Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

19 грудня багато років тому (Фото+Відео)

ВС 19 декабря 2017 в 11:00
До закінчення року залишилось 12 днів
353-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 12 днів.
Іменинники - Микола.
Міжнародний день допомоги бідним.
Головні події 19 грудня
• Генріх II - перший Плантагенет на престолі Англії, 1154
• Закінчення Верденcької «м'ясорубки», 1916
• Перший чемпіонат НХЛ, 1917
• Одруження Йозефа Геббельса, 1931 фото
• Відставка Білла Клінтона, 1998

1154 - Після смерті короля Стефана Блуаського в лондонському Вестмінстері на англійський престол коронувався 21-річний Генріх Короткий Плащ, перший монарх з династії Плантагенетів. 35 років його правління знаменувались створенням т. зв. Анжуйської імперії на більшій частині Англії та Ірландії, Вельсі, половині Франції і формуванням основ сучасного англійського законодавства та значним розвитоком суспільних і державних інституцій.

Нова історія
1692 - До восьми курфюрстів Священної Римської імперії додався дев'ятий - герцог Арнольд Август Брауншвейг Каленбергський, котрий об'єднав герцогства Брауншвейг, Каленберг і Люнебург та Ганновер у Ганноверське курфюрство. Арнольд Август став курфюрстом завдяки шлюбу з Софією Пфальцською, внучкою англійського короля Якова I з династії Стюартів, і претендентом на англійський престол.
1793 - Завдяки смілій ініціативі капітана-артилериста Наполеона Бонапарта французькі революційні війська звільнили фортецю Тулон, захоплену роялістами і англійськими інтервентами. За цю операцію майбутньому імператору було присвоєно звання бригадного генерала.
1909 - У Дортмунді засновано засновано футбольний клуб "Боруссія". Сучасні жовто-чорні кольори стали командними в 1913 році.
1916 - Під Верденом, містечком за 220 кілометрів від Парижу, перемогою завершилась друга французька наступальна операція під Верденом, завдяки якій закінчилась найдовша в історії людства битва, що тривала 303 дні. Величезні втрати, які сягнули майже мільйона чоловік, практична відсутність тактичного і стратегічного результату дали підстави називати її м'ясорубкою і вважати однією з найбезглуздіших операцій, хоча вона й знаменувала крах німецького стратегічного плану одним рішучим ударом взяти Париж і вивести Францію з війни.
1917 - Задля усунення Центральної Ради з державно-політичного життя країни за допомогою контрольованого більшовиками виборчого процесу всередині рад, київські більшовики за ініціативою Григорія П'ятакова скликали у Києві I Всеукраїнський з'їзд рад. Однак більшість з двох тисяч його делегатів підтримала Центральну Раду. Тоді члени РСДРП(б) на чолі з Володимиром Затонським у кількості 124 чоловік переїхали до Харкова, де об'єднались з членами III з'їзду Рад Донецького і Криворізького басейнів і провели 24-25 грудня спільний з'їзд рад за участю близько 200 осіб, на якому проголосили Україну республікою рад, визнали її частиною Росії і поширили на неї чинність ленінських декретів.

1917 - Іграми в Монреалі і Торонто стартував перший чемпіонат Національної Хокейної Ліги (НХЛ) - команда «Монреаль Вондерерс» з рахунком 10:9 обіграла «Торонто Арінас», а «Монреаль Канадієнс» з рахунком 9:4 перемогла команду «Оттава Сенаторс». Згодом 16 гравців цих двох матчів стали членами Залу слави хокею НХЛ.
   11 грудня 1905 року шість аматорських хокейних клубів з Монреаля, Оттави та Квебеку заснували Східну канадську хокейну асоціацію (СКХА), яка через чотири роки розпалась коли виникло питання щодо професійного статусу спортсменів. Частина клубів СКХА, які розігрували «Кубок Стенлі», в листопаді 1909 року утворили Канадську хокейну асоціацію (КХА), а решта за ініціативою бізесмена Емброуса О'Браєна, чиї команди не були прийняті до КХА, 2 грудня утворили Національну хокейну асоціацію (НХА), до котрої увійшли «Монреаль Вондерерс», «Ренфрю», «Кобальт» та «Хоейліберрі» і спеціально створена О'Браєном для залучення франкомовних болільників команда «Монреаль Канадієнс».

