Ренат Нізамієв: «Весняний призов збільшений у цьому році — і за строками проведення, і за кількісними показниками»

Анатолий Поляченко 14 марта 2019 в 14:04
Незабаром розпочинається черговий призов громадян на строкову військову службу. Про це та про багато інших питань газета «Вісті Сумських громад» поговорила з тимчасово виконуючим обов'язки військового комісара Сумського районного військового комісаріату майором Ренатом Нізамієвим.

В.Г.: Сумський районний військовий комісаріат змінив свою фактичну адресу. З чим це пов'язано? І чи не призведе це до зриву поставлених перед комісаріатом державою завдань?
Р.Н.:
Дійсно, Сумський районний військовий комісаріат починаючи з 1 березня 2019 року перемістився з Білопільського шляху на Янки Купала, 1. Це пов'язано з тим, що попереднє приміщення, де розміщувався РВК, належало приватній особі і термін оренди закінчувався. Завдяки допомозі з боку керівництва Сумського району було прийнято рішення про виділення приміщення та проведено ремонт відповідно до вимог сьогодення. Адже починаючи з грудня 2019 року усі комісаріати Сумщини буде перетворено у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки - як структуру органів місцевого управління України, яка покликана замінити собою радянську систему військових комісаріатів.
Відповідно до Указу Президента України почалися підготовчі заходи до чергового весняного призову громадян на строкову військову службу. З 5 березня розпочала роботу медична комісія комісаріату, з квітня по кінець червня відбудуться засідання призовних комісій та розпочнуться відправки молодого поповнення у війська. Весняний призов збільшений у цьому році як за строками проведення так і за кількісними показниками. Сумський районний військовий комісаріат починаючи з моменту його створення (вересень 2015 року) займає лідируючі позиції по виконанню поставлених державою планових завдань щодо комплектування військовослужбовцями як строкової так і контрактної служби.
Стосовно ймовірності зриву виконання завдання з призову в зв’язку зі зміною адреси військового комісаріату, можу запевнити, що призов громадян на строкову військову службу завдяки командній роботі колективів комісаріату, районної адміністрації, органів місцевого самоврядування, сільських та селищних рад, ОТГ Сумського району буде виконано повністю та в визначені строки.

В.Г.: Куди призиватимуть молодь Сумського району?
Р.Н.:
Призиватимуть на строкову військову службу до Збройних Сил України, Національної гвардії України, в Державну прикордонну службу та Державну службу транспорту та зв’язку. Планове завдання як для Сумської області так і для Сумського району значно підвищене. Є попередня домовленість з військовими частинами про те, що ми підбираємо для них певну категорію призовників відповідно до їхніх вимог щодо стану здоров’я, морально-психологічних якостей, які дійсно бажають пов’язати своє життя з військовою службою, призиваємо їх на строкову військову службу, після чого вони проходять відповідний курс навчання в учбових центрах і вже там за бажанням укладають контракт з частиною та будуть направлені для подальшого проходження військової служби за контрактом, але без залучення без їхньої згоди до участі в операції об’єднаних сил і вже на території, наближеної до їх місця проживання. Це питання дуже актуально стоїть зараз з Державною прикордонною службою, адже четверта частина кородонів Сумського району є прикордонною зоною. Мотивація таких військовослужбовців до служби сильніша, адже на них тримається безпека та захист рідних та близьких. Призовників які призиваються на строкову військову службу, навіть при бажанні, направляти в зону проведення бойових дій не будуть .

В.Г.: Які складнощі виникають під час проведення призовних кампаній?
Р.Н.:
Головний фактор - це низька свідомість молоді. Конституція України декларує, що захист суверенітету і територіальної цілісності України є справою всього Українського народу і Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» уточнює, що це - конституційний обов'язок громадян України.
Але «обов’язок» - це не борг перед банківською установою за прострочений кредит, його не можливо увімкнути в свідомості юнака при отриманні ним шкільного атестату чи диплому, - це ціленаправлений, поступовий, кропіткий виховний процесс, який необхідно розпочинати ще з виховання у родині, дошкільних закладах, гуртках та нарощувати в загальноосвітніх та вищих навчальних закладах.  На превеликий жаль, сьогодні у шкільних навчальних закладах зменшено до мінімуму викладання такого предмету як «Захист Вітчизни», матеріальна база в основній кількості закладів взагалі відсутня. Складнощі виникають ще й в тому, що на селі, а це основна категорія призовного ресурсу Сумського району, юнаки, закінчивши школу, не мають бажання та коштів для вступу у вищі навчальні заклади. Від цього вони починають від’їжджати на заробітки за кордон чи іншу місцевість України.

