Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

17 листопада багато років тому (Фото+Відео)

ВС 17 ноября 2017 в 11:00
Відкриття Суецького каналу та Оксамитова революція
321-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 44 дні.
Іменинники - Анікей, Никандр, Симон.
Міжнародний день миру, Міжнародний день студентів, Міжнародний день недоношених дітей.
Головні події 17 листопада
• Відкриття Суецького каналу, 1869
• Будапешт - нова столиця Угорщини, 1873
• Оксамитова революція, 1989

375 - У Брігенції (Панонія) в бою проти квадів загинув Валентиніан I, 54-річний римський імператор. Після його смерті спадкоємцем трону став його син Граціан.

Середні віки
1592 - По смерті короля Юхана III шведський трон зайняв Сигизмунд Ваза, польський король з 1587 року, котрий правив обома державами на основі особистої унії, перерваної в листопаді 1600 року шведським рикстагом із-за нехтуванням Сигизмундом інтересами Швеції і протегування католицизму.
1632 - Крістіна, 6-літня дочка загиблого у бою під Лютценом короля Густава II Адольфа і Марії Елеонори Бранденбурзької, стала королевою Швеції. До 1644 року країною від її імені правив рикстаг, очолюваний канцлером графом Акселем Оксеншерною.

Нова історія
1663 - Гетьман Лівобережної України Іван Брюховецький підписав з представниками російського уряду Башмаковим і Фроловим т. зв. Батуринські статті як додаток до основних Переяславських статей 1659 року. Батуринські статті підтверджували Березневі статті 1654 року, але містили додаткові пункти, за якими гетьманська адміністрація зобов'язувалась, зокрема, утримувати коштом місцевого населення російське військо в Україні, упорядкувати козацький реєстр, визначений попередніми договорами, заборонити українським купцям продавати збіжжя на Правобережжі, вивозити горілку й тютюн в російські міста, аби не порушувати державної монополії
1677 - Король Англії Карл II дав згоду на шлюб своєї племінниці Марії зі штатгальтером Нідерландів Вільгельмом Оранським, майбутнім королем Англії Вільгельмом III, що фактично означало припинення Третьої англо-голландської війни, що почалась в 1672 році. У результаті підписаної в 1674 угоди і рішення Карла II про династичний шлюб Голландія перетворилась із ворога Англії в її союзника.
1797 - У Москві відбулась коронація Павла I. Своїм першим указом він відмінив установлений Петром I порядок успадковування престолу по заповіту і запровадив успадковування по праву родинності по чоловічій лінії.
1839 - У Мілані в театрі "Ла-Скала" відбулась прем'єра першої опери 26-літнього Джузеппе Верді "Оберто, граф Сан-Боніфачо", тепло зустріта публікою. Наступного дня імпресаріо Бартоломео Мереллі замовив у композитора написати спеціально для театру ще три опери.
1855 - Шотландський дослідник Африки Дейвід Лівінгстон першим з європейців побачив водоспад на річці Замбезі висотою 120 метрів, котрий він назвав іменем англійської королеви - Вікторія.

1869 - Через десять років після початку будівництва урочистою церемонією, на котрій була присутня французька імператриця Євгенія, дружина Наполеона III, відкрито 160-кілометровий Суецький канал, що сполучив Середземне і Червоне моря.

   Канал, збудований для скорочення 7000-кілометрового морського шляху з Європи до Азії навкруги Африки, був зведений під керівництвом Фердинанда Лессепса за рахунок фінансових капіталовкладень банківського дому Ротшильдів.
   У 1854 році Фердинанд Лессепс, колишній французький консул в Каїрі, підписав секретну угоду з турецьким губернатором Єгипту Саїд-пашою про будівництво каналу через Суецький півострів і право на його експлуатацію потягом 99 років. До 1856 року інтернаціональною групою інженерів був виконаний проект робіт, реалізація котрого була покладена на спеціально створену "Компанію Суецький канал".
   Будівництво почалось в 1859 році силами місцевих робітників, залучених до ручних землекопальних робіт, і лише згодом з'явились будівельники з Європи з відповідною інженерною технікою. Однак важкі умови праці і епідемія холери не дали можливість завершити зведення каналу вчасно і лише в 17 листопада 1869 році, на чотири роки пізніше запланованого терміну, Суецький канал був відкритий для судноплавства.
  З самого початку він був глибиною до 8 метрів, шириною по дну 24 метри і по поверхні води 70-100 метрів. За перший рік після відкриття по каналу пропливло лише близько 500 суден, і тільки в 1876 році, коли Велика Британія стала основним акціонерним власником каналу, Суецький канал був реконструйований і став одним із найзавантаженіших транспортних маршрутів.
У 1956 році він був націоналізований Єгиптом і з тих пір декілька разів закривався для судноплавства із-за арабо-ізраїльських воєн. Сьогодні по ньому щоденно пропливає близько 50 суден.

