Українська медична стоматологічна академія – в авангарді вітчизняних медичних ВУЗів

Вища школа, спецпроект
ВС 22 марта 2013 в 17:22
ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія» посідає 52-е місце у рейтингу серед двохсот кращих медичних закладів України. Про це свідчать відзнаки на державному та міжнародному рівнях, що їх здобув вуз протягом останніх 12 років. А їх чимало. 7 золотих, 4 срібних та 2 бронзових медалей і 12 Дипломів, одержаних на державному, міжнародному рівні у престижних конкурсах, як то «Сучасна освіта в Україні в 2002-2013 роках Гран-прі на 21 Міжнародній спеціалізованій виставці «Освіта та кар’єра - 2011», «Лідер вищої освіти України - 2012» - яскравий тому доказ. За плідну організаторську діяльність з підвищення якості національної освіти ректор академії професор В.М. Ждан нагороджений Почесною грамотою ІІІ Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти - 2012». У березні 2012 року наказом Міністерства освіти і науки України за вагомий внесок у розвиток міжнародної освіти України, плідну співпрацю з Українським державним центром міжнародної освіти доктор медичних наук, професор В’ячеслав Ждан нагороджений пам’ятною медаллю «За досягнення в галузі міжнародної освіти І ступеня».

«Докторів наук і медпрацівників треба шукати ще в школах, а в академії скрупульозно не тільки навчати професії, а й формувати у майбутніх фахівців високе почуття обов’язку та усвідомлення того, що професія лікаря – це спосіб життя». – У цьому вбачає запоруку успішної підготовки кадрів у пореформованій галузі медицини професорсько-викладацький склад ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія». То кого чекають  у майбутньому навчальному році у лавах студентів провідного медичного вузу в Україні та які якості повинен мати майбутній фельдшер, медична сестра, фармацевт, лікар? На цілий ряд запитань, пов’язаних з вступної кампанією 2013, відповідає ректор ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія», доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України В’ячеслав Ждан.

 - В’ячеславе Миколайовичу, академія не так давно відзначила 90-літній ювілей. Розкажіть, будь-ласка, що з головних наукових і педагогічних надбань за цей період ввійде у скарбницю підготовки нової генерації фахівців?

- Наша історія, традиції, віддані медичній науці й освіті працівники визнані не тільки в нашій державі, а й на теренах країн СНД і у багатьох країнах світу. Академія за 90 років пройшла шлях від одонтологічного факультету в складі Харківської медичної академії до сучасного багатопрофільного навчального закладу, який нині має чотири факультети, медичний коледж, науково-дослідний інститут, спеціалізовану Вчену раду із захисту докторських дисертацій, академічну стоматологічну поліклініку.

Сьогодні академія є провідним спеціалізованим закладом в Україні із підготовки лікарів-стоматологів, має досвідчений потужний кадровий потенціал: на 51 кафедрі працюють 85 докторів медичних наук, з яких 80 професорів; 358 кандидатів медичних наук, серед них 179 мають учене звання «доцент». Серед співробітників професорсько-викладацького складу – 2 лауреати Державної премії України, 5 заслужених діячів науки і техніки України та 5 заслужених лікарів України.

За час існування академія підготувала 28700 лікарів-стоматологів, 12000 лікарів інших спеціальностей, а в рік свого ювілею здійснила перший випуск лікарів, які навчалися за Болонською системою, і тим самим зробила важливий крок до входження в Європейський освітній простір та дала можливість випускникам бути конкурентоздатними, визнаними спеціалістами в будь-якій державі світу. Провідні вчені Вищого державного навчального закладу України «Українська медична стоматологічна академія», професори, лауреати Державної премії своїми передовими ідеями збагачують науковий потенціал вітчизняної науки, практичну медицину, докладають усіх сил для збереження здоров’я народу, процвітання й розвитку нашої держави.

Сьогодні, коли реформи у медичній галузі набувають стрімких обертів, а населення невпинно старішає, країні, як ніколи, потрібні високоосвічені, прогресивно мислячі, молоді кадри.

То ж ті, хто продемонструє високий рівень знань і тим самим чесно здобуде право отримати медичну освіту у нашій "Альма матер", матимуть унікальну нагоду скористатися надбаннями, напрацьованим досвідом підготовки висококваліфікованих спеціалістів нашого навчального закладу, а також весело і змістовно провести студентські роки.

Ви належите до нової формації медиків ХХІ століття і є одним із активних фундаторів розвитку та втілення в життя цільової програми загальної практики – сімейної медицини.

 - Скажіть, будь-ласка, якими шляхами у майбутньому навчальному році здійснюватиметься підготовка сімейних лікарів в академії?

- Підготовка сімейних лікарів у нас здійснюється двома шляхами: перший – через спеціалізацію в інтернатурі, другий – через перепідготовку лікарів-терапевтів та педіатрів на циклах вторинної спеціалізації. З 2005 року у Полтаві створений обласний навчально-практичний центр сімейної медицини. До його роботи залучені кращі викладачі академії.

