Реклама на сайте Всі Суми: (0542) 77-04-78 vsisumy@gmail.com

11 грудня багато років тому (Фото+Відео)

ВС 11 декабря 2017 в 11:00
Остання висадка людини на Місяць і перша Чеченська війна
345-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 20 днів.
Іменинники - Василь, Григорій, Іван, Степан (Стефан), Федір (Феодор). Міжнародний день гір, в Буркіна Фасо святкують День республіки.
Головні події 11 грудня
• Зречення Едварда VIII, 1936
• Остання висадка людини на Місяць, 1972
• Перша Чеченська війна, 1994

361 - Флавій Клавдій Юліан, проголошений в 360 році в Парижі своєю гвардію імператором-авґустом, увійшов у Константинополь як прямий і законний спадкоємець римських імператорів і розпочав своє 18-місячне правління. Він розширив права муніципальних курій, зменшив податки, скоротив палацовий штат, відмовився від розкішного, дорогого двору. Ставши імператором, Юліан, підтриманий частиною багатих та освічених громадян, відкрито оголосив себе прихильником язичницької релігії, реформувавши її на базі неоплатонізму, видав два едикти проти християн дозволивши їх вбивати без суду та слідства на місці релігійних зібрань, відновив язичницькі храми. Християнські письменники, сучасники й вороги Юліана назвали його «відступником», і це прізвисько, підтримане церквою, тісно злилося з його ім'ям. Юліан II став останнім язичницьким римським імператором.

Середні віки
1618 - В селищі Деуліно під Москвою укладено перемир'я між Московським царством і Річчю Посполитою на 14,5 років у війні за українські та білоруські землі. Велике князівство Литовське отримало смоленську землю, стародубщину, Польща - чернігівську і новгород-сіверську землю. По закінченні перемир'я Москва оголосила Польщі війну, яка увійшла в історію як Смоленська.

Нова історія
1816 - Індіана стала 19-м штатом США.
1915 - Перший президент Китайської республіки Юань Шикай, який прийшов до влади в 1912 році, проголосив себе імператором. Не маючи підтримки ні в середині країни, ні зовні, через чотири місяці оголосив про відміну монархії і відновленні республіканського правління.
1936 - Король Великобританії Едвард VIII зрікся престолу, оскільки парламент і церква не схвалили його наміру одружитися з двічі розлученою американкою Волліс Ворфілд-Сімпсон. Новим королем став його молодший брат Георг VI, а Едуард отримав титул герцога Віндзорського.

Новітня історія
1941 - Підтримуючи свого союзника Японію, Німеччина оголосила війну США. Нейтральні до тих пір США виявилися втягнутими у європейський збройний конфлікт.
1946 - Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення про створення ЮНІСЕФ, покликаний поліпшити стан здоров'я, харчуваня, умов існування дітей, які постраждали у Другій світовій війні. В 1953 році ООН розширила коло діяльності ЮНІСЕФ і продовжила його повноваження на невизначений період. Фонд отримав нову назву - Дитячий фонд ООН - із збереженням старої абревіатури. Штаб-квартира фонду знаходиться в Нью-Йорку. В 1965 році ЮНІСЕФ став лауреатом Нобелівської премії Миру. В Ураїні представництво ЮНІСЕФ відкрито в 1997 році.
1946 - Американський мільярдер і філантроп Джон Рокфеллер подарував 18 акрів землі у Нью-Йорку для будівництва приміщення ООН.

1970 - Вийшов перший офіційний сольний альбом Джона Леннона «John Lennon/Plastic Ono Band». За версією журналу Rolling Stone альбом займає 22 позицію у списку 500 найкращих альбомів всіх часів.


1972 - Модуль «Челленджер» американського космічного корабля «Аполлон-17» здійснив посадку на Місяць в долині Таурус-Літтров на південно-східній околиці Моря Ясності. Астронавти Юджин Сернан і Гаррісон Шмітт провели на місячній поверхні загалом близько 75 годин, і стали останніми людьми, хто побував на поверхні супутника Землі.
  Програма космічних польотів «Аполлон» з висадки людини на Місяць, ініційована президентом Джоном Кеннеді, була прийнята Національни управлінням з питань аеронавтики і космосу (НАСА) в 1961 році і через п'ять років було проведено перші випробування непілотованого корабля на предмет працездатності, взаємодії і узгодженої його роботи зі спеціальним модулем для приземлення на супутник Землі.