1873 - На спільному засіданні ради муніципалітетів Буди, Обуди і Пешта було проголошено про утворення міста Буда-Пешт, яке завдяки бурхливому будівництву і значній міграції населення до Першої Світової війни стало одним із найбільших і найзаможніших міст Європи.

   На початку першого тисячоліття нашої ери на місці колишньої кельтської фортеці на горі Геллерт був влаштований римський воєнний табір Аквінк, біля якого виникло військове містечко, котре з часом розрослось і після перетворення Паннонії у римську провінцію в 106 році воно стало її столицею. До кінця II століття в ньому проживало до 40 тисяч чоловік з числа римських громадян, а також вихідці з місцевих ілірійських племен. У наступні століття місто кілька разів руйнувалось варварами під час Великого переселення народів і у V віці було завойоване гуннами, за яких отримало назву Буда.
   До кінця IX століття місто занепало і в 901 році було завойоване угорцями, котрі під натиском печенігів перейшли Карпати і зайняли землі в басейні Середнього Дунаю. Вождь мадярів Арпад зробив Буду своєю столицею, розмістивши свою резиденцію на острові Чепель, і місто проіснувало до 1242 року, коли було зруйновано монгольською армією Батия. Через п'ять років король Бела IV на Кріпосній горі збудував королівський замок-фортецю, навколо якого виникло велике поселення, котре також отримало назву Буда, а старе городище, населене в основному німецькими колоністами, стало окремим містом і завдяки численним печам для випалювання вапна з часом почало іменуватись Офен Буда (від німецького Ofen - піч) або Обудою, під якою згадується вже в 1290 році за короля Андраша III.
   Одночасно відбудовувалось і зруйноване монголами місто Пешт (від слов'янського "піч"), яке було засноване булгарами в 970 році на протилежному, лівому, березі Дунаю на місці колишнього римського поселення, і було завойоване в ході Болгарсько-угорських війн. У 1361 році Буда стала столицею французьких королів Угорщини і бурхливо розвивалась до 1541 року, коли більшу частину країни завоювали османи і столицю було перенесено у місто Пожонь (нині - Братіслава у Словаччині), а Буда стала столицею угорського вілаєту і місцем резиденції турецького паші.
   Після завоювання Угорщини в 1686 році військами Габсбургів Пешт став важливим торговим центром Австрії і васального Угорського королівства й до кінця XVII його населення виросло до 600 тисяч чоловік, що вп'ятеро перевищувало населення Буди і Обуди разом взятих. Спроба об'єднати всі три міста була здійснена в 1848 році, проте революція в Угорщині завадила цим планам, незважаючи на відкриття 20 листопада 1849 року першого капітального моста через Дунай, що з'єднав Буду і Пешт.
   Лише в 1867 році, коли набула чинності австро-угорська угода про перетворення централізованої імперії Габсбургів у дуалістичну державу, питання про нову столицю Угорського королівства було знову розглянуто, і 17 листопада 1873 року на спільному засіданні ради муніципалітетів Буди, Обуди і Пешта було проголошено про утворення нового міста Буда-Пешт. Завдяки бурхливому будівництву (в основному в Пешті) і значній міграції населення із Задунав'я, Трансільванії і Хорватії до кінця століття угорське населення столиці стало домінуючим, витіснивши німецьке, і в 1910 році склало 84% жителів столиці, а найчисельнішою мешиною стали євреї.
   У 1896 році у Будапешті було відкрите друге у світі електрифіковане метро і в Першу Світову війну за достатком і благополуччям місто конкурувало з Віднем та Парижем. Ситуація змінилась після поразки Австро-Угорщини - Будапешт пережив дві революції, піврічний комуністичний режим, два роки білого терору, відновлення монархії і, незважаючи на зближення з Третім рейхом і фашистською Італією та Другу Світову війну, до 1944 року залишався одним із найбезпечнішим міст, в тому числі і для євреїв.