Саме на них покладається відповідальна і благородна місія не тільки навчання, а і що не менш важливо, передачі гуманних традицій земської медицини з покоління у покоління. Адже успіх лікування значною мірою залежить від чуйності лікаря, від його вміння знайти душевний контакт з хворою людиною. Немає ніяких сумнівів у тому, що освіта лікаря, який займається лікувальною практикою, не повинна обмежуватися тільки самим комплексом професійних медичних знань. Вони, без сумніву, мають головне, але ж не єдине значення. Бо ж лікар повинен бути гуманним і всебічно освіченим. І для тих, хто обере професію сімейного лікаря – це головна заповідь.

 - А як бути тим, хто вже не тільки визначився з вибором професії, а й пройшов досить напружений шлях від медсестри, фельдшера, навіть встиг трохи попрацювати на ФАПі чи у дільничній лікарні, став студентом академії і мріє про науку, про визнання на міжнародному рівні? Чи створені у вас належні умови для наукової кар’єри? Чи надає академія можливість стажуватись за кордоном у кращих зарубіжних клініках?

- На кожній з кафедр в академії для цього всі умови створені, було б прагнення самих здобувачів. Діють наукові гуртки, в яких студенти мають можливість навчатися і вже починаючи з І-го курсу виконувати певні самостійні наукові роботи. Ми щороку, а то і декілька разів на семестр проводимо студентські наукові конференції, в яких беруть активну участь не тільки наші студенти, а й з інших як вітчизняних, так і зарубіжних вузів.

До нас приїжджають з Росії, Білорусії, Молдавії, Польщі. Нині, ми так рахували, із професорсько-викладацького складу, - це майже 80% випускників нашого вузу. І це ті люди, які навчалися у наших корифеїв, у них за плечима стоматологічна і лікувальна школа нашого закладу, і у яких вже є ім’я в медицині. Я сам і багато моїх вчених колег, які нині працюють в академії, очолюють кафедри, факультети також у минулому були студентами академії. Тобто ми всі вийшли із студентського наукового гурту, який дав нам ази, а потім ми вже, безумовно, мали можливість поєднувати практичну роботу з науковою.

Я, наприклад, захистив докторську дисертацію, будучи завідувачем відділення обласної клінічної лікарні, і не обов’язково ми сьогодні повинні говорити, що потрібні етапи аспірантура, докторантура… Так, є такі етапи підготовки науковців, але, людина ставить перед собою певне завдання, у неї є мета, якщо вона чогось прагне, то, повірте, що сьогодні ніякі кордони не можуть зупинити цю людину.

І нині ми маємо досить потужний науковий відділ, який дозволяє нашим науковцям реалізовувати свій творчий потенціал. А стосовно студентів, то поки що є одна-єдина проблема, яка може дещо обмежувати контакти з фахівцями, науковцями іноземних держав – знання іноземної мови.

У нас сьогодні укладені договори з Німеччиною, Англією, Францією, США. Ми співпрацюємо з науково-медичними центрами, університетськими клініками Ізраїлю. От зараз наші колеги звідти запрошують в докторантуру нейрохірурга. «Будь-ласка, приїжджайте, навчайтеся!» За їхній кошт. Але на превеликий жаль, існує проблема з фаховим знанням іноземної мови. Це не дозволяє знайти кандидатуру.

 - Як збираєтесь її вирішувати?

- Ми вже 6 років тому почали підготовку наших студентів англійською мовою. Але поки що більше доводиться, на жаль, приймати іноземців на різні факультети. А для своїх студентів і викладачів проводимо відповідні курси, створюємо всі умови для вивчення ними іноземної мови, щоб поліпшити становище, і дати можливість нашим посланцям нести у світ передові досягнення та власні здобутки у галузі медицини.

- Чи маєте щось сказати тим, хто вирішить присвятити себе служінню одної з найгуманніших професій і стати лікарем?

- Професія лікаря – то не тільки певний об’єм знань, навиків, не тільки кількість лікувальних засобів, які можуть знадобитися у лікуванні пацієнта, але це перш за все – стан душі людини, яка все своє життя присвятить іншому.

Я хотів би, щоб девізом кожного, хто обере професію лікаря, стали сократівські слова: «Здоров’я – це не все. Але все інше без нього нічого не варте».

- Дякую.


Справка

Вищий державний навчальний заклад України
"Українська медична стоматологічна академія"


36024, м. Полтава, вул. Шевченка, 23,
тел. ⁄ факс (0532) 60-20-51
www.umsa.edu.ua 

Приймальна комісія: тел. (0532) 50-25-66,
e-mail: рricom@umsa.edu.ua.

0
Комментариев
0
Просмотров
3087
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.