   Випробування завершились в жовтні 1968 року на першому пілотованому людиною кораблі «Аполлон-7» і грудні того ж року «Аполлон-8» з трьома астронавтами на борту облетів Місяць, в березні 1969-го екіпаж «Аполлона-9» випробував модуль приземлення на супутник, а в травні три астронавти на «Аполлоні-10» виконали всю програму польоту до Місяця в максимально наближеному до реальності режимі перевірки. 20 липня 1969 року командир корабля «Аполлон-11» Ніл Армстронг вийшов зі спеціального модуля «Eagle» і торкнувся поверхні супутника в районі Моря Спокою і став першою людиною, що ступила на поверхню Місяця. 14 листопада 1969 року відбувся запуск «Аполлона-12» і 19 листопада була здійснена друга висадка на Місяць, після чого наступного року відбувся невдалий політ «Аполлона-13».
   Попри те, що Конгрес США скоротив фінансування програми «Аполлон», в 1971 - 72 роках були здійснені ще три успішні польоти на Місяць. «Аполлон-17» мав стати останньою місією програми і він вперше в історії пілотованих космічних програми США повинен був відбутися в темний час доби. Політ у складі командира 38-річного Юджина Сернана, який мав досвід двох космічних польотів, пілота командного модуля 39-річного Рональда Еванса та 37-річного вченого-геолога Гаррісона Шмітта розпочався 7 грудня 1972 року о 00:33:00 за місцевим часом з космодрому на мисі Канаверал у штаті Флорида. За 12 хвилин корабель вийшов на майже кругову навколоземну орбіту на висоті 167 км і після третього витка перейшов на траєкторію польоту до Місяця.
Рон Еванс, Гаррісон Шмітт і Юджин Сернан
на «Місячному Ровері-3»,
1972 рік
   «Аполлон-17» увійшов на навколомісчну орбіту на 89-й годині польоту і 11 грудня 1972 року на початку 12-го витка, коли корабель перебував над зворотною стороною Місяця, від нього відстикувався модуль «Челленджер», який о 19:54:58 за Гринвичем здійснив посадку в долині Таурус-Літтров на південно-східній околиці Моря Ясності за 200 метрів від заздалегідь запланованої точки. Через чотири години астронавти розгерметизували кабіну і Юджин Сернан та Гаррісон Шмітт ступили на поверхню Місяця.
   Астронавти залишалися на Місяці 74 години 59 хвилин 40 секунд, за котрі зробили три виходи з корабля загальною тривалістю 22 години 3 хвилини 57 секунд, під час яких вивчали топографічні особливості місця посадки, провели експерименти з дослідження місячних припливів, складу атмосфери, теплових потоків у грунті та його електричних параметрів, проїхали на «Ровері-3» поверхнею 36 км, найбільше віддаляючись від місячного модуля на 7,3 км та зібрали 110,5 кг зразків місячнї породи.
   14 грудня, на 186-й годині місії, «Челленджер» злетів з Місяця, пристикувався до корабля, і після 75 витків на місячній орбіті «Аполлон-17» відправився до Землі, куди прибув 19 грудня 1972 року і приводнився в Тихому океані. Його політ став першим, в якому жоден член екіпажу не мав досвіду льотчика-випробовувача, найтривалішим польотом до Місяця (301 година 51 хвилина 59 секунд, за які було подолано рекордні 2 391 486 км), найтривалішим за часом перебування на Місяці і останнім польотом людини за межі т. зв. «низької навколоземної орбіти». Невикористані в програмі «Аполлон» кораблі брали участь в доставці експедицій до орбітальної станції «Скайлеб» і експериментальному спільному польоті з радянським кораблем «Союз-19» в 1975 році.

1981 - У своїй другій спробі повернути собі звання чемпіона світу 39-літній Мухамед Алі програв ямайкському боксеру Тревору Бербіку десятираундовий бій, який відбувся в столиці багамських островів Нассау.


Наш час
1993 - Тріумф Снуп Догга - дебютний альбом реппера «Doggy Style» очолив чарт США.
1993 - На аукціоні у Нью-Йорку вітальна телеграма, надіслана Хрущовим 12 квітня 1961 Гагаріну, продана за 68 500 доларів (світовий рекорд вартості телеграм).