1875 - Олена Петрівна Блаватська і Генрі Стіл Олкотт заснували у Нью-Йорку Теософічне товариство, метою котрого було створення всесвітнього братства, покликаного поширювати теософський світогляд, сприяти досягненню абсолютної етики і загальної досконалості.

Новітня історія
1941 - Посол США в Японії Джозеф Грю телеграфував на батьківщину, що йому стало відомо про "плани Японії завдати найближчим часом несподіваного удару по США в районі Перл-Харбора". Ця інформація була проігнорована керівництвом американської розвідки як недостовірна.

1970 - Концерт Елтона Джона у Нью-Йорку записано "в живу" для видання окремою платівкою, котра отримала назву «11/17/70». Це був перший випадок, коли музичний матеріал для альбому записувався в умовах концертного залу, а не в студії.
https://youtu.be/WbSxqQ9V0L4


1970 - Отримано патент на комп'ютерну мишу, яку було розроблено в Стенфордському університеті під керівництвом Дугласа Енгельбарта. Перша миша була зібрана ще в 1964 році руками аспіранта Біла Інгліша і представляла собою дерев'яний контейнер з кнопкою і двома перпендикулярними коліщатами, які виступали за межі корпуса. За свій винахід в 1997 році Енгельбарт отримав премію Масачусетського технологічного інституту, а 1 грудня 2000 року - медаль технологій від уряду США.
1970 - В районі Моря Дощів на Місяці здійснила посадку радянська непілотована станція "Луна-17", з якої через декілька годин виїхав самохідний апарат "Луноход-1". За наступну 301 добу від проїхав відстань 10,54 кілометра, дослідив територію площею 80 тисяч квадратних метрів і передав на Землю більше 200 панорамних телевізійних зображень поверхні Місяця.
1988 - Беназір Бхутто обрана прем'єр-міністром Пакистану - вона стала першою жінкою-лідером мусульманської держави.

1989 - У Празі чеська поліція жорстоко розігнала студентську демонстрацію, що привело до масових маніфестацій у всій Чехословаччині і політичної кризи, в результаті якої в країні була повалена гегемонія комуністичної партії і президентом був обраний лідер опозиції Вацлав Гавел.

   Перші антикомуністичні демонстрації з часів Празької весни, які були розігнані поліцією, відбулись у Чехословаччині 25 березня 1988 року в Братіславі, коли понад 5 тисяч чоловік всупереч забороні влади вийшли в центрі міста, і в Празі, коли в січні 1989 року пройшло кілька маніфестацій з нагоди 20-річчя самоспалення студента Яна Палаха, котрий 16 січня 1969 року таким чином висловив протест проти окупації Чехословаччини військами СРСР і країн Варшавського догоовру.
   Увечері 16 листопада 1989 року в Братіславі почалась демонстрація студентів проти проекту закону про вищу освіту, яка наступного дня, 17 листопада, була підтримана студентами Праги - почавшись як акція, приурочена до 50-ї річниці з дня розправи нацистських окупантів над чеськими студентами, коли було розстріляно 9 з них і майже 1200 відправлено до концтаборів, вона поступово переросла у політичну маніфестацію і була жорстоко розігнана поліцією.
Вацлав Гавел
   Наступного дня, після чуток про вбивство поліцією одного з маніфестантів, студенти практично всіх вузів Чехословаччини оголосили загальну забастовку, підтриману праціниками рядом промислових підприємств, які 23 листопада приєднались у Празі до студентів. Під тиском маніфестантів, очолених «Громадянським форумом», створеним з числа кількох опозиційних організацій, 24 листопада керівництво Комуністичної партії на чолі з Мілошем Якешем подало у відставку, а опозиції було запропоновано чверть місць в уряді. Відхиливши цю пропозицію, 26 листопада опозиція скликали батотисячний мітинг, на який у Празі зібралось до 800 000 чоловік, і закликала до загальнодержавної забастовки.
   Це змусило уряд підти на переговори і провести 28 листопада зустріч з «Громадянським форумом» на чолі з Вацлавом Гавелом і керівництвом Компартії Чехословаччини, в результаті якої було прийнято рішення про відміну закріпленного в конституції положення про керівну роль комуністичної партії і відставки 10 грудня президента Густава Гусака. Натомість було створено уряд національної єдності, в якому опозиція отримала половину місць, а 29 грудня 1989 року парламент обрав ініціатора Празької весни Олександра Дубчека своїм головою, а правозахисника і письменника Вацлава Гавела - 10-м президентом Чехословаччини.
   Спрямовуючи рух Чехословаччини по шляху демократичних перетворень, Гавелу не вдалось запобігти розпаду країни, яка відбулась 1 січня 1993 року внаслідок прийняття Словаччиною декларації про незалежність. 2 лютого 1993 року у новоствореній Чеській республіці Вацлав Гавел став її першим президентом і пробув на цьому посту наступні 10 років.

