Спадкування під час війни. Інструкція для сумчан

Алена Касаткина 11 марта 2023 в 18:11
Впродовж минулого року нотаріусами Сумської області було відкрито майже 14 тисяч спадкових справ. Такі дані повідомляє Ірина СВИСТУН, очільниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Діяльність нотаріусів через повномасштабне вторгнення рф на територію України, як і всі сфери життєдіяльності громадян, зазнала певних змін. Своєю чергою, Міністерство юстиції, попри дію воєнного стану, забезпечило доступ українців до вагомого спектра нотаріальних послуг.

Як на процес спадкування вплинула повномасштабна війна, відповідає керівник Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ірина Свистун.

Слід зазначити, що в умовах воєнного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення в особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у 3 місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття (стаття 1270 Цивільного кодексу України).

При цьому, спадкоємець, який постійно проживав разом із померлим на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.

Разом з тим, малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа цивільна, дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, навіть без подачі нотаріусу відповідної заяви.

Водночас спадкоємець, який не має можливості особисто прибути до нотаріуса та подати заяву про прийняття спадщини, може надіслати відповідну заяву, оформлену належним чином. Важлива деталь, що справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою.

Для оформлення заяви особа може звернутись до будь-якого нотаріуса України, а у сільських населених пунктах – до уповноваженої посадової особи органу місцевого самоврядування. Громадяни України, які перебувають за кордоном, можуть оформити заяву про прийняття спадщини у консульській установі України.

Варто зауважити, що пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», який передбачає, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці, Верховний Суд України постановою від 25 січня цього року визначив таким, що не підлягає застосуванню. Адже дана норма суперечить статтям 1270, 1272 Цивільного кодексу України.

І все ж, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати відповідне свідоцтво. У випадку, якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, таке свідоцтво видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Примітно, що відсутність свідоцтва не позбавляє спадкоємця права на спадщину і видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. До того ж видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.

Для отримання свідоцтва спадкоємці можуть звернутись до нотаріуса особисто або видати довіреність, якою уповноважити представника на оформлення спадкових прав.

До слова, впродовж минулого року нотаріусами Сумщини було відкрито майже 14 тисяч спадкових справ.

Нагадуємо, що інформація про нотаріусів, які в умовах воєнного стану мають доступ до реєстрів, перебувають на своїх робочих місцях та фактично здійснюють нотаріальну діяльність, міститься в єдиному реєстрі

Фото Сьогодні.ua

Матеріал створений у рамках
Програми партнерства у галузі мас-медіа в Україні
IREX/Представництво Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів


39
Комментариев
0
Просмотров
1177
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.