   КХА проіснувала лише два місяці, так і не зумівши провести першість, і О'Браєн, зацікавлений у престижному «Кубку Стенлі», розпочав переговори про об'єднання ліг, але так і не досягнуваши в цьому успіху і у 1911 році втратив інтерес до хокею. Тим часом цього ж року була створена Тихоокеанська хокейна асоціація (ТХА), в першості якої брали участь команди із західного узбережжя США та Канади. Щоб підвищити інтерес до своїх ігор, у 1914 році ТХА вдалось домовитись із правовласниками «Кубка Стенлі» розігрувати його між переможцями своєї ліги та НХА, що стало початком переговорів про об'єднання чемпіонатів, які завершились невдачею через початок Першої Світової війни.
   Нестача хокеїстів, мобілізованих в армію, привела до конфліктів через трансфери гравців, які тривалий час не вдавалось вирішити, і 26 листопада 1917 року власники клубів «Монреаль Канадієнс», «Монреаль Вондерерс», «Оттава Сенаторс», «Квебек Бульдогс» та «Торонто Блушіртс» (переймонована пізніше у «Торонто Арінас») заснували Національну хокейну лігу (НХЛ), яка вважала себе спадкоємицею НХА і керувалася її статутом. 19 грудня 1917 року іграми в Монреалі і Торонто розпочався перший чемпіонат НХЛ: команда «Монреаль Вондерерс» з рахунком 10:9 обіграла «Торонто Арінас», а «Монреаль Канадієнс» з рахунком 9:4 - команду «Оттава Сенаторс».
Емброус О'Браєн - засновник НХА,
попередниці НХЛ,
та команди «Монреаль Канадієнс»,
1940-і роки
   Першу шайбу в історії НХЛ закинув Дейв Річі з «Монреаль Вондерерс», а зіркою першого чемпіонату, який закінчився перемогою «Монреаль Канадієнс», став її форвард Джо Мелоун. Згодом 16 гравців двох дебютних матчів НХЛ стали членами Залу слави хокею. У 1924 році НХЛ була розширена до шести команд, коли до неї приєдналась американська «Бостон Брюїнз», а в сезоні 1926-27 років до НХЛ увійшли «Нью-Йорк Рейнджерс», «Чикаго Блек Хокс» та «Детройт Пумз». Найбільше розширення НХЛ відбулось у 1960-х роках, коли до НХЛ увійшли команди західних регіонів Канади та США.
   На сьогодні «Монреаль Канадієнс» - найстаріша професійна хокейна команда світу і єдина із засновниць НХЛ, яка продовжує грати в її Атлантичному дивізіоні Східної конференції.

1927 - У Москві закінчився XV з'їзд ВКП(б), на якому були схвалені директиви по першому п'ятирічному плану і проголошено курс на колективізацію. З'їзд також підтвердив виключення з партії Троцького, Зінов'єва та інших членів опозиціонерів і проголосив про ліквідацію троцькізму як ворожої більшовизму течії.