Наш час
1993 - У Нігерії відбувся військовий переворот - повалено цивільний уряд і владу вкраїні перебрав міністр оборони генерал Санні Абака.
1994 - Верховна Рада України скасувала Декларацію про суверенітет Криму.
1996 - 56-літній лідер партії Румунська демократична конвенція, академік Еміль Константинеску отримав перемогу в другому турі президентських виборів.
1996 - Компанія Microsoft здійснила другу спробу (перша - 1994 р.) увійти на ринок портативних комп'ютерних пристроїв - цього дня нею анонсовано вихід операційної системи Windows CE.
1997 - У єгипетському місті Луксор шестеро терористів з органцізації "Гамаа аль-Ісламія" з метою вчинення тиску на США щодо звільнення Шейка Омара Абдель-Рахмана, котрий відбував довічний термін за вчинення теракту в Нью-Йорку, з автоматів убили 65 туристів. Всі нападаючі були розстріляні на місці поліцією.
2003 - Перемігши на виборах 7 жовтня, актор і колишній бодібілдер Арнольд Шварценнегер, інавгурований як 38-й губернатор штату Каліфорнія.
2008 - Компанія Intel почала продаж процесорів нового покоління Core i7.
2009 - Україна подала в корпорацію ICANN, що відає розподілом імен в Інтернеті, заявку на реєстрацію національного кирилічного домена «.укр».

Народились 17 листопада
9 - 24 червня 79, Тит Флавій Веспасіан (Веспасіан-старший), 9-й римський імператор (69-79 рр.), засновник династії Флавіїв.
1755 - 16 вересня 1824, Людовик XVIII (Людовик Бурбон), король Франції (1812-24 рр.); брат страченого короля Людовика XVI.
1788 - 23 серпня 1863, Михайло Семенович Щепкін, російський актор (Малий театр).
1790 - 26 вересня 1868, Август Фердинанд Мебіус, німецький математик; довів існування односторонніх поверхонь (стрічка Мьобіуса).
1887 - 24 березня 1976, Бернард Лоу Монтгомері, британський фельдмаршал, командуючий британськими військами у Північній Африці і Нормандії в роки Другої Світової війни, начальник Генштабу (1946-48 рр.), перший заступник командуючого НАТО (1951-58 рр.). 130 років з дня народження.
1906 - 5 серпня 1991, Соітіро Хонда, японський інженер, підприємець, засновник компанії "Honda".
1925 - 2 жовтня 1985, Рок Хадсон, американський актор («Вінчестер 73», «Залізна людина», «Все, що дозволяють небеса», «Коли приходить вересень»).

