ГРЕКИ НА ТЕРЕНАХ УКРАЇНИ: ВОЛОДИМИР ФЕМЕЛІДІ

Art ЖИТТЯ СУМЩИНА
Art ЖИТТЯ СУМЩИНА 04 июля 2025 в 13:23
В рамках проєкту «Бібліотека – центр діалогу культур» у відділі мистецтв Сумської ОУНБ експонується виставка з циклу «Греки на теренах Україні», присвячена 120-річчю від дня народження талановитого українського композитора грецького походження Володимира ФЕМЕЛІДІ (1905–1931).

Народився майбутній композитор 29 липня 1905 року в Одесі. Батько, Олександр Михайлович Фемеліді, за походженням грек, був людиною високоерудованою і талановитою. Юрист за освітою, він володів багатьма іноземними мовами, був блискучим літератором-дослідником, мистецтвознавцем, поетом-перекладачем. Мати, Олена Олександрівна Лебединська, добре грала на фортепіано, співала. Саме вона прищепила синові любов до музики.

Володимир навчався в Одеському музично-драматичного інституті (нині – Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової), який закінчив 1929 року як композитор і диригент. Всебічно обдарована натура, він мав також неабиякий літературний і акторський хист.

Життєвий і творчий шлях Володимира Фемеліді був надзвичайно коротким. Його блискучий, винятково стрімкий і динамічний творчий злет обірвався, коли композиторові виповнилося всього 26 років – він застудився на спектаклі, що привело до тяжкого легеневого захворювання. Незважаючи на це, його вклад в українську музику був вагомим і художньо цінним. Спадщина Фемеліді охоплює майже всі жанри: дві опери: «Розлом» і «Панцирник “Потьомкін”», балет «Карманьйола», дві симфонії, два концерти – фортепіанний і скрипковий, а також камерні, вокальні та інструментальні твори.

Свого часу музика В. Фемеліді звучала в театрі, з концертної естради, на радіо, залюбки виконувалася викладачами та студентами Одеського музично-драматичного інституту, солістами Одеського театру опери і балету.

Твори талановитого, але призабутого нині композитора, чиє ім’я зараз рідко згадують навіть у професійних колах, заслуговують бути почутими поціновувачами вітчизняної музичної культури.


 
2
Комментариев
0
Просмотров
70
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.