Новітня історія
1941 - Після невдалої спроби захопити Москву і першої у 2-й Світовій війні поразки німецьких військ Адольф Гітлер прийняв на себе командування армією і провів кадрові перестановки серед вищих армійських офіцерів.
1958 - 75,5% голосів виборців віддано за Шарля де Голля, який став засновником і першим президентом пятої Французької республіки.
1971 - На екрани США вийшов фільм Стенлі Кубрика "Механічний апельсин" з Малкольмом Макдауелом у головній ролі.
1972 - Через десять днів після старту на Землю повернувся екіпаж американського космічного корабля "Аполлон-17". Це був останній політ в рамках програми "Аполлон", що передбачав висадку на Місяць, - астронавти Юджин Сернан і Гаррісон Сміт провели на поверхні супутника 75 годин, здійснили три поїздки на самохідному пристрої "Lunar Rover" і зібрали більше ста кілограмів зразків грунту і гірських порід Місяця. Дійсно ж останній політ за програмою "Аполон" відбувся в липні 1975 року, коли "Аполлон-17" провів стикування з радянським космічним кораблем "Союз-19".
1974 - В магазинах США з'явився у продажу Altair 8800, саморобний комп'ютерний набір вартістю 397 доларів. Незважаючи на те, що цей персональний комп'ютер був досить примітивним - в ньому використовувалися перемикачі для вводу інформації і панель спалахуючих лампочок в якості дисплея - він попав на обкладинку січневого номера журналу "Popular Electronics" і привернув увагу студента Гарвардського університету Білла Гейтса, котрий разом зі своїм приятелем Полом Алленом підробляв написаням програм для великих бізнес-машин.
1984 - У Пекіні прем'єр-міністри Великої Британії Маргарет Тетчер і КНР Жао Зіянг підписали угоду про повернення в 1997 році британської колонії Гонгконг під юрисдикцію Китаю при умові збереження в ньому протягом наступних 50 років капіталістичної системи. Гонконг, невеличкий півострів і кілька островів, що в 1898 році був узятий Британією в оренду терміном на 99 років, у 20-у столітті став важливим фінансовим і торговим центром Азії і в умовах приєднання до комуністичного Китаю мав функціонувати під гаслом "одна країна, дві системи".
1984 - 23-річний канадський хокеїст Вейн Грецкі з команди "Edmonton Oilers" закинув дві шайби та зробив чотири результативні передачі у грі проти "Los Angeles" (матч закінчився з рахунком 7-3) і став 18-м гравцем НХЛ, який набрав більше 1000 очок.
1986 - Радянський лідер Михайло Горбачов віддав розпорядження звільнити відомого правозахисника Андрія Сахарова і його дружину Олену Боннер із заслання в Горький, міста, закритого для відвідування іноземцями. Цей жест мав продемонструвати Заходу поступове послаблення політичних репресій проти інакомислячих в СРСР. Однак Сахаров, відправлений у заслання в 1980 році за рішучі протести проти радянської інтервенції в Афганістані, не став маріонеткою в політичних іграх Горбачова. Як делегат З'їзду народних депутатів СРСР, у 1989 році він підтримав курс реформ Горбачова, але піддав його жорсткій критиці за їх непослідовність і повільність, а в грудні 1989 року, коли Андрій Сахаров з трибуни З'їзду закликав до впровадження багатопартійної системи в СРСР, Горбачов різко обірвав його і позбавив слова. Цього ж дня ввечері Сахаров помер.

Наш час
1997 - Президентом Південної Кореї став лідер найбільшої в країні опозиційної партії "Національний конгрес за нову політику" 72-річий Кім Де Чжун, дисидент з більш ніж 30-літнім стажем, що провів у тюрмах і під домашнім арештом 7.5 років, а в 1980 році за організацію антиурядового повстання був засуджений до страти, котру було замінено на пожиттєве ув'язнення.
1997 - Прем'єра американського фільму-катастрофи «Титанік» режисера, сценариста і продюсера Джеймса Камерона. Уже через 25 днів після початку прокату цей фільм окупив свій рекордний бюджет у 200 мільйонів доларів. «Титанік» здобув рекорд найкасовішого фільму за всю історію кінематографу, зібравши в прокаті в усьому світі понад 1,8 мільярда доларів, і утримуючи його протягом 12 років, поки цей рекорд не був побитий фантастичним фільмом «Аватар», який також зняв Камерон. У 1998 році «Титанік» було висунуто на здобуття премії Оскар в 14 номінаціях, з яких переміг у 11, зокрема Найкращий фільм та Найкращий режисер. Титанік є рекордсменом за кількістю отриманих нагород «Оскар» поряд з такими фільмами як «Бен-Гур» (1959) та «Володар перснів: Повернення короля» (2003).
1998 - Після 14 годин дебатів Палата представників Конгресу США проголосувала за відставку президента Білла Клінтона, звинувативши його у лжесвідчення під присягою і протидії правосуддю. Клінтон став другим в історії США президентом, проти якого було порушено процедуру імпічменту.
2002 - Здано в експлуатацію морський нафтовий термінал "Південний".
2007 - Групою індіанських активістів на чолі з Расселом Мінсом проголошено створення Республіки Локота, від імені якої висунуті претензії до уряду США на частину території, що вважається батьківщиною племені локота - частин штатів Північна Дакота, Південна Дакота, Небраска, Вайомінг і Монтана. 7 січня вожді племені лакота денонсували цю заяву, оскільки Расселом Мінс не був членом органів самоуправління племені.

