ЛІНОРИТИ ТВОРЧОЇ ДОЛІ МИКОЛИ БОНДАРЕНКА

Art ЖИТТЯ СУМЩИНА
Art ЖИТТЯ СУМЩИНА 15 ноября 2024 в 15:32
МИКОЛА МИХАЙЛОВИЧ БОНДАРЕНКО (1949–2023) – художник-графік, майстер екслібрису, заслужений діяч мистецтв України, Почесний громадянин Буринщини, яким пишаються не тільки його земляки, але і вся Україна. 
Він займався станковою графікою, екслібрисом, ілюстрацією. Техніка виконання робіт – лінорит. Частина творів виконана в техніці олівця, туші, цинкографії, дереворізу. Є роботи в техніці акварелі, олії. Свого часу зробив кілька десятків плакатів.
Художник вперше взяв участь в обласній виставці в Сумах у 1978 році. З 1982 року – учасник міжнародних виставок екслібрису. Персональні виставки художника проходили в Україні та у багатьох країнах світу: в Болгарії, Росії, Польщі, Словаччині, США, Японії та ін. Твори митця зберігаються в Сумському обласному художньому музеї ім. Н. Онацького, Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва, Національному музеї Тараса Шевченка, Конотопському краєзнавчому музеї ім. О.М. Лазаревського, Буринському краєзнавчому музеї ім. П. Попова, а також за кордоном і у приватних зібраннях.
Художній альбом гравюр «Україна 1933: кулінарна книга», альбоми ліноритів «Слово о полку Ігоревім», «Леся Українка «Лісова пісня», «Корінням із Сумщини», «Шевченкіана Миколи Бондаренка», документальна книга «Земні діяння странника Петра»… Ось той неоціненний доробок, який завжди сприймається на високому емоційному рівні.
Графіка Бондаренка — особлива, вкорінена в національні образи, характери, історію. Тому творчий доробок митця має неоціненне значення для української культури, особливо коли ворог знищує нашу ідентичність.
Прикро, що не всі роботи митця побачили світ за його життя. Важливим не лише для громади, а й у рамках держави залишається видання доробку «Гайдамаки. Ілюстрації до поеми Т. Шевченка». Ця робота – новий мистецький діамант у культурній скарбниці України. Гостро стоїть питання ще з однією роботою митця. Фотоальбом «Маруся Чурай» – остання робота художника, вона унікальна і довершена. У книзі вбачається цілковите занурення в дивовижний світ поетичного слова та його художнього відзеркалення. Макет видання створено у видавничому будинку «Еллада».
Микола Бондаренко є автором проєктів: обласного меморіалу жертвам Голодомору 1932–1933 рр. в Україні в с. Піски Буринського району, а також подібного за темою пам’ятника в с. Чернеча Слобода; стели Тарасу Шевченку (м. Буринь), пам'ятного знаку Героям Небесної Сотні та землякам, полеглим за незалежність України (м. Буринь), пам'ятного знаку знищеним православним храмам Буринщини (м. Буринь). За останній автор нагороджений медаллю «За жертовність та любов до України» від Української православної церкви Київського патріархату.
У 2019 році за активну творчу та громадську діяльність художнику Миколі Бондаренку присвоєно звання «Заслужений діяч мистецтв України». Микола Михайлович Бондаренко зробив вагомий внесок у розвиток Буринського краєзнавчого музею імені П. Попова та Народного музею історії с. Чернеча Слобода.
Світла пам'ять митцю!
З нагоди ювілею майстра підготовлено відеопрезентацію про його життєвий та творчий шлях.


 
1
Комментариев
0
Просмотров
121
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.