НА ВИСОТІ ЛЕГКОГО ЖАНРУ

Art ЖИТТЯ СУМЩИНА
Art ЖИТТЯ СУМЩИНА 05 июня 2024 в 14:33
5 червня виповнюється 85 років від дня народження співачки, заслуженої артистки РРФСР, акторки Сумського академічного театру драми та музичної комедії ім. М. С. Щепкіна, викладачки з вокалу музично-педагогічного факультету СПДУ ім. А. Макаренка Іраїди Костянтинівни Досаєвої.
   Її життя було повнокровним і бурхливим, наповненим різних перипетій, що траплялися на довгому шляху артистки.
   Початок її життя, навчання і творчої діяльності збігся з періодом становлення країни Рад.
   У 1980-х рр. Іраїда Досаєва переїхала до Сум і працювала солісткою-вокалісткою Сумського академічного театру драми та музичної комедії ім. М. С. Щепкіна. Вона працювала у «легкому жанрі» – у опереті та музичній комедії.
   Артистка була неймовірної краси і таланту жінка, яка на сцені просто зачаровувала публіку. Іраїду Досаєву характеризували скромність, працелюбність, творче ставлення до професії, яка була для неї не просто ремеслом.
   За все своє творче життя вона виконала більше 50 вокальних партій, майже весь репертуар лірико-драматичного сопрано у жанрі оперети.
Серед кращих її ролей, які закарбувалися у пам’яті глядачів: Анжела («Поцілунок Чаніти» Ю. Мілютіна), Сильва і Баядера (з однойменних оперет І. Кальмана), Віолета («Фіалка Монмартра» І. Кальмана), Катя Бакланова («Четверо з вулиці Жанни» А. Сандлера), а також партії у виставах «Король вальсу» Й. Штрауса, «Полярна зірка» В. Баснера, «Свято на двох» В. Гроховського, «Мелодія сніжних гір» Г. Цабадзе та ін. Виконання нею цих ролей відрізнялось надзвичайною органічністю і природністю. Такі різнобічні складові, як вокал, акторська гра і сценічний рух у актрис «легкого жанру»  зустрічаються не часто. Саме такою акторкою була Іраїда Костянтинівна. Вона вражала глядачів абсолютним злиттям неймовірної краси голосу з бездоганною вокальною технікою, акторською майстерністю та пластичністю. 
    У 1986 р. вона перейшла на педагогічну діяльність у СДПУ ім. А. Макаренка.
   Педагогічна праця І. К. Досаєвої тривала понад десятиліття: з 1986 до 1997 року. Цей період також приніс свої плідні результати: почавши з посади викладачки кафедри методики музичного виховання, співу та хорового диригування, у 1988 році вона стала старшою викладачкою, завідувачкою вокальної секції, а з 1992 року обіймала посаду доцентки.
Залишивши викладацьку діяльність в університеті, Іраїда Костянтинівна не опинилась на узбіччі життя. Вона знову знайшла собі справу до душі, бо співала у архієрейському хорі Сумського Спасо-Преображенського собору. А у 1998 – 2000 роках  працювала на посаді концертмейстерки Сумського вищого училища культури і мистецтв імені Д. С. Бортнянського.
   І. К. Досаєва упродовж всього життя прагнула до поповнення знань та освоєння нових професій.
   Її ставлення до релігії теж зазнало певної трансформації. Первісно її релігійний досвід спирався на вчення «модного» у 1980-1990-ті роки індуського проповідника Саї Баби. Досаєва сприйняла це вірування глибоко і ревно, як і все, що вона робила у житті, незважаючи на те, що співала у православному храмі. Навіть мандрувала до Індії та голила голову. На той час вона не була охрещена по православній традиції. Це прийшло до неї пізніше і вона прийняла християнство.
   Артистки не стало 5 лютого 2023 року.
   Відеоролик присвячено її життю і творчості.

https://www.facebook.com/artviddil/videos/427283810263683


 
2
Комментариев
0
Просмотров
162
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.