Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

Сумський архів. Новослобідське жахіття Другої світової

Александр Гринка 22 июня 2017 в 10:00
В селі на Путивльщині у 1942 р. за один день було вбито близько 600 мирних жителів

22 червня почалось вторгнення німецьких військ на територію Радянського Союзу і України, зокрема. Саме з Другою світовою війною пов’язана дуже сумна сторінка в історії Сумщини. Майже 75 років тому,7 липня 1942 р., сталася новослобідська трагедія, яку багато хто називає другою Хатинню. Це був один з найжахливіших злочинів - того дня загинуло 586 жителів с.Нова Слобода.

Страшний ранок на Купала
У вівторок 7 липня 1942 р., близько дев’ятої ранку, на свято Різдва Іоанна Предтечі в с. Нова Слобода Путивльського району наскочив каральний загін зі 105-ї мадярської дивізії, що  дислокувалася на той час на території Сумської області. За наказом офіцера вони оточили три вулиці, що були розташовані поблизу лісового масиву, так званого Монастирського лісу, де знаходилась стародавня Софронієво-Мовченська пустинь. Керівник карального батальйону, німець, через перекладача за допомогою гучномовця повідомив, що з місцевим населенням буде проведена бесіда щодо ставлення до «бандитів», тобто партизанів. Мешканцям села наказали зібратися у будинках. Попередили: хто намагатиметься втекти до лісу - буде розстріляний на місті.

Нелюди не щадили нікого. Ні старих, ні малих, ні жінок… Карателі заходили до помешкань, жбурляли гранати та пляшки з запалювальною сумішшю, а потім добивали тих, хто вцілів. Одних лише немовлят до річного віку було страчено понад сорок осіб. 

Наймолодшою жертвою Новослобідської трагедії  був  тримісячний хлопчик,  найстаршому загиблому було 86 років

Завершилася бійня тільки в обід. Мертвих поховали поспіхом у братських могилах на городах. А в місцевій газеті повідомили, що в результаті успішної операції був знищений партизанський загін. Під час каральної операції на мученицьку смерть фашисти відправили 586 мирних жителів, серед яких 195 жінок, 93 чоловіка і 172 дитини, у т.ч. і 14 немовлят.Інша версія
Як і в той страшний період, так і десятки років потому офіційна версія того жахіття зводилась до того, що, мовляв,  таким чином окупаційні війська помстилися селянам за те, що вони підтримували партизанський рух в цьому регіоні, очолюваний легендарним  Сидором КОВПАКОМ. Однак в останні роки нерідко  почали звучати зовсім протилежні думки як на весь партизанський рух в цілому, так і на новослобідську трагедію зокрема. Деякі дослідники  Другої світової війни наголошують на тому, що від партизан страждали зовсім не німецькі солдати, а цивільне населення. За їх твердженням, партизани, які час від часу з'являлися в селах, відбирали одяг, продовольство, взуття, насильно забирали здорових чоловіків до своїх лав, а тих, які не погоджувалися партизанити - розстрілювали. Населення найближчих до лісів, де ховалися партизани, сел змушено було жити за подвійними стандартами. Вдень воно спільно з обраними старостами підкорялося німецькому командуванню і районній управі, а вночі мало «співпрацювати» з партизанами: випікали  хліб, ремонтували взуття та одяг, прали білизну і т. д. В школах таємно влаштовувалися збори, виступали політруки, велася пропаганда, залякування.

Витівки Ковпака плачевно закінчилися для мирних жителів Путивля  ще весною 1942 р., коли його загін без єдиного пострілу зайняв містечко, в якому було 20 слабоозброєних тилових німецьких солдатів. Але не встиг «легендарний» командир насолодитися «тріумфом» перемоги, як німецькі літаки, що раптово налетіли, почали руйнувати будинки і розстрілювати людей. Прибулі на танках німці швидко вигнали загін з міста, а серед вбитих "партизан» виявили більше жінок, ніж чоловіків.

Трагедію в Новій Слободі, за твердженням  історика, також спровокували партизани. Угорці тоді розлютилися за те, що партизанам вдалося вирватися з їх оточення. А оскільки вони були упевнені, що в цьому їм допомогли місцеві жителі, вони влаштували кровавий терор в Новій Слободі. Таким чином, як це не дивно може звучати, партизани разом зі своїм командиром Сидором Ковпаком просто «підставили» жителів цього села.

Довідка
Офіційна цифра новособідської трагедії – 586 вбитих. Саме про таку кількість було вказано у доповідній записці, спрямованій до Берліну організаторами каральної акції. Хоча новослобідці до цього часу називають понад сім сотень невинних жертв того жахітливого дня на Івана Купала. Встановлено 460 імен жителів Нової Слободи. У 2004 р. в с. Нова Слобода був зведений меморіальний монумент «Дзвін скорботи».

 
39
Комментариев
0
Просмотров
4525
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.