1942 - Мартін Скорсезе, американський кінорежисер (Звивисті вулиці, Таксист, Скажений бик, Остання спокуса Христа, Мис страху, Колір грошей, Пора невинності, Казино, Кундун, Банди Нью-Йорка, Оживши з мертвих). Сьогодні 75-а річниця.
https://youtu.be/CImMkfYQdvM


1944 -  Денні Девіто, американський актор (Що може трапитись гіршого?, Великий Кахуна, Таємниці Лос-Анжелеса, Контракт з коротуном, Бетмен повертається, Перлина Нілу, Роман з каменем, Війна сім'ї Роуз), продюсер (Ерін Брокович, Контракт з коротуном, Кримінальне чтиво), режисер (Як втратити хлопця за 10 днів, Скинь маму з поїзда, Війна сім'ї Роуз). Сьогодні 73-а річниця.
1965 - Руслана Ігорівна Писанка (Писанко), українська актриса, телеведуча. Сьогодні 52-а річниця.
1966 - Софі Марсо (Мопу), французька актриса (Цілого світу замало, Хоробре серце, Втрачений і знайдений, Тихоокеанський рай, Мої ночі кращі за твої дні, Форт Саганн). Сьогодні 51-а річниця.

Померли 17 листопада
375 - Валентиніан I (Флавій Валентиніан), 65-й римський імператор (364-375 рр.) Західної Римської імперії. 1642 роки тому, в 54 роки (нар. 321 р.).
594 - Григорій Турський, франкський єпископ, письменник (Історія франків). 1423 роки тому, в 56 років (нар. 30 листопада 538 р.).
1494 - Джованні Піко делла Мірандолла, італійський філософ і гуманіст епохи Відродження ("900 тез"). 523 роки тому, в 31 рік (нар. 2 лютого 1463 р.).
1558 - Марія I (Марія Тюдор), королева Англії (1553-58 рр.), дочка Генріха VIII; фанатична католичка, за знищення більше 300 високопоставлених представників протестантської церкви отримала прізвисько "Кривава Мері". 459 років тому, в 42 роки (нар. 18 лютого 1516 р.).
1747 - Ален Рене Лесаж, французький письменник («Жиль Блас»). 270 років років тому, в 79 років (нар. 6 травня 1668 р.).
1796 - Катерина II (Катерина Велика), (Софія Фредеріка Августа Анхальт) російська імператриця (1762-96 рр.); дружина імператора Павла III. 221 рік тому, в 67 років (нар. 2 травня 1729 р.).
1858 -  Роберт Оуен, англійський соціаліст-утопіст; намагався на практиці застосувати свої ідеї про гармонійні стосунки між людьми - спочатку на своїй прядильній фабриці в Шотландії, а потім в створених за власний кошт комунах в США ("Нова гармонія"). 159 років тому, в 87 років (нар. 14 травня 1771 р.).
1917 - Огюст Роден, французький скульптор-імпресіоніст (Мислитель, Поцілунок, Бальзак, Бронзовий вік). 100 років років тому, в 77 років (нар. 12 листопада 1840 р.).
1921 - Михайло Іванович Білинський, український військовий діяч, контр-адмірал УНР. 96 років тому, в 39 років (нар. 4 листопада 1882 р.).
1929 - Герман Холлеріт, американський інженер, винахідник першої табулятивної машини (попередника калькулятора), засновник компанії Tabulating Machine Company, попередниці IBM. 88 років тому, в 69 років (нар. 29 лютого 1860 р.).
2004 - Олександр Павлович Рагулін, російський хокеїст, триразовий Олімпійський чемпіон, десятиразовий чемпіон світу. 13 років тому, в 63 роки (нар. 5 травня 1941 р.).

2006 -  Ференц Пушкаш, угорський футболіст; один з кращих бомбардирів світового футболу (забив 512 голів у 528 матчах), срібний призер Олімпійських ігор (1952), чемпіонату світу (1954), багаторазовий чемпіон Іспанії (у складі "Реалу", 1956-66 рр.), чотириразовий володар Кубка європейських чемпіонів. 11 років тому, в 79 років (нар. 2 квітня 1927 р.).
https://youtu.be/zeUp_aGj8YA


2009 - Микола Володимирович Олялін, український кіноактор ("Білий птах з чорною ознакою", "Звільнення", "Біг", "Джентельмени удачі", "Легенда про княгиню Ольгу"). 8 років тому, в 68 років (нар. 22 травня 1941 р.)
 
7
Комментариев
0
Просмотров
5670
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.