Ще хочеться розвінчати міф який ходить серед призовників стосовно того, що не з’являвся у військомат, бо не було повісток. Кожного юнака особисто під час проведення приписки до призовної дільниці під підпис ознайомлюю з правилами призовників, де вказано, відповідно ж таки до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», що якщо за будь яких причин повістка не надійшла, призовник підчас проведення чергових призовів самостійно прибуває до військового комісаріату, інакше - після 10 квітня та 10 жовтня настає адміністративна відповідальність, а списки тих, хто не з’явився передаються до правоохоронних органів для розшуку та організації затримання та доставки порушників до комісаріатів з обов’язковим притягненням до відповідальності.

В.Г.: Чи були випадки притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від проходження строкової військової служби молоддю Сумського району?
Р.Н.:
Лише за минулий рік військовим комісаром було повідомлено в правоохоронні органи про п’ять таких випадків, які підпадали під 335 ст. ККУ «Ухилення від проходження строкової військової служби». Дві справи з них за нашим клопотанням було закрито у ході досудового розслідування завдяки тому, що хлопці вчасно усвідомили відповідальність та санкцію, яка передбачена даною статтею (позбавлення волі до трьох років) та пішли служити. Одного вже засуджено і дві справи ще перебувають на стадії досудового розслідування правоохоронними органами, але це справа часу.

В.Г.: Чи переховуються призовники від представників військових комісаріатів?
Р.Н.:
Звісно, є певна категорія, яка панічно боїться не так службу в армії, як втрачений час їхнього життя. Але я гадаю це не втрачений час - це втрачена можливість для когось побачити світ, інші міста,  пройти тест на мужність, витривалість, загартувати свій характер,  перевірити на міцність кохання дівчини, яка зі сльозами на очах обіцяє дочекатись з армії. Це свого роду квест для тих, хто хоче стати справжнім чоловіком.
Ви гадаєте, ми їх розшукуємо? Ні вони самі себе видають, коли ти йдеш у формі по місту чи селищу, а назустріч тобі хлопчина призовного віку. Бачили б ви ці погляди та спринтерські марафони молодиків. А ви уявляєте, як воно перебувати в постійній напрузі та страху з 20 до 27 років від того, що завтра за тобою приїде комісар з дільничним інспектором і відвезуть тебе до суду, де тобі замість служби в армії присудять три роки ув’язнення ?

Дуже велика кількість молоді за рядом хвороб могли б взагалі бути списані та зняті з військового обліку. Траплялись непоодинокі випадки, коли під час проходження медичних комісій медичними працівниками було виявлено приховану хворобу, про яку призовник не знав.
Деякі призовники переховуються, влаштовуючись на службу в національну поліцію. Це взагалі нонсенс - приймати на службу в правоохоронні органи чоловіків, що не мають досвіду військової служби. Такі хлопці не розуміють, що таке субординація, у них відсутній вишкіл, базові знання положень статутів, не має фізичної підготовленості до служби, відсутні навики володіння зброєю тощо. І повірте, що таких хлопців довго там не тримають. Інша справа коли хлопець все це вже здобув та засвоїв під час проходження служби в армії. Взагалі моя думка, що будь яка державна служба повинна починатись зі служби в армії.

В.Г.: В чому перевага строкової військової служби над контрактною чи навпаки?
Р.Н.:
Сезонність. На строкову військову службу можливо потрапити лише в цьому році з 10 квітня по 30 червня та з 10 жовтня по 31 грудня. На контрактну ж службу – цілий рік. При бажанні, можливо і за тиждень встигнути пройти медичну комісію.

Терміни служби. Строковик з вищою освітою служать 1 рік, решта 1,5 . Контрактник, що служив строкову військову службу і має досвід бойових дій і не має перерви більше ніш рік від останньої служби - від півроку до трьох років з подальшим продовженням контракту за бажанням, решта від трьох років з обов’язковим проходженням навчання в учбових центрах. Але строковик після певного часу (9 місяців) служби може укласти контракт на 6 місяців і дослужувати вже як контрактник з усіма перевагами у порівнянні зі строковиками.