1994 - Підрозділи Міністерства оборони і Міністерства внутрішніх справ Росії увійшли на територію Чечні. Війська наступали по трьох напрямках - дві групи з північної Осетії і одна з Дагестану. Не дивлячись на певні військові успіхи і взяття Грозного підсумком Перщої Чеченської війни, яка завершилася 31 серпня 1996 року, стало виведення російських військ з Чечні і фактичне визнання її незалежності.
   З початком перебудови в різних республіках СРСР активізувались націонал-патріотичні рухи. Однією з подібних організацій став створений у 1990 році Загвльнонаціональний конгрес чеченського народу (ЗКЧН) на чолі з генералом Дудаєвим, який ставив своєю задачу вихід Чечні зі складу Радянського Союзу. 8 червня 1991 року ЗКЧН проголосив незалежність Чеченської республіки Нохчі-чо, а 6 вересня оголошено про розпуск державник структур Чечено-Інгушської Автономної республіки, керівництво якої підтримало серпневий путч 1991 року в Москві. Цього ж дня штурмом було взято приміщення Верховної ради, телецентр і Будинок радіо. 27 жовтня 1991 року в Чечні пройшли вибори президента і парламенту.
   Після розпаду СРСР у грудні 1991 року новообраний президент Дудаєв оголосив про вихід Чечні зі складу Російської федерації. У відповідь на це в Чечні був оголошений надзвичайний стан, який де-факто ввести не вдалось і з республіки почався вивід російських військ, який закінчився влітку 1992 року. У грудні того ж року Чечено-Інгушська АРСР припинила своє існування юридично. В результаті Чечня стала фактично незалежною, але юридично не визнаною ніким державою.
   Весною 1993 року в Чечні загострились протиріччя між Дудаєвим і парламентом. Після його розпуску в квітні в північних районах Чечні почалась формуватись збройна антидудаєвська опозиція, яку фінансовими і людськими ресурсами підтримувала Москва. З літа 1994 року розпочались бойові дії між вірними Дудаєву силами і опозицією.
26 листопада 1994 року відбулась невдала спроба захоплення Грозного силами антидудаєвської опозиції. Після розгрому антидудаєвських сил в полон потрапило багато російських солдат і офіцерів, які як з'ясувалося, були завербовані ФСБ, оскільки російські спецслужби мали на меті здійснити захоплення Чечні чеченськими військовими формуваннями так, щоб це виглядало як внутрішньо-чеченське протистояння. 1 грудня російська авіація нанесла удар по військових аеродромах, знищивши всі військові чеченські літаки. 11 грудня 1994 року Борис Єльцин підписав указ про необхідність проведення військової операції в Чеченській республіці.

