Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

Онлайн школа. Дистанційне навчання як сучасний формат освіти

СУМСЬКА ОУНБ ВІДДІЛ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ
СУМСЬКА ОУНБ ВІДДІЛ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ 06 августа 2020 в 15:05
 
    Вчити себе самого - благородна справа, але ще більш благородна - вчити інших; до речі, останнє куди легше.
Марк Твен

   Перехід на дистанційне навчання, зумовлений пандемією, став неочікуваним та доволі серйозним випробуванням для всіх учасників освітнього процесу – вчителів, учнів та їхніх батьків.

   Після тимчасової розгубленості всім довелось прийняти цей виклик та швидко адаптуватись до нових реалій, але питання розвитку дистанційної освіти набуло неабиякої актуальності.

   І хоча дистанційне навчання не є заміною очного та ніколи не планувалось на довгострокову перспективу, воно може стати ефективним інструментом не тільки під час карантину.

   А оскільки відповіді на питання: "Як найближчим часом буде змінюватись епідеміологічна ситуація в Україні?", – поки немає, освітяни мають бути готовими до організації такого навчання.

   Всупереч поширеній хибній точці зору, дистанційне навчання – це аж ніяк не канікули з онлайн перекличкою та домашнім завданням.

   Дистанційний формат передбачає наявність всіх притаманних очному навчанню атрибутів, таких як групові дискусії, колективне обговорення пройденого матеріалу, живе спілкування тощо.

   Для забезпечення повноцінного освітнього навчального процесу на відстані, окрім технічного інструментарію, вчителю необхідно володіти низкою професійних та особистих компетентностей, які дозволять зацікавити, організувати учнів на початковому етапі та втримати їхню увагу аж до завершального.

   Втім, цього також недостатньо: в умовах дистанційного навчання стрімко зросла роль батьків, оскільки від дітей, особливо молодшого віку, важко вимагати абсолютної дисципліни та концентрації.

   Організувати якісне навчання з використанням цифрових технологій, комунікувати з учнями на відстані, надихати та мотивувати їх до навчання, допомагати батькам – це ті навички, якими тепер на додаток мають володіти українські вчителі.

   Але жодна система освіти не може бути кращою, аніж вчителі, які в ній працюють.

   Звісно, що дистанційне навчання не може повністю замінити очну роботу в класі. Проте дистанційну форму здобуття освіти передбачено законами "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту" для окремих категорій здобувачів освіти, зокрема, для дітей з тимчасово окупованих територій.

   Але весь світ вже давно успішно використовує інструменти дистанційного навчання, і ми також маємо сприяти їх застосуванню в освітньому процесі.

Для кого прийнятна дистанційна освіта?
  • Для родин, які часто подорожують або не мешкають постійно в одному й тому самому місці.
  • Для дітей-спортсменів, майже весь час яких зайнятий тренуваннями, поїздками, змаганнями.
  • Для дітей, у яких є проблеми у спілкуванні з однолітками.
  • Для дітей-інвалідів, які за станом здоров’я не можуть відвідувати школу.
  • Для дітей, які мають високі досягнення в навчанні й хочуть пройти шкільну програму достроково.

   Інтеграція дистанційного навчання в шкільну програму, в межах якої учні самостійно опрацьовуватимуть теоретичний матеріал, а практичні завдання виконуватимуть у групах, – одна з задач програми реформування Нової української школи.

   Дистанційна освіта – це інструмент, який дозволяє індивідуалізувати навчання та дати знання дітям із високою мотивацією.

   Головна мета школи зараз — виховувати навички, такі як вміння працювати в команді, спілкуватися, ставити мету та досягати її. Усе це можливо опанувати тільки у співпраці з іншими учнями та дорослими.

   Окрім того, дослідження свідчать про те, що чим молодший вік дитини, тим менш ефективним є онлайн навчання, і тим більше діти потребують живого спілкування та вчителя.

   Чи подобається учням дистанційне навчання, про можливості інтерактивних онлайн платформ для вивчення окремих дисциплін (GIOS), інформація для вчителів, впроваджуючих електронні ресурси та платформи (Panopto або ReCap), про виклики освітянам та школярам - про це і не тільки на сторінках газети "Завуч".

   Зоя Литвин, голова ГС "Освіторія", засновниця Новопечерської школи та премії Global Teacher Prize Ukraine стверджує:
"Майбутнє – за поєднанням дистанційного та очного форматів".
______________________________________

   Змішане навчання є найкращою світовою практикою у найбільш інноваційних школах світу, адже воно дозволяє і розробляти індивідуальні навчальні траєкторії, і розвиватися у напрямку живого спілкування.


Антонова Світлана, пров. бібліотекар
Сумська ОУНБ


 
1
Комментариев
0
Просмотров
828
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.