Вільний від служби час та відпустки. Строковик має право на отримання звільнення від командира як один з видів заохочення та десять діб щорічної гарантованої відпустки. Контрактник від 30 днів в залежності від вислуги років за умови перебування в пункті постійної дислокації або після повернення туди після виконання бойових завдань в ООС. Додатково має право на відпустку за сімейними обставинами до 10 діб за рішенням командира. Стосовно вільного часу, то контрактник у вільний від служби час може перебувати за межами військової частини.
Грошове забезпечення - одна з головних переваг контрактної служби над строковою. У солдата-контрактника воно складає від 10200 грн., також є можливість отримання місця для проживання в гуртожитку чи компенсацію під найом від 2500 грн. в залежності від населеного пункту. Під час укладання першого контракту додатково сплачується 10 посадових окладів. За перебування у зоні проведення бойових дій додатково сплачується щомісячно за першу лінію розмежування 12 тисяч гривень за другу та треті - 5500 гривень. У разі виникнення складної життєвої ситуації передбачено раз на рік грошову допомогу. Прийнято рішення керівництвом Сумського району щодо виплати одноразової допомоги під час підписання першого контракту в розмірі 2000 гривень. Для учасників бойових дій ще додатково держава виплачує близько 1300 гривен в травні місяці щороку. Військовослужбовці, що мають статус учасника бойових дій користуються пільгами.

Участь у бойових діях під час ООС. Строковики за жодних умов не залучаються до бойових дій, службу проходять переважно в частинах забезпечення. Контрактники приймають участь в ООС за умови, що частина перебуває в зоні проведення ООС.

Збереження місця на роботі до призова на службу. Відповідно до ст. 119 Кодексу законів «Про працю» за призваними на строкову військову службу та на контракту військову службу в особливий період (зараз особливий період) зберігається робоче місце, виплачується середній заробіток та зараховується загальний стаж роботи. Раджу молоді перед призовом на строкову військову службу працевлаштуватися, щоб скористатися даною перевагою.

Призовний вік. Строкова служба з 18 років відповідно до ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», а відповідно до Указу Президента з 20 до 27 років. Якщо призовник бажає проходити строкову військову службу, то відповідно до вищезазначеного закону від має право скористатися своїм конституційним обов’язком але це повинно бути задекларовано у відповідній заяві до військового комісаріату. Контрактна служба однозначно - з 18 до 60 років.

В.Г.: Що б ви порадили молоді, яка вагається чи то боїться з’явитися до комісаріату?
Р.Н.:
Боятися весь час з 20 до 27 років - шкідливо для здоров’я. Постійний страх та нервові переживання можуть привести до безповоротних змін нервової системи. Адже візит до військового комісаріату ще не означає, що призовник гарантовано відразу потрапляє до армійського строю. Спочатку відбувається всебічне вивчення кандидата, проходить медична комісія, детальне безкоштовне обстеження стану здоров’я у разі виявлення будь яких відхилень від норм, а у разі виявлення захворювання надається відстрочка на лікування на певний період часу. У разі визнання придатності за станом здоров’я проводиться ще контрольна медична комісія обласними медичними фахівцями. Також відбувається ряд перевірок на відсутність перебування під слідством та судимостей, проводиться морально-психологічне вивчення призовника для подальшого відбору до роду військ.

Хочу запропонувати тим, хто бажає вибрати для себе місце майбутньої служби, рід військ, не втрачати часу та звернутися до військового комісаріату якнайшвидше. Адже робота призовної комісії організована таким чином, що вона не може за короткий термін провести усі заходи, починаючи з оповіщення і закінчуючи відправкою до війська. Все відбувається планомірно та поступово. Зараз посадовими особами сільських та селищних рад вже розповсюджуються повістки. Дати явки призовників до комісаріату визначені для кожного населеного пункту згідно до графіку. І якщо хтось бажає зробити такий вибір, пропоную не гаяти часу, а заздалегідь «забронювати» собі місце служби.

50
Комментариев
0
Просмотров
2224
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.