   За планом передбачалось до 13 грудня захопити Грозний, а до 19 грудня взяти під контроль всю територію Чечні. Проте російська армія зазнала перших втрат ще за межами Чеченської республіки, а бої розгорілися далеко від Грозного. Приступити ж до штурму чеченської столиці росіяни змогли лише в новорічну ніч 31 грудня. Тисячі мирних жителів загинули під час тижневої серії масованих авіабомбувань та ракетних і артилерійських обстрілів, що передували штурму Грозного і стали наймасштабнішими з часів бомбардування Дрездена в роки Другої світової війни. В новорічну ніч з 31 грудня 1994 року на 1 січня 1995 року російське командування наважилось на потужний штурм чеченської столиці.
   Запорука успіху операції полягала у тому, що всі чотири колони мали досягнути Президентського палацу одночасно. Однак російські бронеколони були зупинені та блоковані чеченцями у різних районах Грозного. Бронетанкова атака була малоефективною в міських умовах, зазнала невдачі і до 3 січня майже російські сили були знищені, а решта (яка відчувала нестачу боєприпасів, їжі і питної води) здалася в полон.
   Наступний штурм Грозного почався 7 січня 1995 року і тривав до 6 березня 1995 року, закінчись взяттям столиці Чечні. Внаслідок бойових дій в Грозному, за оцінками російських правозахисників загинуло близько 35 000 мирних жителів (з них близько 5 000 дітей) та 10 тисяч російських солдат (офіційна число - 2 тисячі). За словами керівника оборони Грозного Аслана Масхадова за цей же період загинуло 12 тисяч російських вояків та 600 чеченських військовослужбовців.
   Ще не досягши військових завдань щодо штурму Грозного, російські війська перейшли до наступного етапу військової операції — встановленню військового контролю над всією територією Чечні. З цією метою фронтова авіація проводила масовані бомбардування чеченських населених пунктів і сіл Інгушетії. Незважаючи на певні успіхи росіян у рівнинній Чечні, в горах, де бої велись з надзвичайною запеклістю, їм не вдалось успішно розвивати події на свою користь.
   Під тиском Державної Думи та громадськості російське керівництво на чолі з Борисом Єльциним змушене було розглядати можливість ведення переговорів. Продовження бойових дій в Чечні могло серйозно зашкодити престижу Росії на міжнародній арені і завадити лідерам провідних країн прибути в Москву на святкування 50-ти річчя перемоги над гітлерівською Німеччиною у Другій світовій війні. У зв'язку з цим Б. Єльцин підписав Указ щодо нормалізації обстановки в ЧР за яким оголосив мораторій на бойові дії в Чечні з 28 квітня по 11 травня 1995 року.
   Після закінчення мораторію військові дії продовжились. В середині червня, внаслідок атаки Шаміля Басаєва на Будьонівськ, була укладена чергова угода про припинення вогню та почались переговори між російським та чеченським керівництвом. 19 червня 1995 року під егідою ОБСЄ розпочався перший раунд переговорів між російською та чеченською сторонами, під час яких була досягнута домовленість про продовження мораторію на бойові дії на невизначений термін, про обмін усіма полоненими, роззброєння збройних сил Чечні, виведення російських військ і проведення вільних виборів.
   31 серпня 1996 року у Хасав'юрті було укладено мирну угоду, за якою російські війська повністю повинні були бути виведені з Чеченської Республіки Ічкерії до 31 грудня 1996 року, а положення про міждержавні стосунки між Чеченською республікою та Російською Федерацією відкладались до 2001 року.
   Згідно з офіційними російськими даними російська армія втратила убитими та зниклими близько 5 500 вояків. За даними російського комітету солдатських матерів лише солдатів регулярних частин строкової служби (не рахуючи контрактників та частин спеціальних служб) загинуло 14 000 вояків. За чеченськими офіційними даними втрати російської амії склали до 80 тисяч убитими. Втрати чеченської армії за офіційними чеченськими даними склали близько 3 000 військовослужбовців (незалежні дослідження подають втрати чеченської армії від 2 500 до 4 000 убитими). Втрати серед мирного населення Чечні склали за різними оцінками до 120 000 убитими та 240 000 пораненими.


2003 - На військовому аеродромі "Бакаріні" (150 км від Риму) відбулось змагання між Міхаелем Шумахером за рулем Ferrari F2003 і літаком Eurofighter Typhoon, за штурвалом якого був льотчик-випробовувач і астронавт Мауріціо Келі. В усіх трьох заїздах (на 600, 900 і 1200 метрів) Шумахер програв. Це змагання було проведене до сторіччя з дня першого керованого польоту літака і 50-річчя з дня смерті Таціо Нуволарі, який у 1931 році за рулем Alfa 8C 2300 у перегонах на 20 км переміг біплан Caproni 100. У 1981 році на аналогічних змаганнях Жиль Вільньов, розвинувши на Ferrari 126 СК швидкість 420 км/год, обігнав американський F-104 Starfighter.
2008 - У Нью-Йорку за звинуваченнями у шахрайстві заарештовано фінансиста Бернарда Медова. З 1990-х років його компанія паралельно з легальним страховим бізнесом започаткувала інвестиційну піраміду, яка лопнула з початком економічної кризи 2008 року. Влітку цього ж року Медов отримав 150 років тюрми за шахрайство, лжесвідчення і відмивання грошей.