Народились 19 грудня
1852 - 9 травня 1931, Альберт-Абрахам Майкельсон, американський фізик-оптик, лауреат Нобелівської премії (1907). 165 років з дня народження.

1915 - 10 жовтня 1963, Едіт Піаф (Едіт Жоанна Гассіон), французька співачка і актриса.


1920 - 1 квітня 2004, Микола Данилович Руденко, український письменник, філософ, громадський діяч, засновник Української Гельсінської групи, Герой України (2000).
1933 - Галина Борисівна Волчек, російська актриса і театральний режисер (театр "Современник"). Сьогодні 84-а річниця.
1941 - Моріс Уайт, американський співак, композитор, музикант, засновник групи Earth, Wind & Fire (Shining Star, Sing a Song, Got to Get You into My Life, After the Love Has Gone, Best of My Love). Сьогодні 76-а річниця.
1944 - Анастасія Олександрівна Вертинська, російська актриса (Безіменна зірка, Людина-амфібія, Війна і мир). Сьогодні 73-а річниця.
1959 -  Марія Василівна Матіос, українська поетеса, письменниця («З трави і листя», «Жіночий аркан», «Жіночий аркан у саду нетерпіння», «Солодка Даруся», «Щоденник страченої», «Вирвані сторінки з автобіографії», «Армагедон уже відбувся»), лауреат Національноъ преміъ України ім. Тараса Шевченка (2005). Сьогодні 58-а річниця.
1963 - Тіль Швайгер, німецький актор (Достукатись до небес, Красунчик). Сьогодні 54-а річниця.
1964 - Арвідас Сабоніс, литовський баскетболіст, олімпійський чемпіон (1988). Сьогодні 53-а річниця.
1966 - Альберто Томба, італійський гірськолижник, триразовий олімпійський чемпіон. Сьогодні 51-а річниця.
1972 - Алісія Мілано, американська актриса (Страх, Смертні гріхи, Конфлікт інтересів, Командос, Хто босс?). Сьогодні 45-а річниця.

1975 -  Володимир Євгенович Крістовський, російський музикант (Uma2rmaH). Сьогодні 42-а річниця.


1980 -  Джейк Джилленхол, американський актор ()Донні Дарко, Горбата гора, Післязавтра). Сьогодні 37-а річниця.

Померли 19 грудня
401 - Анастасій I, тридцятий дев'ятий Папа Римський (399-401 рр.). 1616 років тому
1741 - Вітус Берінг, датський морський офіцер на російській військово-морській службі, дослідник Камчатки, Тихоокеанського узбережжя Росії та західних берегів Північної Америки 276 років тому, в 60 років (нар. 12 серпня 1681 р.).
1851 - Джозеф Вільям Тернер, найвизначніший представник романтичної школи англійського живопису (Останній рейс корабля "Відважний", Дощ, пара і швидкість). 166 років тому, в 76 років (нар. 23 квітня 1775 р.).
1915 - Алоїз Альцгеймер, американський психіатр, патолог; першим описав хворобу, що сьогодні носить його ім'я. 102 роки тому, в 51 рік (нар. 14 червня 1864 р.).
1954 - Віктор Семенович Абакумов, міністр держбезпеки СРСР (1946-51); під час Другої Світової війни керував контрозвідкою СМЕРШ; розстріляний за звинуваченням у шпигунстві та зраді. 63 роки тому, в 46 років (нар. 21 квітня 1908 р.).
1965 - Еміль Теодорович Кіо (Гіршфельд-Ренард), російський іллюзіоніст. 52 роки тому, в 71 рік (нар. 21 квітня 1894 р.).

1996 - Вінченцо Доменіко - Марчелло Мастрояні, італійський актор (Солодке життя, 8 1/2, Білі ночі, Вчора, сьогодні, завтра, Розлучення по-італійськи). 21 рік тому, в 72 роки (нар. 28 вересня 1924 р.).

 
4
Комментариев
0
Просмотров
5041
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.