Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

Жага інтернету:підліткова залежність

СУМСЬКА ОУНБ ВІДДІЛ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ
СУМСЬКА ОУНБ ВІДДІЛ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ 26 октября 2020 в 14:41

У фокусі: здоров’я дітей

Жага інтернету

До уваги батьків:
стаття Наталії Пухальської,
учителя початкових класів
Криворізької СЗШ № 89

    Інтернет-залежність – це хвороба, психічний розлад, нав'язливе бажання вийти в інтернет і хвороблива нездатність вчасно відключитися від нього. Це явище може спричинити стан, у якому людина фокусуватиметься на віртуальному, а не реальному світі. Людина в такому стані може ігнорувати потребу в їжі, туалеті, сні, живому спілкуванні, фізичній активності тощо.
    У 2008 році інтернет-залежність була визнана офіційною хворобою. Визначення захворювання і його діагностичні критерії були розроблені співробітниками Пекінського центрального військового госпіталю за матеріалами 1300 «проблемних» користувачів Інтернету[1]. Інтернет-залежною визнається людина, яка проводить у мережі не менше шістьох годин на день.
    Термін «інтернет-залежність» увів нью-йоркський психіатр Айвен Голдберг.
    Психіатри виділяють п’ять видів пристрастей у мережі:
• кіберсекс;
• віртуальні знайомства;
• мережеві ігри на гроші;
• рольові онлайн-ігри;
• нтернет-серфінг [3].

    Наталія Пухальська, учитель початкових класів Криворізької СЗШ №89, звертає увагу батьків на цю серйозну проблему та застерігає їх.

    В останнє десятиліття все частіше вчителі та батьки питають себе про те, що глибоко турбує: як допомогти дітям позбутися залежності від інтернету? Ще зовсім недавно, здавалося, ми всі раділи, що наші діти вчаться самостійно здобувати цікавий навчальний матеріал, та сьогодні ми знаємо й про іншу сторону технологій, яка може негативно вплинути на розвиток дітей. І, що найголовніше, масштаби цієї проблеми та її наслідки достатньо складно осягнути[2]. Датою появи інтернету прийнято вважати 29 жовтня 1969 року, і більш ніж за 50 років суспільство не тільки звикло до інтернету, який змінив наш світ, але і стало залежним від нього. На сьогодні 5 мільярдів людей мають доступ до інтернету. І щодня виходів в інтернет стає все більше, а в деяких людей виникають проблеми – вони багато часу проводять в інтернеті. Відповідно зростає і кількість досліджень, присвячених вивченню залежності (або аддиктології) від інтернету.
    Інтернет-аддикція – психологічна залежність від інтернету.
    Не варто діагностувати інтернет-залежність у кожної дитини. Якщо поведінка дитини не змінилася, успішно навчається у школі, настрій і самопочуття хороші – причин для тривоги, швидше за все, немає. Коли ж варто занепокоїтися?[3]

    Пухальська Н. Жага інтернету. Аддиктивні порушення в підлітків та соціально-психологічне коригування // Дефектолог. – 2020. – №6. – С. 8-15.

    У статті розглянуто питання впливу інтернету на виховання сучасного молодого покоління. Авторка виділяє причини явища та симптоми інтернет-залежності, аналізує їх вплив на підлітків.
    Проблема аддикцій починається тоді, коли прагнення відходу від реальності, пов’язане зі зміною психічного стану, починає домінувати у свідомості, стає центральною ідеєю, що приводить до відриву від реальності. У результаті такого відсторонення людина починає проводити забагато часу у віртуальному світі, уникаючи соціалізації , необхідності вирішення нагальних життєвих проблем, людина зупиняється у розвитку чи й навіть може початися деградувати[2].

    Підліткова залежність від інтернету може свідчити про наявність психологічних проблем - нереалізованості у колі спілкування, порушенні емоційних відносин батьків, дисфункції шкільного середовища, труднощів з навчанням, від яких підліток ховається у віртуальному житті.

    Нестабільна дитяча психіка не здатна впоратися з проблемами залежної поведінки, і це призводить до серйозних соціальних, фізіологічних та психологічних порушень. Усі ці фактори впливають на формування компетентної особистості, руйнують дитячу індивідуальність.

    Діти з аддиктивною поведінкою мають такі характерні особливості:

• комплекс неповноцінності, що поєднується із акцентуванням своєї переваги;
• вони багато брешуть, звинувачують інших;
• втеча від відповідальності в прийнятті рішень;
• прагнення до стереотипної поведінки;
• тривожність.

    У підлітків перехід від аддиктивної до залежної поведінки визначається низкою чинників, зокрема:

• соціальними – мода, вплив однолітків, ступінь відповідальності;
• біологічними – спадковість, органічні ураження мозку, хронічні захворювання;
• психологічними – тип акцентуації характеру, страх, відсутність соціальних інтересів, прагнення до самоствердження.

    Підліткова інтернет-залежність набагато страшніша ніж залежність дорослої людини, яка усвідомлює, що вона годинами просиджує за комп’ютером. Підліток мало замислюється про те, що став інтернет-залежним…
   
    Авторка у своїй статті надає інфографіку «Аддиктивні вияви в поведінці дитини», акцентує увагу на діагностичному тесті по теорії Кімберлі Янг, за допомогою якого можна виявити інтернет-аддикції в підлітків на різних стадіях. А також надає батькам пам’ятку: «Поради для уникнення дитячої інтернет-залежності», від якої сьогодні страждає кожна третя дитина, і яку можна діагностувати на ранніх етапах та вилікувати.
 
    Задумайся, можливо не варто витрачати свій час на щоденне нерозумне блукання сторінками сайтів? Адже так багато цікавого в реальному житті! Змінюйся, скидай з себе весь непотріб і завітай до Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки – не пошкодуєш! Тут чекає на тебе дивовижний світ книги!

використані джерела:

[1]  Інтернет-залежність [Електронний ресурс] : Вікіпедія: вільна енциклопедія : вебсайт. – Електрон. дані та прогр. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/ (дата звернення 22.10.2020). – Назва з екрана.

[2] Пухальська Н. Жага інтернету. Аддиктивні порушення в підлітків та соціально-психологічне коригування // Дефектолог. – 2020. – №6. – С. 8-15.

[3] Юрценюк О. Інтернет-залежність – це теж хвороба / О. Юрценюк, С. Ротар [Електронний ресурс] // Буковинський державний медичний університет : вебсайт. – Електрон. дані та прогр. – Режим доступу:
https://www.bsmu.edu.ua/blog/5440-internet-zalezhnist-tse-tezh-hvoroba/ (Дата звернення 22.10. 2020). – Назва з екрана.


Катерина Близнякова, бібліотекар Сумської ОУНБ. 


 
11
Комментариев
0
Просмотров
1517
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.