Народились 11 грудня
1475 - 1 грудня 1521, Лев X (Джованні Медічі), папа римський (1513-21 рр.); відлучив від церкви Мартіна Лютера.
1803 - 8 березня 1869, Гектор Берліоз, французький композитор ("Троянці", "Фантастична симфонія"), музичний новатор.
1843 - 27 травня 1910, Роберт Кох, німецький мікробіолог, один з основоположників сучасної бактеріології та епідеміології, лауреат Нобелівської премії "за дослідження і відкриття, що стосуються лікування туберкульозу" (1905).
1882 - 5 січня 1970,  Макс Борн, німецький фізик-теоретик, один із творців квантової механіки, лауреат Нобелівської премії (1954). 135 років з дня народження.
1913 - 9 листопада 1998,  Жан Маре (Жан Вілен-Маре), французький кіноактор ("Швидкоплинна краса", "Горбун", "Фантомас", "Залізна маска").
1918 - 3 серпня 2008, Олександр Ісаєвич Солженіцин, російський письменник ("Один день з життя Івана Денисовича", "Архіпелаг ГУЛАГ", "В крузі першому"), лауреат Нобелівської премії з літератури (1970).
1922 - 1 червня 1997, Микола Миколайович Озеров, російський спортсмен, 24-разовий чемпіон СРСР з тенісу, спотивний коментатор. 95 років з дня народження.
1930 - Жан Луї Трентіньян, французький актор ("Три кольори: червоний", "Поліцейська історія", "Чоловік і жінка", "І створив бог жінку", "У Сантьяго йдуть дощі", "Небезпечні зв'язки").
1931 - Ріта Морено (Розіта Долорес Алверіо), пуерто-ріканська танцівниця, актриса, лауреат премії «Оскар» ("Вест-сайдська історія" [1961]; "Я люблю щось таке", "Чотири пори року", "Анатомія злочину", "Король і я", "Співаючи під дощем").
1949 - Борис Васильович Щербаков, російський кіноактор ("Кримінальний квартет", "Через терни до зірок", "Злодії в законі").
1954 - Андрій Вадимович Макаревич, російський рок-музикант ("Машина времени"), композитор, телеведучий.
1969 - Вішванатан Ананд, перший індійський міжнародний гросмейстер (1988), чемпіон світу серед юнаків (1987), другий абсолютний чемпіон світу з шахів, чотириразовий чемпіон світу за версією ФІДЕ (2000), чемпіон світу з швидких шахів (2003).
1970 - 27 жовтня 2002, Сергій "Міхей" Крутіков, ураїнський співак у стилі R'n'B, реггі («Сука любовь»).

1972 - 17 вересня 2014 - Андрій Леонідович Гусін, український футболіст ("Динамо" Київ). 45 років з дня народження.


Померли 11 грудня
384 - Дамасій I, тридцятий сьомий Папа Римський (366-384 рр.). 1633 роки тому, в 79 років (нар. 305 р.).
711 - Юстиніан II (Юстиніан Рінотмет), імператор Візантії (685-695, 705-711 рр.); останній представник Іраклійської династії. 1306 років тому, в 42 роки (нар. 669 р.).
1241 - Угедей, монгольський державний і політичний діяч, Великий хан Монгольської імперії (1229-41 рр); син Чингізхана. 776 років тому, в 55 років (нар. 1186 р.).
1610 - Адам Ельсхаймер, німецький живописець і гравер. 407 років тому, в 32 роки (нар. 18 березня 1578 р.).
1686 - Людовик II (Людовик Великий Бурбон-Конде), французький полководець, генералісімус. 331 рік тому, в 65 років (нар. 8 вересня 1621 р.).
1891 -  Олександр Опанасович Потебня, український філолог-славіст, основоположник психологічного напрямку в мовознавстві. 126 років тому, в 56 років (нар. 22 вересня 1835 р.).
1930 - Хосе Торібіо Медина, чилійський вчений, бібліограф, власник бібліотеки рідкісниг книг в 40 тисяч томів, котру було подаровано Національній бібліотеці Чилі. 87 років тому, в 78 років (нар. 21 жовтня 1852 р.).
1945 - Чарльз Фабрі, французький фізик; відкрив існуючий в стратосфері озоновий шар. 72 роки тому, в 78 років (нар. 11 червня 1867 р.).
1967 - Сидір Артемович Ковпак, радянський воєнначальник, керівник партизанських загонів в Україні під час Другої Світової війни. 50 років років тому, в 80 років (нар. 7 червня 1887 р.).
2012 - Раві Шанкар, індійський композитор, музикант, сітарист-віртуоз. 5 років років тому, в 92 роки (нар. 7 квітня 1920 р.)
 
2
Комментариев
0
Просмотров
5482
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.