуть, найбільша проблема цієї посади.
Але найбільше шкодую за роботою першого заступника голови Путивльської районної державної адміністрації і тою командою, з якою довелось працювати. Це були найщасливіші моменти, їх дуже часто згадую.

Ми домовились з Юрієм Павловичем про співпрацю. А на якій посаді ця співпраця буде, це не важливо.

28.05.2010 11:07
10
Guest

Кто чаще всего нарушает антимонопольное законодательство в Сумах и области? Кто в последнее время обращался к вам с заявлениями о нарушениях?

28.05.2010 11:07
Николай Ильченко

Останнім часом збільшилася кількість порушень суб'єктами господарювання на ринках роздрібної реалізації нафтопродуктів, стисненого газу, ринках послуг кабельного телебачення. Зокрема, у 2009 році на ринках паливно-енергетичного комплексу відділенням було розглянуто справи щодо порушення конкуренційного законодавства:
- ТОВ "Юніон-Трейд" ;
- ТОВ "Оптіма Трейд"
- ТОВ "НК "Альфа - Нафта" в особі філії №15 "Сумська"
- ТОВ "Юніон - Трейд" та ТОВ "Газовик"
- ДП "Конотопгазсервіс" ВАТ "Газпром" по газифікації автомобільного транспорту"
- ВАТ "Роменське підприємство "Агротехсервіс"
- ТОВ "Газовик" (смт. Вишневе Київської області)
якими встановлювалися економічно необґрунтовані ціни на моторне пальне внаслідок зловживань монопольним становищем або анти конкурентних узгоджених дій

Щодо порушень на ринку кабельного телебачення : на сьогодні у відділенні на розгляді дві справи за фактом підвищення тарифів ТОВ "ТРК "Телесвіт" та справа щодо застосування ТРК КТ "Ідеал" (м. Ромни) різних цін на кабельне телебачення для мешканців багатоквартирних будинків та будинків приватної забудови.
Що стосується заяв, то можу лише зазначити їх тематику за 1-ий квартал 2010 року (оскільки вони ще у розгляді, то я не можу зазначати їх фігурантів):
- відмова від укладання договору та тиск з боку адміністрації ринку на підприємців;
- щодо неусунення пориву мереж водопостачання;
- завищення суми внесків в якості плати за авто
- щодо завищення вартості послуг банківською установою
- щодо стягнення платних послуг медичною установою
- щодо закупівельних цін на молоко
- щодо недобросовісної конкуренції на ринку послуг супутникового телебачення
- щодо збільшення підприємцем вартості проїзду у приміському транспорті та багато інших.

28.05.2010 11:08
Задано вопросов 26 Получено ответов: 26
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.